Radio Opole » Gospodarka
2019-04-15, 09:58 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Dziś podpisanie umowy na prace projektowe STEŚ obwodnicy Brzegu

Most w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Most w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Ratusz w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Ratusz w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
- To bardzo złożona inwestycja, a jej łączny koszt to 360 mln złotych - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska przed podpisywaną dziś (15.04) umową na przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla obwodnicy Brzegu. Wyczekiwane przez mieszkańców i kierowców obejście miasta w ciągu DK 39, wraz z nową przeprawą przez Odrę, powinno być gotowe w 2025 roku.
- Przystępujemy do opracowania dokumentacji wtedy, kiedy wiemy, że jest finansowanie zapewnione. My mamy pieniądze na ten pierwszy etap, czyli na STEŚ. Absolutnie, te pieniądze dedykowane tej inwestycji są zarezerwowane i jest przyrzeczenie, że na kolejne etapy te pieniądze będą - mówił poranny gość Radia Opole.

Jak tłumaczyła wicewojewoda Porowska, budowa obwodnicy Brzegu ma fundamentalne znaczenie dla odciążenia centrum miasta z ruchu samochodowego, zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i uchroni też miejskie zabytki.

- To jest inwestycja, która jest potrzebna nie tylko samym brzeżanom, którzy w końcu chcą mieć oddech, którzy chcą, by to piękne piastowskie miasteczko nie było niszczone przez tysiące samochodów, przez drgania i spaliny wywoływane przez te tysiące samochodów. Ale jednocześnie jest to ważne dla wszystkich kierowców, ponieważ Brzeg jest tak usytuowany, zlokalizowany blisko autostrady A4 i często okazywało się, że właśnie Brzeg był tym miejscem, które było często wybierane przez kierowców, kiedy na autostradzie coś się wydarzyło, ten tranzyt przez Brzeg był bardzo dynamiczny - mówiła wicewojewoda Violetta Porowska.

- Te zabiegi o budowę tej drogi trwają od lat 60. - 70. poprzedniego stulecia - powiedział burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. - To dla nas priorytetowe zadanie. Chcemy wyprowadzić ruch ciężki z centrum miasta - dodał samorządowiec w "Poglądach i osądach".

- Dzisiaj natężenie ruchu przez centrum jest spore z uwagi na to, że właściwie w każdym domu są co najmniej dwa pojazdy. Jest to główna arteria, która przechodzi przez centrum naszego miasta ze stref ekonomicznych Skarbimierza, ale również chcę powiedzieć, że my też mamy strefę ekonomiczną, która za niedługo będzie zapełniona i będzie tętniła życiem i stąd też nie chcielibyśmy, aby nasze zabytki, ratusz, który teraz przechodzi rewitalizację, podlegały tym degradacji - tłumaczył Jerzy Wrębiak.

W ramach opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla obejścia Brzegu wraz z nową przeprawą przez Odrę zostanie szczegółowo przeanalizowanych kilka możliwych wariantów przebiegu trasy. Dokładna lokalizacja przeprawy mostowej zostanie wskazana dopiero po badaniach środowiskowych.

Zakończenie prac studialno-koncepcyjnych przewiduje się pod koniec 2021 r., a sama budowa obwodnicy Brzegu będzie się mogła rozpocząć w 2022 roku. Finansowana z budżetu państwa inwestycja za 360 milionów złotych, która w sposób zasadniczy odciąży z ruchu samochodowego centrum miasta, ma być zakończona w 2025 roku.
Violetta Porowska
Violetta Porowska
Jerzy Wrębiak

Gospodarka

2019-04-21, godz. 20:02 Gmina Wołczyn przygotowuje się do remontów swoich dróg Drogi gminne będzie remontować w tym roku wołczyński magistrat. Chodzi o nawierzchnię asfaltową w sołectwie Duczów Wielki, asfalt prowadzący do kościoła w Kom ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:03 Baborów chce stworzyć centrum przesiadkowe Część rynku w Baborowie ma posłużyć za centrum przesiadkowe. Takie plany mają władze gminy. W ramach centrum mają powstać dwa stanowiska dla autokarów oraz wy ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:46 Klub w Kadłubcu doczeka się remontu. Ale najpierw - dokumentacja W tym roku ma być gotowa dokumentacja, a w przyszłym rozpocznie się remont klubu wiejskiego w Kadłubcu, w gminie Leśnica. Samorząd od kilku lat systematycznie ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:08 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:00 Opolskie: właściciele małych sklepów wypowiedzą się, czy odpowiada im zakaz handlu w niedzielę Handlowcy Ziemi Opolskiej chcą przeprowadzić ankietę na temat zakazu handlu w niedzielę. Stowarzyszenie, które skupia właścicieli małych sklepów na Opolszczyź ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:21 W Gogolinie powstanie nowa droga i parking Przy kościele św. Anny i Joachima w Gogolinie powstanie nowa droga i parking. To efekt współpracy gminy i parafii. Uporządkowano sprawy własności działek w ty ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:59 Otmuchów chce stawiać u siebie elektrownie słoneczne. "Mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszego prądu" Otmuchów stawia na panele słoneczne. Władze gminy planują budowę 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 5 tysięcy kilowatów. Prąd będzie mógł zas ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:03 Turawa: trzeci przetarg w sprawie budowy PSZOK Samorząd Turawy po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2019-04-18, godz. 10:00 Nasypy rosną, sieci już gotowe. Front robót na obwodnicy Myśliny Dobiega końca przygotowanie nasypów drogowych na budowie obwodnicy Myśliny. Równolegle budowlańcy pracują przy obiektach mostowych, gdzie kładziona jest już i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »