Radio Opole » Gospodarka
2019-04-15, 09:58 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Dziś podpisanie umowy na prace projektowe STEŚ obwodnicy Brzegu

Most w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Most w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Ratusz w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Ratusz w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
- To bardzo złożona inwestycja, a jej łączny koszt to 360 mln złotych - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska przed podpisywaną dziś (15.04) umową na przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla obwodnicy Brzegu. Wyczekiwane przez mieszkańców i kierowców obejście miasta w ciągu DK 39, wraz z nową przeprawą przez Odrę, powinno być gotowe w 2025 roku.
- Przystępujemy do opracowania dokumentacji wtedy, kiedy wiemy, że jest finansowanie zapewnione. My mamy pieniądze na ten pierwszy etap, czyli na STEŚ. Absolutnie, te pieniądze dedykowane tej inwestycji są zarezerwowane i jest przyrzeczenie, że na kolejne etapy te pieniądze będą - mówił poranny gość Radia Opole.

Jak tłumaczyła wicewojewoda Porowska, budowa obwodnicy Brzegu ma fundamentalne znaczenie dla odciążenia centrum miasta z ruchu samochodowego, zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i uchroni też miejskie zabytki.

- To jest inwestycja, która jest potrzebna nie tylko samym brzeżanom, którzy w końcu chcą mieć oddech, którzy chcą, by to piękne piastowskie miasteczko nie było niszczone przez tysiące samochodów, przez drgania i spaliny wywoływane przez te tysiące samochodów. Ale jednocześnie jest to ważne dla wszystkich kierowców, ponieważ Brzeg jest tak usytuowany, zlokalizowany blisko autostrady A4 i często okazywało się, że właśnie Brzeg był tym miejscem, które było często wybierane przez kierowców, kiedy na autostradzie coś się wydarzyło, ten tranzyt przez Brzeg był bardzo dynamiczny - mówiła wicewojewoda Violetta Porowska.

- Te zabiegi o budowę tej drogi trwają od lat 60. - 70. poprzedniego stulecia - powiedział burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. - To dla nas priorytetowe zadanie. Chcemy wyprowadzić ruch ciężki z centrum miasta - dodał samorządowiec w "Poglądach i osądach".

- Dzisiaj natężenie ruchu przez centrum jest spore z uwagi na to, że właściwie w każdym domu są co najmniej dwa pojazdy. Jest to główna arteria, która przechodzi przez centrum naszego miasta ze stref ekonomicznych Skarbimierza, ale również chcę powiedzieć, że my też mamy strefę ekonomiczną, która za niedługo będzie zapełniona i będzie tętniła życiem i stąd też nie chcielibyśmy, aby nasze zabytki, ratusz, który teraz przechodzi rewitalizację, podlegały tym degradacji - tłumaczył Jerzy Wrębiak.

W ramach opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla obejścia Brzegu wraz z nową przeprawą przez Odrę zostanie szczegółowo przeanalizowanych kilka możliwych wariantów przebiegu trasy. Dokładna lokalizacja przeprawy mostowej zostanie wskazana dopiero po badaniach środowiskowych.

Zakończenie prac studialno-koncepcyjnych przewiduje się pod koniec 2021 r., a sama budowa obwodnicy Brzegu będzie się mogła rozpocząć w 2022 roku. Finansowana z budżetu państwa inwestycja za 360 milionów złotych, która w sposób zasadniczy odciąży z ruchu samochodowego centrum miasta, ma być zakończona w 2025 roku.
Violetta Porowska
Violetta Porowska
Jerzy Wrębiak

Gospodarka

2020-02-15, godz. 14:00 Dwie dotacje, a trzy budynki będą wyremontowane Dzięki unijnym dotacjom trzy budynki w gminie Strzeleczki przejdą gruntowne remonty. Będą ocieplone, wymienione zostaną dachy oraz piece. Dzięki temu w przyszłości… » więcej 2020-02-15, godz. 10:30 Głubczyckie starostwo planuje w tym roku jedną inwestycję. Główne siły budżetowe skierowane na spłatę zadłużeń - Ten rok finansowo będzie ostrożny i zachowawczy - tak tegoroczne założenia budżetowe powiatu głubczyckiego określa starosta Piotr Soczyński. Jedyna zaplanowana… » więcej 2020-02-15, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: będzie remont kolejnej ważnej drogi na osiedlu Piastów Ulica Królowej Jadwigi na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie solidny remont. Dzięki temu powstanie też wiele nowych miejsc parkingowych. W najbliższych… » więcej 2020-02-14, godz. 19:00 Czy Prószków stoi przed zagrożeniem skażenia środowiska? Konieczna rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Prószków szykuje się do rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest priorytetem z kilku względów: ekologicznych, możliwości technicznych obecnej… » więcej 2020-02-13, godz. 20:00 Mniej pieniędzy konsekwencją słabej frekwencji. Głubczyce obniżają wkład na budżet obywatelski Z 300 na 100 tysięcy złotych zmniejszona zostanie pula tegorocznego budżetu obywatelskiego w Głubczycach. Mniej pieniędzy oznacza również mniejszy wybór. » więcej 2020-02-13, godz. 16:00 Wody Polskie szukają firmy, która podejmie się rozbudowy polderu Żelazna. Otwarcie kopert jeszcze w lutym Przetarg na przebudowę polderu Żelazna ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. » więcej 2020-02-13, godz. 15:00 Trzej nowi inwestorzy zainteresowani strefą pod Ujazdem W kwietniu ma się rozpocząć w strefie ekonomicznej pod Ujazdem budowa fabryki folii biodegradowalnych, a już kolejni inwestorzy pukają do drzwi urzędu gminy i… » więcej 2020-02-13, godz. 13:15 Ruch na Odrzańskiej Drodze Wodnej spory, ale nie ma już barek z węglem W ubiegłym roku Odrzańską Drogą Wodną nie przepłynęła ani jedna barka z węglem. Za to coraz więcej pływa statków wycieczkowych oraz mniejszych jednostek rekreacyjnych… » więcej 2020-02-12, godz. 20:09 Tym razem przetarg na budowę Pomologii ma zostać sfinalizowany. Firma musi tylko uzupełnić dokumenty Uniwersytet Opolski jest coraz bliżej wyłonienia wykonawcy budowy Centrum Badawczego w Prószkowie, zwanego potocznie Pomologią. Przetarg na budowę laboratoriów… » więcej 2020-02-12, godz. 15:29 Możliwa druga podwyżka za wywóz odpadów w Kietrzu. Kluczowy bilans stycznia 15 złotych od osoby - tyle mieszkańcy Kietrza płacą od nowego roku za odbiór segregowanych odpadów. To wzrost o pięć złotych w porównaniu do stawek z 2019 rok… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »