Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem…
2019-03-14, 11:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS

Paweł Fudala z opolskiego NFZ w rozmowie "W cztery oczy"
Paweł Fudala z opolskiego NFZ
- Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Paweł Fudala z opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ przypomina i zachęca rodziców do zgłoszenia swoich dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to obowiązkowe, choć jeśli nie nastąpi, dziecko i tak otrzyma pomoc medyczną. - Za niezgłoszenie dziecka jest pewna sankcja, ale staramy się z niej nie korzystać, stąd akcja edukacyjna - wyjaśnia Fudala.
Paweł Fudala mówił także o indywidualnym koncie pacjenta. Ten system już działa, mogą z niego korzystać wszyscy, którzy mają Profil Zaufany. W ten sposób mogą się zalogować i na swoim koncie sprawdzić historię choroby i na przykład skierowania do specjalistów, a w przyszłości będą również widoczne e-recepty.

Gość porannej rozmowy zaznaczył także, że Europejskie Karty Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ) od jesieni ubiegłego roku są ważne dłużej, bo przez 18 miesięcy, a nie przez rok. - Jeśli wyrobimy ją już dzisiaj, będzie ważna przez dwa sezony wakacyjne - podkreślił. - Dla dzieci, emerytów i rencistów okres ważności karty został wydłużony do 5 lat - dodał.
Sebastian Szczurek w "Poglądach i osądach" (15.03.19)
Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS
Opolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych włączył się w akcję NFZ "Kasa za bobasa". - To istotne dla mieszkańców województwa opolskiego. Niezgłoszenie dziecka często wynika z niewiedzy lub braku czasu. Apelujemy do rodziców, aby o tym obowiązku pamiętali, a do pracodawców o przypominaniu o tym obowiązku pracownikom - powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu w "Poglądach i osądach".

Przypomniał również o waloryzacji rent i emerytur, która nastąpiła w marcu. Rozmawialiśmy także o olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. - Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem młodzieży. W dzisiejszym wojewódzkim etapie konkursu bierze udział 39 szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie każdego roku jest coraz większe, a w finale ogólnopolskim można wygrać indeksy na wyższe uczelnie - podkreślił.
Z Pawłem Fudalą rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Z Sebastianem Szczurkiem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2020-04-08, godz. 11:22 Rafał Tkacz o ustawie uchwalonej przez sejm, która dotyczy głosowania korespondencyjnego - Wcześniej były to osoby niepełnosprawne, od kilku tygodni mogły głosować także osoby starsze powyżej 65 roku życia oraz osoby przebywające na kwarantannie czy… » więcej 2020-04-07, godz. 09:56 Agnieszka Gabruk o kurierze społecznym oraz webinariach dla seniorów - Do naszego systemu trafiają pierwsze nowe osoby, choćby z powodu utraty pracy, ale do tej pory pomoc społeczna koncentruje się na tych osobach, które już korzystały… » więcej 2020-04-06, godz. 08:26 Marcin Ociepa w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Ostatecznie dowiemy się pewnie w połowie kwietnia, kiedy minister zdrowia, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za te kwestie, zdecyduje czy sytuacja epidemiczna… » więcej 2020-04-05, godz. 08:24 Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza 5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy ludziom… » więcej 2020-04-04, godz. 08:24 Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej… » więcej 2020-04-03, godz. 09:27 Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był… » więcej 2020-04-01, godz. 09:21 Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono… » więcej 2020-03-31, godz. 09:51 Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki – O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś wydawnictwem… » więcej 2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można wykonywać… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »