Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Leonard Pietruszka i Jerzy Mika o zmianach, jakie…
2019-01-04, 09:30 Autor: Marek Świercz

Leonard Pietruszka i Jerzy Mika o zmianach, jakie zaszły po zmianie granic Opola

Leonard Pietruszka o tym, jak radzi sobie pomniejszona gmina Komprachcice
Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic
- Straciliśmy dwa sołectwa, dwa tysiące mieszkańców i 2,5 mln zł dochodu netto. Ale sporo też zyskaliśmy. Mamy dwuosobowy patrol straży miejskiej, jednego strażnika opłaca miasto, drugiego my. Mamy też coś, co bardzo wysoko oceniają nasi mieszkańcy: Opolska Kartę Rodzony i Kartę Seniora. I wcale im się nie dziwie, sam mam dwóch synów w wieku szkolnym i gdy wchodzę z nimi na Wodną Nutę i płacę dwa złote, to potrafię to docenić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wójt Komprachcic Leonard Pietruszka.

Pierwotny projekt powiększenia Opola obejmował pięć gmin, wszyscy ich włodarze protestowali, tylko jednemu, wójtowi Turawy, udało się gminę obronić. Ale i on znalazł się w gronie włodarzy gmin, którzy przegrali wybory. Stanowisko zachował tylko Pietruszka. - Niewykluczone, że sprawa relacji z Opolem wpłynęła na decyzje mieszkańców - ocenia.
Pietruszka jako jedyny gospodarz pomniejszonej gminy zdecydował się na współpracę z Opolem. Komprachcice zachowała majątek komercyjny (na przykład działki) położony na terenie Żerkowic i Chmielowic, ale przekazała miastu majątek służący celom publicznym (szkołę, przedszkole czy drogi), dzięki czemu Opole może w ten majątek inwestować miejskie pieniądze.
Jerzy Mika o tym, jak mieszkańcy Winowa oceniają zmiany, jakie zaszły po zmianie granic Opola
Jerzy Mika, przewodniczący rady dzielnicy Winów
- Oczywiście są plusy i minusy, ale chyba jest dobrze. Winów to miejscowość otoczona Opolem, do centrum mamy 5 km, bliżej niż z niejednej dużej dzielnicy. To, że zostaniemy włączeni do Opola, wydawało się prawdopodobne. Teraz uczymy się współpracy z miejską administracją, co nie zawsze jest łatwe - mówił w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, przewodniczący rady dzielnicy Winów.

Za ogromny plus mieszkańcy uważają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej (wcześniej blokowała to gmina Prószków), remonty dróg, bardzo ucieszyło ich także to, że miasto zdecydowało się na odkupienie od prywatnego właściciela działki, na której stoi budynek dawnej szkoły (tych kwestii majątkowych nie uregulowały władze Prószkowa).
- Bardzo chcielibyśmy, żeby powstało tam przedszkole, ale na razie nie udało nam się przekonać wydziału oświaty - mówi nasz gość.

Mika wiele obiecuje sobie po zmianie burmistrza Prószkowa (bo wciąż są tematy do uregulowania). Przypomnijmy: Różę Malik zastąpił Krzysztof Cebula. - Odejście pani burmistrz było dla nas ogromną radością, reprezentowała klasyczny typ przedstawiciela mniejszości niemieckiej, nie słuchała ludzi, była za to chroniona przez liderów mniejszości - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »