Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-04, 10:40 Autor: Justyna Maćkowiak

Dwa lata po powiększeniu Opola. Komprachcice: mniej sołectw i mieszkańców, mniejszy dochód, ale są też korzyści

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Leonard Pietruszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Leonard Pietruszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Mika [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Mika [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Straciliśmy dwa sołectwa, około 2 tysięcy mieszkańców, mamy też pomniejszony roczny dochód netto o 2,5 mln zł, ale są też pewne korzyści - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wójt Komprachcic Leonard Pietruszka pytany o to, jak radzi sobie gmina w dwa lata od powiększenia Opola m.in. kosztem jej granic.
W ciągu najbliższych lat, w ocenie rozmówcy Radia Opole, bardzo ważna będzie realizacja wspólnych przedsięwzięć m.in. z Opolem w ramach Aglomeracji Opolskiej. - W budżecie na 2019 rok jest zapisana kwota półtora mln zł na pomoc w realizacji wspólnego projektu w zakresie budowy ciągów pieszo-rowerowych w ramach Aglomeracji Opolskiej.

Wśród plusów dla mieszkańców Komprachcic jest też możliwość korzystania z licznych zniżek np. w instytucjach kultury czy obiektach sportowych w ramach Karty "Opolska Rodzina" i "Opolski Senior", co gwarantują uchwały przyjęte przez obydwa samorządy. - Przypomnę, że w nowej formule karta jest przyznawana na 10 lat. Opolska rada miasta podjęła uchwałę o porozumieniu z gminą Komprachcice w zakresie tej karty. Następnie my musieliśmy podjąć taką samą uchwałę, zrobiliśmy to 27 grudnia. W tym momencie nastąpiło podpisanie porozumienia z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, na bazie którego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Komprachcicach może rozpocząć wydawanie tych kart - wyjaśnia Leonard Pietruszka. Zniżki wynikające z Karty "Opolska Rodzina" obowiązują też w przypadku rodzin z jednym dzieckiem - przypomniał poranny gość Radia Opole.

Inną z korzyści dla mieszkańców Komprachcic po powiększeniu Opola m.in. kosztem jej sołectw jest obecność w tej gminie dwuosobowego patrolu straży miasta, którego finansowaniem Opole i Komprachcice dzielą się po połowie.

W ocenie wójta Komprachcic spore szanse na poprawę szeroko rozumianego standardu życia mieszkańców dają większe przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez kilka samorządów w ramach Aglomeracji Opolskiej, a chodzi np. o budowę ścieżek rowerowych, chodników czy centr przesiadkowych - różnego rodzaju zadań realizowanych w ramach tzw. niskiej emisji. - Mniejsze gminy z powodów finansowych zwykle nie są w stanie realizować większych projektów, trzeba szukać partnerów - wyjaśniał na naszej antenie samorządowiec.

- Jak zawsze są plusy i minusy zmiany granic, ale generalnie jest dobrze - powiedział w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, przewodniczący opolskiej rady dzielnicy Winów - kiedyś sołectwa gminy Prószków. - Wielkim udogodnieniem dla ludzi jest to, że do Winowa dojeżdża autobus. Pojawiło się także sporo rzeczy, na które pewnie musielibyśmy poczekać, np. remonty i naprawy ulic. To jest na pewno plus przyłączenia, faktu, że mieliśmy trochę pieniędzy do dyspozycji, że miasto chciało się pokazać. Myślę, że sam fakt powołania rady dzielnicy w trochę większym gronie niż rada sołecka spowodował większe otwarcie na mieszkańców, większą integrację.

Wśród minusów Jerzy Mika wymienia współpracę z administracją miejską Opola wynikającą między innymi ze względów proceduralnych.
Leonard Pietruszka cz. 1
Leonard Pietruszka cz. 2
Jerzy Mika

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 20:00 Świąteczno-noworoczne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich w Opolu Idą święta, w tym czasie zmieni się rozkład jazdy autobusów w miejskich w Opolu. - Pierwsze modyfikacje zostaną wprowadzone już w poniedziałek (23.12)… » więcej 2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »