Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-04, 10:40 Autor: Justyna Maćkowiak

Dwa lata po powiększeniu Opola. Komprachcice: mniej sołectw i mieszkańców, mniejszy dochód, ale są też korzyści

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Leonard Pietruszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Leonard Pietruszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Mika [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Mika [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Straciliśmy dwa sołectwa, około 2 tysięcy mieszkańców, mamy też pomniejszony roczny dochód netto o 2,5 mln zł, ale są też pewne korzyści - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wójt Komprachcic Leonard Pietruszka pytany o to, jak radzi sobie gmina w dwa lata od powiększenia Opola m.in. kosztem jej granic.
W ciągu najbliższych lat, w ocenie rozmówcy Radia Opole, bardzo ważna będzie realizacja wspólnych przedsięwzięć m.in. z Opolem w ramach Aglomeracji Opolskiej. - W budżecie na 2019 rok jest zapisana kwota półtora mln zł na pomoc w realizacji wspólnego projektu w zakresie budowy ciągów pieszo-rowerowych w ramach Aglomeracji Opolskiej.

Wśród plusów dla mieszkańców Komprachcic jest też możliwość korzystania z licznych zniżek np. w instytucjach kultury czy obiektach sportowych w ramach Karty "Opolska Rodzina" i "Opolski Senior", co gwarantują uchwały przyjęte przez obydwa samorządy. - Przypomnę, że w nowej formule karta jest przyznawana na 10 lat. Opolska rada miasta podjęła uchwałę o porozumieniu z gminą Komprachcice w zakresie tej karty. Następnie my musieliśmy podjąć taką samą uchwałę, zrobiliśmy to 27 grudnia. W tym momencie nastąpiło podpisanie porozumienia z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, na bazie którego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Komprachcicach może rozpocząć wydawanie tych kart - wyjaśnia Leonard Pietruszka. Zniżki wynikające z Karty "Opolska Rodzina" obowiązują też w przypadku rodzin z jednym dzieckiem - przypomniał poranny gość Radia Opole.

Inną z korzyści dla mieszkańców Komprachcic po powiększeniu Opola m.in. kosztem jej sołectw jest obecność w tej gminie dwuosobowego patrolu straży miasta, którego finansowaniem Opole i Komprachcice dzielą się po połowie.

W ocenie wójta Komprachcic spore szanse na poprawę szeroko rozumianego standardu życia mieszkańców dają większe przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez kilka samorządów w ramach Aglomeracji Opolskiej, a chodzi np. o budowę ścieżek rowerowych, chodników czy centr przesiadkowych - różnego rodzaju zadań realizowanych w ramach tzw. niskiej emisji. - Mniejsze gminy z powodów finansowych zwykle nie są w stanie realizować większych projektów, trzeba szukać partnerów - wyjaśniał na naszej antenie samorządowiec.

- Jak zawsze są plusy i minusy zmiany granic, ale generalnie jest dobrze - powiedział w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, przewodniczący opolskiej rady dzielnicy Winów - kiedyś sołectwa gminy Prószków. - Wielkim udogodnieniem dla ludzi jest to, że do Winowa dojeżdża autobus. Pojawiło się także sporo rzeczy, na które pewnie musielibyśmy poczekać, np. remonty i naprawy ulic. To jest na pewno plus przyłączenia, faktu, że mieliśmy trochę pieniędzy do dyspozycji, że miasto chciało się pokazać. Myślę, że sam fakt powołania rady dzielnicy w trochę większym gronie niż rada sołecka spowodował większe otwarcie na mieszkańców, większą integrację.

Wśród minusów Jerzy Mika wymienia współpracę z administracją miejską Opola wynikającą między innymi ze względów proceduralnych.
Leonard Pietruszka cz. 1
Leonard Pietruszka cz. 2
Jerzy Mika

Wiadomości z regionu

2019-07-15, godz. 21:32 Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce obcują z naukami ścisłymi Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce mogli dziś (15.07) dowiedzieć się jak zbudowany jest wszechświat, czy poznać zjawiska zachodzące w naszym codziennym życ ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:45 Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ogranicz ... Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyb ... » więcej 2019-07-15, godz. 19:45 Studenci z zagranicy goszczą w Opolu na Summer Studies Blisko 70 studentów z Tajwanu, Chin, Kazachstanu, czy Zimbabwe przyjechało do Opola na Letni Uniwersytet 2019. Młodzi ludzie na Uniwersytecie Opolskim przez 4 ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:30 Bus programu Rodzina 500 Plus w kursie po Opolszczyźnie Korfantów, Nysa, Łambinowice i Pakosławice - w tych 4 miejscowościach gościł dziś (15.07) opolski bus Rodzina 500 plus. To inicjatywa, która ma przybliżyć mie ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:00 Przeszła trzy operacje w pierwszych dniach życia. Lekarze z Wrocławia uratowali życie dziecku urodzonemu w Nysie To pierwszy taki zabieg w Polsce. Wrocławscy lekarze przeprowadzili trzy operacje w pierwszych dniach życia noworodka. Dziewczynka, która urodziła się w Nysie ... » więcej 2019-07-15, godz. 17:00 Poseł Kamil Bortniczuk ruszył w kurs po Opolszczyźnie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk rozpoczął wizyty w terenie w ramach akcji 'Poznaj swojego posła'. Objazd Opolszczyzny parlamentarzysta rozpoczął od gminy ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:45 Drogowe zamieszanie w centrum Opola Ulica Kośnego w Opolu przez kilka tygodni będzie jednokierunkową, od Katowickiej do parkingu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. O zmianach w organizacji ru ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:05 Zamiast ogródków działkowych będą tereny inwestycyjne [INTERWENCJA] Przeciw likwidacji ogrodów działkowych protestują ich użytkownicy w Prudniku. Ziemię tą gmina chce przeznaczyć pod inwestycje, bo w mieście brakuje gruntów na ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:00 Sobota w sklepie i na badaniach. NFZ organizuje Dzień Otwarty w Centrum Handlowym Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą w Centrum Handlowym Turawa Park w najbliższą sobotę (20.07) między godziną 11.30 do 17. ... » więcej 2019-07-15, godz. 15:07 Szykuje się przeprowadzka opolskiego NFZ. Koniec funduszu... na peryferiach Po 21 latach Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu przenosi siedzibę z ul. Głogowskiej na Ozimską 72a. Od kwietnia przyszłego roku pacjenci będą przyjmowani w biur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »