Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem i komentarz dr. Piotra…
2018-02-02, 10:23 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem i komentarz dr. Piotra Stanka

Jerzy Naszkiewicz o idei upamiętniania ofiar Marszów Śmierci
Jerzy Naszkiewicz z gabinetu wojewody opolskiego
– Ta inicjatywa narodziła się kilka lat temu, pomysłodawcą był senator PiS Jerzy Czerwiński. Rok temu upamiętniliśmy ofiary Marszu Śmieci w Kałkowie, jutro zrobimy to w Baborowie, stosowna tablica pojawi się na murze ratusza – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jerzy Naszkiewicz z gabinetu wojewody opolskiego. Nasz gość przypomniał, że w styczniu 1945 roku przez południowe rejony Opolszczyzny przeszło około 9 tysięcy z 46 tysięcy więźniów KL Auschwitz-Birkenau, którzy zostali przez hitlerowców ewakuowani przed nadejściem frontu. Około tysiąca zmarło lub zostało zamordowanych. – Chodziło o zatarcie śladów zbrodni, ale także o ewakuowanie na zachód siły roboczej – mówi nasz gość, dodając, że w planach jest upamiętnienie także innych miejscowości, gdzie spoczywają ofiary Marszów Śmierci.
Dr Piotr Stanek o tym, czym były Marsze Śmierci
Dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu
– Zacieranie śladów zbrodni trwało od jesieni 1944 roku, ruszyły w Auschwitz ewakuacje kolejowe. Niszczenie krematoriów, później mamy bunt Sonderkomanda w październiku tego roku. Nawet po wyjściu 17 stycznia 1945 roku pierwszych kolumn jeszcze przez kilka dni grupy esesmanów zacierały ślady zbrodni. Tu bardziej chodziło o wykorzystanie przymusowych robotników. Marsze Śmierci to były tragiczne ewakuacje więźniów w sytuacji zbliżającego się frontu, w warunkach ostrej zimy przy brutalnej postawie strażników – stwierdził w „Poglądach i osądach” dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Jak mówi nas gość, ta karta historii nigdy nie została dokładnie zbadana, jednak – według jego oceny – mamy w regionie około 20 miejsc, które należałoby upamiętnić. Takie upamiętnienia pamiętające jeszcze czasy PRL są w województwie śląskim.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »