Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-03, 16:01 Autor: Mariusz Chałupnik

"Musimy pamiętać". W Baborowie uczczono pamięć uczestników Marszu Śmierci [GALERIA]

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej uczestników "Marszu śmierci" w Baborowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej uczestników "Marszu śmierci" w Baborowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej uczestników "Marszu śmierci" w Baborowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej uczestników "Marszu śmierci" w Baborowie [fot. Mariusz Chałupnik]
W Baborowie odsłonięto tablicę upamiętniającą uczestników Marszu Śmierci. Tak nazwano ewakuację więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, do której doszło na przełomie 1944 i 1945 roku.
Tysiące skrajnie wyczerpanych osób naziści pędzili na teren Rzeszy do pracy. Wielu tego marszu nie przeżyło.

- Jego trasa wiodła też przez tereny Opolszczyzny, między innymi Baborów - mówi dr Bartosz Kuświk, naczelnik opolskiej delegatury IPN. - Jakby nie dość było tej pięcioletniej gehenny, którą więźniom zafundowano. Przede wszystkim Żydom, ale również Polakom, cyganom, jeńcom sowieckim. To nie wystarczyło, więc żeby ukryć dowody, zamknąć usta jak największej liczbie świadków, postanowiono ewakuować tych, którzy jeszcze mogli chodzić, a właściwie snuć się ostatnimi siłami.

Na uroczystościach obecni byli również ci, którzy Auschwitz przeżyli.

- Dla nas takie wydarzenia mają wyjątkowe znaczenie - mówi Janina Ziemnik, która do obozu trafiła w wieku 3 lat. - Ważna dla nas lekcja, ważna dla nas historia, bo przecież my też jesteśmy cząstką tych ludzi. Tylko nam udało się przeżyć. Natomiast o tych, którym przeżyć się nie udało, to my musimy pamiętać, bo, to były straszne czasy i chwile. My, jako naród musimy dbać o to, żeby o tych ludziach nie zapomniano.

W tej samej intencji w poprzednim roku na Opolszczyźnie odsłonięto tablicę w Kałkowie. Kolejne takie inicjatywy zapowiedział w Baborowie pomysłodawca przedsięwzięcia Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Marsz Śmierci, jak sama nazwa wskazuje, był marszem i się rozciągał na ogromnej przestrzeni - mówi Czerwiński. - Rok temu byliśmy w Kałkowie, dzisiaj jesteśmy w Baborowie, a za rok będziemy w innym miejscu, też naznaczonym ofiarami tego marszu.

- Ostatnie dni pokazują, że to, co wydawało się dla nas Polaków oczywiste przez długie lata, teraz jest relatywizowane - mówi Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Tym ważniejsze jest, żeby tę pamięć historyczną utrwalać i tym ważniejsze jest, żeby tutaj przychodzić i młodym ludziom zwłaszcza, o tej historii mówić. Żeby tą historią ich zarażać.

- W sposób szczególny pragnę podziękować osobom, które na co dzień pamiętają o ofiarach tragicznego Marszu Śmierci - dodaje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, która pod tablicą złożyła kwiaty od prezydenta RP Andrzeja Dudy. - To, co Państwo robią jest służbą. Nie tylko drugiemu człowiekowi, ale także pamięci, także służbą prawdzie.

Według historyków przez Opolszczyznę w Marszu Śmierci przeszło od 9 do 15 tysięcy więźniów. Życie straciło około tysiąca z nich.
dr Bartosz Kuświk
Janina Ziemnik
Jerzy Czerwiński
Grzegorz Peczkis, Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »