Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-21, 21:00 Autor: Jacek Rudnik

"Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci

W Racławicach Śląskich dziś upamiętnią ofiar Marszów Śmierci
W Racławicach Śląskich dziś upamiętnią ofiar Marszów Śmierci
Piotr Stanek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stanek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach pytany o ofiary Marszów Śmierci, które wędrowały przez Opolszczyznę. W piątek (22.02) w Racławicach Śląskich odbędą się wojewódzkie obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
Większość marszów odbywała się na mrozie, zimą 1944–1945 roku. Skrajnie wyczerpani pobytem w obozie i morderczą pracą więźniowie, maszerowali w głąb III Rzeszy, gdzie mieli być wykorzystani jako darmowa siła robocza na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Wymarsz z obozów następował najczęściej kilkanaście dni przed nadejściem frontu.

- Ludzie byli zmuszani do pokonywania dziennie około 30 kilometrów, przy dużym mrozie - wyjaśniał w Loży Radiowej dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach.

Pierwsze marsze na ziemiach polskich miały miejsce jeszcze w 1944 roku z Majdanka, a te najbardziej znane z historii prowadziły z obozów Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen i Stutthof.

Jakie znaczenie dla upamiętnienia tragicznych historii ostatnich miesięcy wojny mają Racławice Śląskie?

- Zamordowano tam niewielką grupę tych nieszczęśników, którzy szli najdłuższą trasą w kierunku Gross-Rosen, czyli około 250 km ich pędzono. Choć założenie było inne, że mają iść tylko do Gliwic i do Wodzisławia, natomiast tę "grupę południową" pędzono właśnie przez Baborów, Głubczyce, Głuchołazy i Racławice Śląskie, aż do Gross Rosen na Dolnym Śląsku - wyjaśniał gość Radia Opole.

Piątkowe (22.02) wojewódzkie uroczystości w Racławicach Śląskich upamiętniające więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 roku podczas Marszów Śmierci na terenie gminy Głogówek rozpocznie msza św. o godz. 10 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

Po nabożeństwie zaplanowano przemarsz uczestników sprzed kościoła do miejsca odsłonięcia tablicy pamiątkowej na placu przed Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Racławicach Śląskich.

Uroczystość odsłonięcia tablicy wypełnią m.in. okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości, apel pamięci oraz oddanie salw honorowych.

O godz 12:15 w Publicznej Szkole Podstawowej w Racławicach Śląskich rozpocznie się akademia, na którą złożą się m.in. debata historyków oraz prezentacja twórczości artystycznej młodzieży szkolnej z gminy Głogówek.

Uroczystości w Racławicach Śląskich organizują wspólnie wojewoda opolski, burmistrz Głogówka, naczelnik delegatury IPN w Opolu oraz Opolski Kurator Oświaty. Radio Opole będzie na miejscu.
Piotr Stanek

Wiadomości z regionu

2020-08-08, godz. 21:26 Mężczyzna utonął w stawie w Nowej Wsi Królewskiej w Opolu Trzy zastępy straży pożarnej brały udział w akcji podejmowania mężczyzny ze stawu w dzielnicy Opola - Nowa Wieś Królewska. 50-latka nie udało się u… » więcej 2020-08-08, godz. 20:45 Raport dnia: nowy rekord zakażeń koronawirusem w kraju. Na Opolszczyźnie 17 przypadków zachorowania na COVID-19 17 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie. Jak podają służby wojewody, w regionie przybyło też 7 osób, którym… » więcej 2020-08-08, godz. 20:45 Po weekendzie ekipy remontowe zamkną na kilka dni most im. Ireny Sendlerowej na wyspę Bolko Most imienia Ireny Sendlerowej w Opolu będzie ponownie zamknięty. Przez przeprawę na wyspę Bolko nie przejdziemy przez trzy dni przyszłego tygodnia. » więcej 2020-08-08, godz. 19:45 Wyjechaliśmy na wieś... do Balcarzowic! Radio Opole na wakacyjnej trasie [ZDJĘCIA] Trwa wakacyjna akcja Radia Opole 'Chcę wyjechać na wieś'. Tym razem byliśmy w Balcarzowicach w gminie Ujazd w powiecie strzeleckim. Po drodze odwiedziliśmy… » więcej 2020-08-08, godz. 18:45 Pokazy, prelekcje, degustacje i pszczele gadżety na wiejskim festynie. Grabin świętuje Wielki Dzień Pszczół Mieszkańcy Grabina w gminie Niemodlin uczcili przypadający dziś (08.08) Wielki Dzień Pszczół. W czasie wiejskiego festynu, dowiedzieli się oni sporo na… » więcej 2020-08-08, godz. 18:30 Źle przymocowane kajaki spadły z przyczepy na motocyklistę Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 901 w Kielczy w powiecie strzeleckim. Z samochodu przewożącego kajaki kilka z nich spadło na motorowerzystę. » więcej 2020-08-08, godz. 18:26 39-letnia kobieta zasłabła na kąpielisku w Grodźcu. Mimo reanimacji, nie udało się jej uratować Do zdarzenia doszło przed godziną 14.00. Jako przyczynę zasłabnięcia nie wyklucza się udaru lub zawału serca. To wyjaśni policja. » więcej 2020-08-08, godz. 17:50 5 tysięcy złotych kary i prace społeczne za wyrzucanie śmieci w lesie - nowy pomysł Ministerstwa Środowiska Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 złotych do nawet 5 tysięcy… » więcej 2020-08-08, godz. 17:00 Upał przyciągnął tłumy nad Jezioro Nyskie. To także pracowity weekend dla obsługi ośrodka i ratowników wodnych Epidemia koronawirusa nie odstrasza szukających ochłody nad Jeziorem Nyskim. Z powodu upałów przekraczających 30 stopni Celsjusza, plaża przy zbiorniku wodnym… » więcej 2020-08-08, godz. 17:00 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu kontynuuje rozbudowę bloku operacyjnego Po tym jak szpital w Kędzierzynie-Koźlu wrócił jako placówka specjalistyczna, możliwa jest kontynuacja rozbudowy bloku operacyjnego i utworzenia sali wy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***