Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-22, 16:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA]

Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 22.02.2019 r.
Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, których zamęczono i zamordowano w gminie Głogówek zimą 1945 roku. Przebiegał tam jeden ze szlaków ewakuacji tego obozu koncentracyjnego.
Po mszy spod kościoła w Racławicach Ślaskich wyruszył Marsz Pamięci, który przeszedł na plac przed szkołą podstawową. Tam odsłonięto tablicę pamiątkową, odśpiewano hymn państwowy, oddano też salwę honorową. Po okolicznościowych wystąpieniach złożono kwiaty i wieńce. Zapłonęły też znicze. O znaczenie tych uroczystości zapytaliśmy uczniów podstawówki w Racławicach Śląskich.

- Na lekcjach historii i języka polskiego nauczyciele przybliżyli nam te straszne wydarzenia, które miały miejsce w styczniu 1945 roku – mówi Hanna Ćwięczek. - Próbowaliśmy odnaleźć świadków tych wydarzeń. Te osoby są już w bardzo podeszłym wieku lub nie żyją.

- Idąc śladem tych wydarzeń dotarliśmy do wspomnień z dzieciństwa pana Tomali i pani Rider – powiedział Kacper Balicz. - Oba te świadectwa potwierdzają, że Marsz Śmierci przeszedł przez Racławice.

- Przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny, w którym odwołujemy się do byłych uczestników tego marszu – mówi Szymon Reiwer. - Przygotowaliśmy również plansze dotyczące naszego sprzeciwu przeciw przemocy i Holokaustu.

Podczas likwidacji obozu Auschwitz-Birkenau Niemcy wyprowadzili blisko 56 tysięcy więźniów. W wielu miejscach esesmani mordowali niezdolnych do marszu lub próbujących uciekać. Na Opolszczyznę wkroczyło niemal dziewięć tysięcy więźniów. Szacuje się, że blisko tysiąc z nich zamordowano wówczas w naszym regionie. Zginęli m.in. w Racławicach Śląskich.

- Powinniśmy kultywować pamięć o tych wydarzeniach – powiedział Jerzy Czerwiński, senator z Prawa i Sprawiedliwości, pomysłodawca rocznicowych obchodów. - Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć. Ta tablica będzie przypominała zarówno przybyłym, jak i mieszkańcom wsi i gminy o tym, co działo się na tych ziemiach kilkadziesiąt lat temu. Szczególnie ważne jest, że będzie ona przypominała uczniom tej szkoły o historii, której musimy się uczyć od najmłodszych lat.

O państwowych charakterze obchodów w Racławicach Ślaskich mówił wojewoda opolski Adrian Czubak: - Bardzo ważne jest, abyśmy podczas takich uroczystości wspominali ofiary, bohaterów, ale przede wszystkim bronili prawdy, bo nawet ostanie dni i lata pokazują, że w różnych częściach Europy i świata są osoby, które podnoszą rękę na naszą historię, suwerenność i prawdę historyczną. Obwinia się nas różnymi oskarżeniami, które nigdy nie miały miejsca, a niektórzy zaczynają taką politykę uprawiać. Nie pozwolimy sobie, aby ktokolwiek mówił nieprawdę.

Na Opolszczyźnie jest blisko 20 miejsc kaźni, gdzie spoczywają więźniowie KL Auschwitz. W wielu miejscowościach regionu nadal odnajdywane są szczątki ofiar Marszów Śmierci. W uroczystościach, w Racławicach Śląskich uczestniczyły władze województwa, samorządowcy, służby mundurowe oraz mieszkańcy i uczniowie okolicznych miejscowości. Wydarzenie to Radio Opole objęło medialnym patronatem.
Uczniowie SP w Racławicach Śląskich
Jerzy Czerwiński
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2020-05-31, godz. 10:52 Raport MZ: 115 nowych zakażeń w kraju. 1 nowy przypadek na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia w porannym komunikacie poinformowało o 115 nowych zakażenia koronawirusem. Jeden z nich dotyczy Opolszczyzny. To oznacza, że od początku pandemii… » więcej 2020-05-31, godz. 10:22 Pijany kierowca wjechał w skarpę. Nocny wypadek w okolicach Czarnowąsów Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca, który swoją podróż w okolicach obwodnicy Czarnowąsów zakończył na skarpie. Do zdarzenia doszło w nocy z… » więcej 2020-05-31, godz. 10:00 Brak limitów w kościołach, wraca posługa szafarzy, będą procesje Bożego Ciała Dziś (31.05) pierwsza od kilku miesięcy niedziela, kiedy nie będą obowiązywać limity osób uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach. Wierni mają jednak obowiązek… » więcej 2020-05-31, godz. 09:02 Ma ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu - dziś obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa Dziś (31.05) przypada, ustanowiony przez WHO Światowy Dzień bez Papierosa, którego celem jest zachęta do rzucenia nałogu. Święto stara się uświadamiać i ostrzegać… » więcej 2020-05-31, godz. 08:31 Diecezjalne czuwanie młodzieży ponownie w "realu" 'Wszystko będzie inne' - to hasło czuwania młodzieży diecezji opolskiej, które odbyło się w sobotę (30.05) w kościele seminaryjno-akademickim. To spotkanie wyjątkowe… » więcej 2020-05-31, godz. 08:15 Prymicje z prawdziwego zdarzenia we wrześniu. Święcenia kapłańskie odbyły się w różnych parafiach diecezji Czekali na to wydarzenie ponad 150 lat. Kępnica koło Nysy świętowała uroczystość święceń kapłańskich, jaka odbyła się w tej miejscowości. Z powodu pandemii koronawirusa… » więcej 2020-05-31, godz. 07:30 Lubrza: normy obostrzeń dotyczących koronawirusa znacznie ograniczyły liczbę dzieci w wiejskich przedszkolach W dwóch szkołach podstawowych gminy Lubrza nie pojawił się żaden uczeń. Powodem są obawy rodziców. Decyzją rządu od 25 maja wznowiono zajęcia w klasach I-III… » więcej 2020-05-30, godz. 21:00 Raport dnia w regionie: 11 nowych przypadków koronawirusa. Mamy też 3 ozdrowieńców 11 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 stwierdzono dziś (30.05) w naszym regionie. W ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie ponownie nie odnotowano nowych… » więcej 2020-05-30, godz. 18:15 Powiat spieszy się dążąc do spełnienia prawnych wymogów liczby wychowanków domu dziecka Zmniejszy się liczba podopiecznych Domu Dziecka w Głogówku. Takie są ustawowe wymogi. Do stycznia 2021 roku powiaty mają przeorganizować instytucjonalne domy dziecka… » więcej 2020-05-30, godz. 16:40 Kolizja na Oleskiej w Opolu z udziałem nietrzeźwego kierowcy Jak informuje opolska policja, kierowca osobowej skody zignorował czerwone światło i wjechał w inny, prawidłowo jadący pojazd. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »