Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-03, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

W Baborowie upamiętnią tych, którzy szli w "Marszu śmierci"

Ratusz w Baborowie [zdj. UM Baborów]
Ratusz w Baborowie [zdj. UM Baborów]
W zimnie, przy głodowych porcjach jedzenia, na skraju wytrzymałości, mieli przejść kilkaset kilometrów. W styczniu 1945 roku tysiące więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego "Auschwitz" zostało wyprowadzonych w daleką drogę. Mieli dotrzeć na tereny III Rzeszy i tam dalej pracować. Dla wielu była to droga ostatnia, dlatego też to wydarzenie dziś nazywane jest "Marszem śmierci".
Jedna z tras wiodła przez południową część Opolszczyzny. Według szacunków historyków, przeszło tędy od 9 do 15 tysięcy osób, z czego co najmniej tysiąc straciło życie. Aby uczcić pamięć o tych osobach, dziś w Baborowie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa.

- Dobrze, że o tym pamiętamy i mówimy o tym tragicznym marszu - przekonuje Elżbieta Kielska, burmistrz Baborowa. - By również wszystkie młode pokolenia, jak i te następne, wiedziały, że także przez Baborów przechodzili ci więźniowie. Przecież byli oni tak wymęczeni. Wiemy, jak było w Auschwitz. Pędzono, gnano tych więźniów przez te tereny również naszej gminy. Między innymi przez ulicę, przy której będzie odsłonięta tablica upamiętniająca ich tragedię.

Baborowskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie zaproszeni goście przemaszerują jedną z ulic, którą szli w 1945 roku więźniowie i o godzinie 11:00 zostanie odsłonięta tablica, która zawiśnie na murach byłego ratusza.
Elżbieta Kielska

Wiadomości z regionu

2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 "Zajączek" odwiedził dzieci z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Najpierw modlitwa, a później szukanie słodkości. Jak co roku dzieci i młodzież parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu otrzymały świąteczne, wielkanocne prez ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:49 Opolskie: śmigus-dyngus. Tradycja powoli wymierająca Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodzownie kojarzy nam się również z tradycją polewania wodą, czyli śmigusem-dyngusem. Patrząc jednak na puste, a co ważniejs ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:45 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Niemodlinie Jedna osoba została poszkodowana w wypadku dwóch samochodów osobowych na ul. Brzeskiej w Niemodlinie. » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Opóźnia się otwarcie rozbudowanego Solarisa i parkingu na pl. Kopernika w Opolu Opóźnienia na placu budowy przy Solarisie. Niektóre sklepy informowały, że otwarcie rozbudowanej galerii miało nastąpić 16 kwietnia. Urząd Miasta Opola poinfo ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:29 Coraz częściej świętujemy aktywnie Na rowerze, rolkach, z kijkami do nordic walking, wykorzystując infrastrukturę sportową, czy po prostu spacerowo. Coraz częściej świąteczny czas spędzamy akty ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:00 34. wielkanocna procesja konna z Żędowic do Zawadzkiego - Intencją naszej procesji jest przede wszystkim modlitwa o urodzaj - przypomniał w rozmowie 'W 4 oczy' Radia Opole ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpaster ... » więcej 2019-04-22, godz. 09:00 Czerwone, żółte, niebieskie... Twórczynie ludowe o znaczeniu jajek wręczanych kawalerom w lany poniedziałek W tradycji ludowej jajko było nie tylko symbolem nowego życia, ale przede wszystkim służyło do obdarowywania się. Jaja w różnych kolorach, często opatrzone wi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »