Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-03, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

W Baborowie upamiętnią tych, którzy szli w "Marszu śmierci"

Ratusz w Baborowie [zdj. UM Baborów]
Ratusz w Baborowie [zdj. UM Baborów]
W zimnie, przy głodowych porcjach jedzenia, na skraju wytrzymałości, mieli przejść kilkaset kilometrów. W styczniu 1945 roku tysiące więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego "Auschwitz" zostało wyprowadzonych w daleką drogę. Mieli dotrzeć na tereny III Rzeszy i tam dalej pracować. Dla wielu była to droga ostatnia, dlatego też to wydarzenie dziś nazywane jest "Marszem śmierci".
Jedna z tras wiodła przez południową część Opolszczyzny. Według szacunków historyków, przeszło tędy od 9 do 15 tysięcy osób, z czego co najmniej tysiąc straciło życie. Aby uczcić pamięć o tych osobach, dziś w Baborowie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa.

- Dobrze, że o tym pamiętamy i mówimy o tym tragicznym marszu - przekonuje Elżbieta Kielska, burmistrz Baborowa. - By również wszystkie młode pokolenia, jak i te następne, wiedziały, że także przez Baborów przechodzili ci więźniowie. Przecież byli oni tak wymęczeni. Wiemy, jak było w Auschwitz. Pędzono, gnano tych więźniów przez te tereny również naszej gminy. Między innymi przez ulicę, przy której będzie odsłonięta tablica upamiętniająca ich tragedię.

Baborowskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie zaproszeni goście przemaszerują jedną z ulic, którą szli w 1945 roku więźniowie i o godzinie 11:00 zostanie odsłonięta tablica, która zawiśnie na murach byłego ratusza.
Elżbieta Kielska

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 07:30 Nysa: w miejscu przedszkola powstanie... przedszkole, żłobek i mieszkania. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku Nyski magistrat planuje poważne zmiany na ulicy Tkackiej. W miejscu przedszkola numer 8 ma pojawić się nowa placówka połączona ze żłobkiem, a także lokale mie… » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 W trzy tygodnie zebrano pół miliona złotych na operację Wiktorii! 3-letnia Wiktoria z Reńskiej Wsi będzie mogła polecieć do USA na operację serca, która uratuje jej życie. W ciągu trzech tygodni udało się zebrać pół miliona złotych… » więcej 2020-02-18, godz. 21:30 Opole się powiększyło, ale część majątku wciąż należy do Dobrzenia Wielkiego. Problem ma być rozwiązany do końca roku Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - mimo, że te miejscowości od 3 lat należą do Opola to nadal dzierżawią majątek gminy Dobrzeń Wielki. Samorządy nie mogą… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żołnierze rezerwy zostaną ponownie skoszarowani. WKU wzywa na dwutygodniowe ćwiczenia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu wzywa żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia i wysyła listy z powołaniem. Te odbędą się w marcu i w kwietniu. Dla rezerwistów… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żłobek w Zawadzkiem przyjmie jeszcze więcej dzieci Dwa lata temu do użytku oddano nowy żłobek w Zawadzkiem, teraz placówka rozrasta się o kolejne miejsca dla maluszków. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego… » więcej 2020-02-18, godz. 19:00 Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe" Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka… » więcej 2020-02-18, godz. 17:15 Szkoła specjalna będzie miała profesjonalną siłownię Niepełnosprawni uczniowie Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu będą mieli w pełni profesjonalną siłownię plenerową. To pierwszy etap. Drugim będzie budowa… » więcej 2020-02-18, godz. 17:00 "To jedna z tych postaci w dziennikarskim świecie, która pozostawi po sobie duży ślad". Pożegnanie Marka Świercza Rodzina, przyjaciele, brać dziennikarska, politycy i samorządowcy żegnali dziś (18.02) na cmentarzu w Nowej Schodni redaktora Radia Opole Marka Świercza. W ostatniej… » więcej 2020-02-18, godz. 16:00 Aplikacja o powiecie namysłowskim uznana za najlepszą w kraju. "To bardzo prestiżowa nagroda" Mobilny przewodnik po powiecie namysłowskim uznany za najlepszą tego typu aplikację na smartfony. Rozwiązanie otrzymało Różę Regionów podczas targów turystycznych… » więcej 2020-02-18, godz. 15:45 Policjanci z Głubczyc uratowali 6 osób z pożaru Głubczyccy funkcjonariusze policji z narażeniem własnego życia uratowali 6 osób. Weszli do płonącego budynku i dzięki natychmiastowej reakcji zapobiegli tragedii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »