Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Maciejem Kochańskim, przewodniczącym…
2016-05-11, 09:30 Autor: Adam Szostok

Rozmowa z Maciejem Kochańskim, przewodniczącym samorządu studenckiego oraz komentarz dr Diany Rokity-Poskart z Katedry Polityki Regionalnej Politechniki Opolskiej

Zobacz rozmowę z Maciejem Kochańskim
Mamy najdłuższy studencki karnawał w Polsce, nasze Piastonalia trwają aż 11 dni - podkreśla w rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kochański, przewodniczący Samorządu Studenckiego na Uniwersytecie Opolskim.

Impreza zaczyna się już jutro, zabawa potrwa do niedzieli 22 maja (szczegółowy program tutaj). Korowód przebierańców wyjdzie na ulice Opola w przyszłym tygodniu. Maciej Kochański szacuje, że będzie to ok. 2,5 tys. studentów. W samy Opolu studiuje ponad 20 tys. osób. To jedno z najbardziej studenckich miast w Polsce, według Macieja Kochańskiego. Zapytany o to, dlaczego coraz mniej osób studiuje, odpowiedział, że cieszy go ten stan rzeczy.

- W latach poprzednich za dużo osób zdobywało dyplom wyższej uczelni, studia spowszedniały, utraciły swoje znaczenie. Teraz jest szansa, że studiowanie stanie się bardziej elitarne - mówił.
Zobacz rozmowę z dr Dianą Rokitą-Poskart
Przeciętny student wydaje w Opolu średnio 719 złotych miesięcznie, przy czym stacjonarni przeciętnie o 300 złotych więcej - powiedziała w "Poglądach i osądach" dr Diana Rokita-Poskart z Katedry Polityki Regionalnej Politechniki Opolskiej, zapytana, jakie korzyści ma Opole ze studentów.

Dr Rokita-Poskart prowadzi badania na temat miastotwórczej roli uczelni wyższych w mieście.

- Studenci generują około 500 nowych miejsc pracy, które sami potem obsługują - mówi. Są ponadto klientami sklepów, klubów studenckich, punktów ksero. Wiele biznesów w mieście żyje ze studentów.

- Czym byłoby nasze miasto bez studentów najlepiej widać w lipcu i sierpniu, gdy Opole pustoszeje - mówi nasz gość.

Jednym z ważnych wniosków z jej badań jest to, że coraz więcej studentów deklaruje chęć pozostania w mieście po ukończeniu studiów (ok. 25 procent).

- Tłumaczą to tym, że będą tu mieli mniejszą konkurencję na rynku pracy - wyjaśnia dr Rokita-Poskart.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »