Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne » Znany z występów na opolskim Drum Feście perkusi ...
2016-01-25, 15:47 Autor: Tomasz Wojtyłko

Znany z występów na opolskim Drum Feście perkusista oddaje hołd swoim muzycznym bohaterom

Mike Portnoy z zespołem podczas próby w Studiu M Radia Opole [zdjęcie z Facebooka artysty]
Mike Portnoy z zespołem podczas próby w Studiu M Radia Opole [zdjęcie z Facebooka artysty]
Mike Portnoy – jeden z najbardziej wpływowych perkusistów na świecie, znany opolskiej publiczności z występów na Międzynarodowym Festiwalu Drum Fest, we wzruszającym liście otwartym postanowił podziękować swoim muzycznym idolom:
"(…) Nasi muzyczni bohaterowie, którzy objawili się w latach 60-tych i 70-tych, mają teraz po 70, 80 lat. Szalonym wydaje się myślenie o świecie bez Paul McCartneya, Eltona Johna czy Micka Jaggera, ale... bardzo prawdopodobne, że ten czas właśnie nadchodzi.”

Muzyk wyraził jednocześnie irytację faktem, że część wykonawców czasami dopiero po śmierci zyskuje należne im uznanie (nad wzrostem popularności nagrań zmarłego w styczniu Davida Bowiego zastanawiał się w Radiu Opole Jacek Rudnik) i postanowił tym samym podziękować artystom, którzy ukształtowali jego muzyczną osobowość, wymieniając m.in. Ringo Starra, Roberta Frippa czy Rogera Watersa.

Choć bębniarz nie uwzględnił Keitha Richardsa na swojej długiej liście, nie świadczy to o braku jego kindersztuby. Legendarny gitarzysta The Rolling Stones został poproszony przez perkusistę o zadbanie o losy planety i jego wnuków po tym, jak wszyscy inni odejdą.

Portnoy nawiązał wyraźnie do krążącej wśród muzyków anegdoty o nieśmiertelności ikon rocka, których sceniczna energia i kreatywność wydaje się nieprawdopodobna biorąc pod uwagę ich antysportowy tryb życia. Wg obiegowego żartu, po wybuchy nuklearnym na świecie ostaną się tylko karaluchy i Keith Richards...

Choć ciężko sobie wyobrazić przemysł muzyczny bez twórcy takich przebojów jak „(I Can’t Get No) Satisfaction”, „Brown Sugar” czy „Jumpin’ Jack Flash”, równie niezniszczalny wydawał się zmarły w grudniu Ian „Lemmy” Kilmister.

Lider bezkompromisowego Motörhead odszedł na własnych zasadach. Świętująca 40- lecie legendarna formacja, jeszcze w grudniu 2015 r. koncertowała na Starym Kontynencie, promując wydany w zeszłym roku, świetnie przyjęty album „Bad Magic”, a przedświąteczny okres muzyk poświęcił na świętowanie swoich 70. urodzin. Cztery dni po okrągłym jubileuszu świat obiegła wiadomość o śmierci Lemmy’ego.

Titus, frontman Acid Drinkers - polskiej legendy thrash metalu, powiedział, że po śmierci Lemmy’ego poczuł się „jak katolik po śmierci Wojtyły.” Rozmawiając z nim rok temu, zapytałem, czy nie obawia się, że pewnego dnia zabraknie mu entuzjazmu i energii, żeby wyjść na scenę i grać bardzo wymagające fizycznie kompozycje poznańskiej formacji. Służący za odpowiedź rubaszny rechot basisty, choć mógł być przejawem modnego ostatnio „zmasakrowania” mnie, jednocześnie pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem.

O kondycji metalowych weteranów Opolanie będą mogli przekonać się 19.02 w NCPP.

Titus nie zamierza odchodzić na emeryturę

Zobacz także

2018-09-03, godz. 10:30 Mocna strona słabej płci. Koncert wokalistek programu Dobre Granie Ekstra Każda z opolskich wokalistek prowadzących program Dobre Granie Ekstra w Radiu Opole ma swój niepowtarzalny wizerunek sceniczny. Kamila Dauksz jest subtelna i ... » więcej 2018-08-27, godz. 07:48 Podarte smyczki - koniec klasyki czy narodziny "nowej" klasyki? Co robić gdy kwartet czy kwintet smyczkowy nie wypełnia sali koncertowej? Podpiąć wzmacniacze i grać - tak mocno, aż posypie się włosie w smyczkach! Czy to pr ... » więcej 2018-08-13, godz. 11:48 Daj szansę sobie i muzyce... czyli rzecz o doświadczaniu muzyki Czy da się zrozumieć klasyczną muzykę współczesną? Pewnie się da, ale czy zawsze jest to konieczne? Na to pytanie nie umiem Wam odpowiedzieć, bo to sprawa doś ... » więcej 2018-08-03, godz. 14:19 Jedna z najciekawszych, młodych grup metalowych zagra jesienią w Radiu Opole. Internal Quiet chce wydać płytę live To nie są łatwe czasy dla zespołów metalowych. Masowa publiczność już dawno uciekła od rocka do brzmień popowych i tanecznych. Jednak przykład światowych gwia ... » więcej 2018-07-24, godz. 11:28 Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać trend, pod jednym warunkiem Płyty cd się już nie sprzedają, takie stwierdzenie słychać dzisiaj z ust wszystkich uczestników rynku muzycznego. Powtarzają to: wykonawcy, wydawcy, menedżero ... » więcej 2018-06-29, godz. 14:33 Autograf artysty "Tradycja zbierania autografów niestety dziś już zanika". To zdanie Barbary Hortyńskiej, dyrektora artystycznego Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:04 Darmowa platforma wymiany muzyki. Pomysł nowojorczyków może zrewolucjonizować rynek Świat muzyki niezależnej powinien pójść w tym kierunku. Powinien pokazać, co ma najlepszego i podzielić się ze wszystkimi, którzy chcą poznawać nowe brzmienia ... » więcej 2018-06-11, godz. 08:49 Nagroda w "Debiutach" dla Girls On Fire. To również opolski sukces Girls On Fire zdobyły nagrodę imienia Anny Jantar podczas opolskiego festiwalu. To wyróżnienie, które może tylko pomóc w rozwinięciu kariery. Jest wzmocnienie ... » więcej 2018-06-05, godz. 09:15 Niezwykły, muzyczny projekt opolskich wokalistek Podczas opolskiego festiwalu dojdzie do niecodziennej współpracy. Pięć wokalistek znanych opolanom z anteny Radia Opole zaśpiewa wspólnie na jednej scenie. W ... » więcej 2018-05-04, godz. 09:23 Cóż tam, panie, w muzyce? Alternatywa trzyma się mocno! Zespół Small Mechanics to reprezentant opolskich eliminacji w tegorocznym koncercie Debiuty KFPP Opole. Propozycje zebrane wcześniej przez Narodowe Centrum Po ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »