Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne » Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać…
2018-07-24, 11:28 Autor: Tomasz Bazan

Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać trend, pod jednym warunkiem

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Płyty cd się już nie sprzedają, takie stwierdzenie słychać dzisiaj z ust wszystkich uczestników rynku muzycznego. Powtarzają to: wykonawcy, wydawcy, menedżerowie i na końcu słuchacze. Brzmi trochę jak samospełniająca się przepowiednia. Nie sprzedają się, trudno, szukajmy innego sposobu zarabiania. Tak też się dzieje, artyści stawiają bardziej na koncerty i kontakt z fanami w sieci. Wytwórnie wciąż cenią media, będące mocnym kanałem promocji.

Płyta kompaktowa jako nośnik już dosyć stary (premiera formatu odbyła się w pierwszej połowie lat 80.), ma prawo odchodzić do lamusa, szczególnie w obliczu silnej konkurencji w postaci muzyki strumieniowanej w Internecie. To nie podlega dyskusji. Uważam jednak, że za fatalne wyniki sprzedaży płyt cd jest odpowiedzialne – niechlujstwo i „tumiwisizm” handlu. Podam przykład.

Każdy dzisiaj ma dzisiaj możliwość zakupów online. Jednak czasami ma się ochotę wybrać do jakiegoś tradycyjnego salonu sprzedaży płyt i pogrzebać w tak zwanym „back catalogue”, czyli zbiorze najważniejszych dzieł artysty. Dla kaprysu kupiłbym płytę ulubionego wykonawcy, której nie mam jeszcze na półce. Niestety z takich poszukiwań wychodzę najczęściej zawiedziony.

Ostatnio trafiłem do dużego opolskiego salonu, który handluje jeszcze płytami. Sprawdzam rubrykę „AC/DC” – pusto, sprawdzam przedział „The Rolling Stones” – dwa tytuły: nowość i jedna stara składanka, sprawdzam kanon klasycznego rocka, braki w podstawowych wykonawcach. O co chodzi? Płyty chaotycznie porozrzucane po kategoriach gatunkowych. Przypadkowość i mizeria. Klienci, których obserwuję kątem oka, też przechodzą ze zrezygnowaniem obok regałów.

Taki obraz wyłania się z wielkopowierzchniowego handlu dorobkiem kultury ostatniego półwiecza. Nie ma się co spodziewać, że w taki sposób zdobędziemy kolejnych osłuchanych miłośników muzyki. Prawda, każda płyta jest na YouTube, ale wielu klientów, nawet tych młodych, szuka czegoś więcej. Nośnika, który można postawić na półce i delektować się muzyką najwyższej jakości. Niestety, wielkiemu handlowi nie zależy na tym, aby rzetelnie podejść do tematu. Z kolei małe sklepy muzyczne znikają z miast całego świata, bo nie są w stanie się utrzymać.

Zmiany w sposobie konsumpcji muzyki są nieodwracalne i z tym nie można dyskutować. Proponuję jednak szefom wytwórni płytowych, którzy narzekają na spadającą sprzedaż płyt, wybrać się do najbliższego salonu multimedialnego i spróbować znaleźć najważniejsze płyty ostatnich dekad. Zadanie trudne i prawie niewykonalne. Jeśli przemysł muzyczny, chce odroczyć zmierzch płyty kompaktowej, powinien przyjrzeć się, z jaką niefrasobliwością handel traktuje fizyczne nośniki. Może lepsza współpraca spowoduje, że klasyka będzie zawsze dostępna i fachowo wyeksponowana. Przecież to od niej wszystko w muzyce się zaczyna, niezależnie czy to J.S.Bach, czy AC/DC.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 17:46 Płyta tygodnia: BAJM - Best of 1978 - 2018 Największe hity Bajmu na 40-lecie zespołu. Te najbardziej ukochane przez fanów i publiczność. Trudno wybrać najważniejsze, bo większość na stałe zapisała… » więcej 2018-11-11, godz. 19:38 Płyta tygodnia: Dawid Podsiadło - Małomiasteczkowy Stare przysłowie mówi, że ze szczytu wszystkie drogi wiodą w dół. Ale choć jesienią 2016 roku Dawid Podsiadło był na szczycie – z dwiema diamentowymi… » więcej 2018-11-04, godz. 17:28 Płyta tygodnia: Greta Van Fleet - Anthem of The Peaceful Army Największe rockowe odkrycie ostatnich lat, nieustannie porównywane do Led Zeppelin wydają długo oczekiwany, debiutancki album „Anthem of The Peaceful Army”. Jake… » więcej 2018-10-28, godz. 22:19 Płyta tygodnia: MAANAM i Goście 28 lipca tego roku zmarła Kora, podpora jednej z najważniejszych grup polskiego rocka - Maanam. Fani wokalistki i zespołu mogą wzbogacić swoją kolekcję… » więcej 2018-10-21, godz. 20:05 Płyta tygodnia: Michał Szpak "Dreamer" Najnowszy krążek Michała Szpaka już po tygodniu od premiery odniósł ogromny sukces! Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy sprzedaży OLiS. Jest… » więcej 2018-10-14, godz. 19:04 Płyta tygodnia: ścieżka dźwiękowa z filmu "Narodziny gwiazdy" 5 października ukazała się ścieżka dźwiękowa z filmu „Narodziny gwiazdy” (A Star Is Born). Główne role zagrali w nim Lady Gaga oraz Bradley Cooper… » więcej 2018-10-07, godz. 18:19 Płyta tygodnia: Paul McCartney - Egypt Station Paul McCartney wciąż w świetnej formie. Ex-Beatles zaprasza w muzyczną podróż z "Egypt Station". Tytuł krążka nosi również jeden z obrazów namalowanych… » więcej 2018-10-01, godz. 13:52 Płyta tygodnia: Varius Manx - ENT Jesienią Varius Manx promuje na koncertach swój najnowszy album ENT, którego premiera odbyła się jeszcze przed wakacjami. Historia zespołu pisze się dalej..… » więcej 2018-09-03, godz. 10:30 Mocna strona słabej płci. Koncert wokalistek programu Dobre Granie Ekstra Każda z opolskich wokalistek prowadzących program Dobre Granie Ekstra w Radiu Opole ma swój niepowtarzalny wizerunek sceniczny. Kamila Dauksz jest subtelna… » więcej 2018-08-27, godz. 07:48 Podarte smyczki - koniec klasyki czy narodziny "nowej" klasyki? Co robić gdy kwartet czy kwintet smyczkowy nie wypełnia sali koncertowej? Podpiąć wzmacniacze i grać - tak mocno, aż posypie się włosie w smyczkach! Czy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »