Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole…
2020-04-08, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza w piątek na specjalny program

Zdjęcie z obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Zdjęcie z obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu [fot. Barbara Więcek]
W piątek (10.04) mija 10 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób. W związku z rocznicą sporo miejsca na antenie poświęcimy temu wydarzeniu, które dla wielu osób pozostanie na zawsze w pamięci.

Radio Opole wróci do tamtych dni w rozmowach z gośćmi oraz przypominając archiwalne nagrania. Powiemy o specjalnie na tę okazję przygotowanych publikacjach, a po 16:00 będziemy retransmitować nadzwyczajny koncert symfoniczny "W hołdzie Ofiarom", który 10 lat temu odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Mija 10 lat…

”Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się podczas lądowania na lotnisku wojskowym w Smoleńsku. Rosyjskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych poinformowało, że zginęło 87 osób” - to jeden z pierwszych komunikatów, jakie nasza rozgłośnia podała 10 kwietnia 2010 roku po godz. 10:41.

Później okazało się, że ofiar było 96, w tym najważniejsze osoby w państwie. Oprócz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, wśród ofiar katastrofy smoleńskiej byli także: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także cała załoga samolotu. Pod względem liczby ofiar to druga w historii polskiego lotnictwa katastrofa i największa w dziejach polskich Sił Powietrznych.

Specjalny program

10 kwietnia to także 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, stąd już o 6:20 w cyklu Kartka z kalendarza Bolesław Bezeg przypomni o powstańcach śląskich, których ta tragedia dotknęła. Punktualnie o 8:41 wyemitujemy archiwalny dźwięk informujący o katastrofie. Audycję po godz. 9:00 rozpoczniemy sygnałem syreny smoleńskiej i Apelem Smoleńskim, podczas którego wyczytane zostaną nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

Gośćmi porannej rozmowy W cztery oczy będą kolejno: poseł Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, współautor politycznej biografii Lecha Kaczyńskiego (uwaga, książka będzie do zdobycia w Loży Radiowej!) (08:04), a później Urszula Gawor, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu (8:17). Wydarzenie będziemy także wspominać w audycji Dobry moment

z dr. Bartoszem Kuświkiem, dyrektorem Instytutu Śląskiego. W całości rocznicy i wspomnieniom będzie poświęcona piątkowa Loża Radiowa. Wśród gości Ryszard Szram (12:10), senator PiS Jerzy Czerwiński (12:30), Tomasz Greniuch (13:10) i Grzegorz Krukowski (13:30), który 10 lat temu miał zaledwie 14 lat…o 11:40 w cyklu Czytasie opowiemy o wyjątkowych publikacjach: 'Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo' i 'Smoleńsk - ostatnia misja' [fot. Marcin Skomudek]Wcześniej, bo o 11:40 w cyklu Czytasie opowiemy o wyjątkowych publikacjach: "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". To wydane przez Polskie Radio albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci w 10. rocznicę katastrofy na smoleńskim lotnisku. Będzie okazja otrzymania albumów zaraz po tym cyklu, a także w pierwszej godzinie audycji Trendy i owędy. Więcej o tych publikacjach można dowiedzieć się ze strony Polskiego Radia 24 tu: 10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

Okazja do otrzymania książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005” będzie z kolei w Loży Radiowej. Przypomnijmy: nasz gość wraz z grupą badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza przygotowali pierwszą naukową biografię byłego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Dzięki hojności dyrekcji opolskiego oddziału NBP, dla uważnych słuchaczy, będzie okazja zdobycia tych wyjątkowych numizmatów. Na zdjęciu Sławomir Kusz, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NBP [fot. Robert Kosicki]Jak to możliwe, by moneta dziesięciozłotowa kosztowała prawie 30 razy tyle? Więcej o tym po 15:00 w audycji Trendy i owędy, w której o wydanych przez NBP - z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej - okolicznościowych monetach dziesięciozłotowych.

Dzięki hojności dyrekcji opolskiego oddziału NBP, dla uważnych słuchaczy, będzie okazja zdobycia tych wyjątkowych numizmatów. Trzy takie monety czekają!

O 16:00 - wspólnie ze wszystkimi stacjami regionalnymi, jak wszystkimi programami Polskiego Radia - zapraszamy na retransmisję dwóch fundamentalnych dla polskiej muzyki utworów związanych z martyrologią katyńską: „Epitafium katyńskie na orkiestrę” Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia – „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. To zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego "W hołdzie Ofiarom", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 18 kwietnia 2010 r. Ok. 15:40 odprowadzenie do koncertu na koniec pierwszej godziny audycji Trendy i owędy zaprezentuje Małgorzata Ślusarczyk.

O 18:00 przeniesiemy się do Otmuchowa, skąd poprowadzimy transmisję Liturgii Męki Pańskiej z kościoła pw. Świętych Mikołaja i Franciszka Ksawerego.

#ZostańWDomu z Radiem Opole!

Zobacz także

2020-05-06, godz. 21:00 Ekskluzywna transmisja z prestiżowego studia MaQ Records już w sobotę o 20:00 - obejrzyj i posłuchaj! Poczuj koncertowe emocje bez wychodzenia z domu! Radio Opole zaprasza na ekskluzywną transmisję prosto z prestiżowego Studia Nagrań Dźwiękowych MaQ Records… » więcej 2020-05-04, godz. 09:13 5 maja to Światowy Dzień Astmy – dowiedz się więcej o tej chorobie Duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel – to jedne z objawów COVID-19. Te same objawy towarzyszą chorym na astmę. Jak rozróżnić napad astmy od objawów… » więcej 2020-05-01, godz. 10:00 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Grupa Ted Nemeth, Kasia Moś i szalenie oryginalny songwriter Gypsy and the Acid Queen – na spotkania z tymi artystami zapraszamy w sobotę (02.05) po godz… » więcej 2020-04-30, godz. 14:14 Wyjątkowe słuchowisko, wyjątkowe transmisje i audycje - spędź majówkę z Radiem Opole Majówka w czasach pandemii będzie to nietypowa. Jak ją spędzić? Namawiamy, by zostać w domu i włączyć Radio Opole! » więcej 2020-04-24, godz. 09:54 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Dizzy Boyz Brass Band z gościnnym udziałem włoskiego wirtuoza trąbki Andrea Tofanelliego; Shadok, czyli autor kultowego riffu do "Artystów" Kazika na Żywo… » więcej 2020-04-20, godz. 08:53 Rząd znosi ograniczenia związane z covid-19 – poznaj etapy Od 20 kwietnia zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych… » więcej 2020-04-17, godz. 20:15 W sobotę po 20:00 znów zawitamy do Studia M im. SBB i przypomnimy wyjątkowe koncerty... Wszyscy tęsknimy za koncertami i muzyką na żywo. Nie warto jednak rozpaczać! W każdą sobotę w audycji Twoja Muzyka Radio Opole przypomina najlepsze występy… » więcej 2020-04-17, godz. 15:13 Uczestnicz w życiu religijnym, słuchając Radia Opole. Zobacz plan transmisji mszy i nabożeństw W związku z epidemią koronawirusa władze państwa zdecydowały, że w mszy św. lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej… » więcej 2020-04-17, godz. 13:50 Dowiedz się o stanie jakości powietrza! Stan jakości powietrza – o tym, jak aktualnie wygląda można usłyszeć od poniedziałku do piątku po wiadomościach o 7:00, 14:00 i 21:00. Można też w… » więcej 2020-04-11, godz. 08:41 Życzenia Pary Prezydenckiej z okazji Świąt Wielkanocnych [FILM] Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy w kraju i za granicą! Zbliżają się Święta Wielkanocne. Czas odrodzenia i nowego początku. Zwycięstwa dobra nad złem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***