Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Jeszcze więcej kultury i dobrego grania. Zobacz…
2018-12-31, 10:10 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jeszcze więcej kultury i dobrego grania. Zobacz, co szykujemy od stycznia 2019 roku w Radiu Opole!

Jeszcze więcej kultury i dobrego grania. Zobacz, co szykujemy od stycznia 2019 roku w Radiu Opole!
Filmy, płyty, książki, spektakle, koncerty i wystawy - jak się nie pogubić w gąszczu propozycji, które codziennie serwuje nam świat? Słuchając Radio Opole 2 Kultura (DAB+ Internet) od 2 stycznia pogubić się nie będzie sposób. Już od 6 rano będziemy przekonywać, że kultury nigdy dość! Obok znanych stałym słuchaczom radia dziennikarzy, pojawią się nowe osoby, które na co dzień pracują w opolskich instytucjach kultury i są wybitnymi ekspertami w swoich dziedzinach. Co nowego szykujemy na antenie głównej? Pamiętamy o rocznicach, szykujemy nowe cykle i audycje, to co znane i lubiane zostanie z nadwyżką!
Pamiętamy o rocznicach

Czeka nas rok wyborczy: w 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wybory parlamentarne. To także czas okrągłych rocznic: minie dokładnie 100 lat od zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, 100 lat od wybuchu I Powstania Śląskiego oraz 80 lat od rozpoczęcia przez hitlerowskie Niemcy II wojny światowej. Minie też 80. rocznica agresji wojsk sowieckich na Polskę oraz 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO. Okolicznościowe felietony przygotują m.in. Bolesław Bezeg i Wiktor Krzewicki. Więcej na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu w specjalnych wydaniach Loży Radiowej, którą poprowadzą Aneta Skomorowska-Kobza, Ewa Skrabacz i Marek Świercz.

Nowe cykle

Z nowości pojawi się cykl poświęcony czytelnictwu pt. Czytasie. W cyklu Młoda Polska przyjrzymy się społecznej aktywności młodych Polaków, a w "Szperaczach" przybliżymy pasje ludzi, którzy w swoich miejscowościach tworzą izby pamięci, muzea, skanseny, wystawy, zbierają stare zdjęcia, odtwarzają drzewa genealogiczne, są detektywami pamięci. Skąd pochodzą cytaty, którymi często się posługujemy, czemu służą - o tym w cyklu Worek z cytatami. W lecie z kolei szykujemy „Rozdziały na upały”, czyli wakacyjną powieść w odcinkach!

Nowe audycje

Po 22:00 w poniedziałek Krzysztof Dobrowolski zaprosi na nową audycję Terapeuci, poruszającą tematykę uzależnień. W środy zasiądziemy Przy rodzinnym stole, z kolei w piątki w programie Szlachetne zdrowie będziemy rozmawiać z lekarzami. Nowość szykujemy też w sobotę po godz. 14:00 - w „Magazynie szalonych pomysłów” będzie o wyzwaniach, jakie dynamiczny rozwój nauki stawia przed człowiekiem i wyzwaniach, jakie człowiek stawia przed nauką. Na antenę powróci w sobotę po 20:00 audycja Twoja Muzyka Tomasza Wojtyłki, który nie tylko potrafi muzyki słuchać, na bieżąco śledzi branże i bywa na koncertach, ale także potrafi o niej… opowiadać. Nie zabraknie też audycji dedykowanej specjalnie dla najmłodszych słuchaczy - w niedzielę o 9:15 Justyna Marcińska zaprosi na „Małą kulturę”. W programie tym zagłębimy się w dziecięcą literaturę, spotkamy z bohaterami ze szklanego ekranu i zaproponujemy wspólną zabawę z muzyką. W planach mamy także emisje czterech premierowych słuchowisk radiowych.

Co się zmieni?

Młodzieżowa Loża Radiowa od stycznia będzie nadawana w każdy piątek, a nie jak do tej pory w niedzielę. Wydłużony o godzinę zostanie magazyn reporterów Reporterskie tu i teraz, którego gospodarzami będą wydawcy redakcji informacji: Agnieszka Stefaniak, Cezary Puzyna i Bogusław Kalisz. Redaktorzy: Beata Granatowska i Ireneusz Prochera, od poniedziałku do czwartku, poprowadzą Rewiry kultury, które będą się rozpoczynać wcześniej, bo już o 16:00. W piątki Rewiry kultury przejmie Tomasz Zacharewicz, który poprowadzi także „Dobre pisanie” - cotygodniowe rozmowy z ludźmi zajmującymi się literaturą, a raz w miesiącu zaprosi na „Dobre pisanie ekstra” - spotkanie z wybitnymi ludźmi pióra z najwyższej półki, na które będziemy zapraszać do Studia M im. SBB. Dobre Granie Ekstra zaczniemy tak jak dotychczas, czyli od 18:05, a autorskie Dobre Granie o nowej porze, od 19:05. Lubiane przez słuchaczy koncerty z naszej sali koncertowej, od stycznia, w co drugi czwartek miesiąca po 20:05. Tymczasem „skrzypiące” drzwi do Studia Reportażu będzie otwierał redaktor Marian Staszyński - od poniedziałku do piątku - zawsze o 21:15.

Co warto przeczytać, czego warto posłuchać, na jaki film, koncert, spektakl czy wystawę się wybrać? O tym wszystkim od stycznia w Radio Opole 2 Kultura (DAB+ Internet)

To będzie radio dla tych, którzy z oferty wydarzeń kulturalnych czerpią pełnymi garściami, lubią trzymać rękę na pulsie i być zorientowanymi po jaką książkę warto sięgnąć, który film w kinie wybrać, na który spektakl, wystawę czy koncert się udać. To będzie też pasmo dla tych, którzy być może na co dzień nie mają okazji korzystania z oferty kulturalnej bezpośrednio, a dzięki magii radia będą mogli wybrać się do teatru, kina, galerii, domu kultury czy sali koncertowej. Wszędzie tam będziemy!

Osiem razy dziennie od 7:00 do 21:00, co dwie godziny, nasi dziennikarze będą przygotowywać serwis kulturalny. Od 6:00 do 9:00 w Infoporanku zaprosimy na przegląd wydarzeń kulturalnych z regionu, kraju i świata, a także przedstawimy Recenzję Dnia. Po 9:00 do południa proponujemy Regionalne kulturalia, czyli prezentację oferty wydarzeń organizowanych przez miejskie i gminne ośrodki kultury w regionie. Będziemy się łączyć z lokalnymi studiami w Brzegu, Kluczborku, Nysie, Strzelcach Opolskich, Głubczycach, Prudniku i Kędzierzynie-Koźlu.

W samo południe audycja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czytania książek, czyli Wszystko o literaturze! Będziemy zaglądać do księgarń, bibliotek i wydawnictw. Doradzimy, co warto przeczytać. Wśród autorów audycji m.in.: Agnieszka Zientarska, Tomasz Greniuch, Patryk Szymański i Witold Sułek. Po 15:00 przeniesiemy się z kolei do filharmonii, oper, klubów, sal i stadionów świata, czyli wszędzie tam, gdzie odbywają się koncerty. W programie Eweliny Wąs Bilet na koncert prześledzimy, gdzie i co się szykuje w regionie i kraju dla fanów słuchania muzyki na żywo.

Od 18:00 będziemy debatować, oczywiście o kulturze! Spodziewamy się gorących dyskusji w gronie ekspertów, recenzentów, dyrektorów teatrów, kin, galerii sztuki, domów kultury… Nie zabraknie też audycji poświęconej kulturze studenckiej – na Akademickie Opolskie, od poniedziałku do piątku od 19:00 do 21:00 zaprasza Sławomir Kieler. Z kolei od 21:00 do 23:00 polecamy wieczór z Dobrym Graniem Ekstra! To audycja doskonale znana słuchaczom.

Po 23:00 aż do 6:00 rano Czas na muzykę, czyli dobre granie będziemy kontynuować proponując każdej nocy inny gatunek muzyki. W poniedziałki - folk i blues, we wtorki - jazz, w środy - rock, w czwartki zabrzmią „Retrodźwięki”, w piątek „Czarne nuty”, z kolei w soboty proponujemy blok muzyczny pod nazwą "Polska nostalgia", za to w niedzielę zanurzymy się w dźwięki klasyki i muzyki filmowej.

Co jeszcze w weekend w Radiu Opole 2 Kultura?

W soboty proponujemy już od 6:00 rano Festiwalowe Radio Opole. Do 10:00 relacje, recenzje i wywiady z bieżących imprez kulturalnych zaprezentuje Mariusz Majeran, a do 13:00 Piotr Furtas powspomina koncerty Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (Festiwalowe Radio Opole II). Po 13:00 zapraszamy na audycję Co słychać?, w której ze swadą i humorem ze swoimi gośćmi o aktualnych wydarzeniach kulturalnych, z perspektywy Warszawy, porozmawiają Janusz Olejniczak i Jerzy Kisielewski. Późne popołudnie i wieczór to czas na muzykę z kompetentnym komentarzem prowadzących: od 15:00 do 18:00 na Akademię Rocka zaprosi Sławomir Kuźnicki, od 18:00 do 20:00 Roman Szczepanek zabierze nas w świat songwritterów (Everyday Is Like Sunday), od 20:00 do 23:00 Mateusz Torzecki zaproponuje Nowe Brzmienia.

W niedziele do południa Adrian Chimiak zaprezentuje przeboje i nagrania europejskich list przebojów z krajów nieangielskojęzycznych (Zene, Hudba, Musica), po 12:00 z kolei Marzena Mielcarek zaproponuje twórczość grup ludowych z regionu i kraju (Raz na ludowo). Od 17:00 przeniesiemy się do Studia M za sprawą koncertów, które miały tu miejsce (Scena i sława live). Od 19:00 na swoją autorską audycję pt. Piosenki z legendą zaprosi Sylwia Gawłowska, a o 21:00 Mateusz Torzecki w Koncertowej Lidze Mistrzów omówi i zaprezentuje obszerne fragmenty najważniejszych koncertów w historii muzyki.

Bądźcie z nami! Polskie Radio Opole - twoje sprawy, twoja muzyka, a także kultura, literatura, festiwale!

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)

Zobacz także

2020-09-15, godz. 11:15 Jesienne nowości w Radiu Opole Wprawdzie trwa jeszcze astronomiczne lato i w dwie najbliższe soboty września nadal zapraszamy do odwiedzenia kolejnych opolskich pięknych wsi - w ramach wakacyjnej… » więcej 2020-08-29, godz. 23:12 Porozumienia, które dały początek naszej wolności - program Radia Opole poświęcony Porozumieniom Sierpniowym 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. Na ich podstawie zakończono strajki, a PRL-owskie władze zgodziły się m.in. na uwolnienie więźniów politycznych… » więcej 2020-08-25, godz. 11:33 Włączamy się do akcji pomocy dla naszego dawnego kolegi z redakcji Radia Opole Dziennikarz Polskiego Radia Lublin Piotr Wróblewski walczy z ciężką chorobą – rakiem gruczołowym płuc. Trwa zbiórka pieniędzy na jego leczenie. Najlepsza… » więcej 2020-08-21, godz. 16:18 50 utworów na 50-lecie SBB! Posłuchaj okazjonalnego cyklu audycji muzycznych i weź udział w konkursie! Z okazji 50-lecia zespołu SBB mamy propozycję! W najbliższy poniedziałek (24.08) ruszamy z cyklem 5-minutowych audycji muzycznych prezentujących utwory kultowej… » więcej 2020-08-14, godz. 10:01 100. rocznica Bitwy Warszawskiej i wyjątkowy mecz Odry Opole - bądź w sobotę z Radiem Opole 15 sierpnia to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. W tym roku przypada też tego dnia setna rocznica Bitwy Warszawskiej, z tej… » więcej 2020-08-04, godz. 17:54 "Miejsce i imię" na antenie Radia Opole - posłuchaj rozmowy z autorem! "Miejsce i imię" to kolejna powieść, Macieja Siembiedy, która zagościła na antenie Radia Opole. Akcja książki, związanego przez lata z województwem opolskim… » więcej 2020-07-31, godz. 10:57 Nowa powieść Macieja Siembiedy do posłuchania w sierpniu na naszej antenie! Premiera już w poniedziałek o 15:40! … Powieści Macieja Siembiedy pt. "Miejsce i imię" będzie można słuchać na antenie Radia Opole do końca sierpnia o 15:40 w audycji Trendy i Owędy. Premiera… » więcej 2020-07-17, godz. 21:49 DJ BRK raz jeszcze! W sobotę (18.07) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy koncert DJ BRK… » więcej 2020-07-17, godz. 19:35 Weź udział w wakacyjnej zabawie w ramach naszej akcji "Chcę wyjechać na wieś" W ramach naszej akcji "Chcę wyjechać na wieś" od najbliższej soboty (18.06) już od samego rana będziemy prowadzić audycje z różnych wsi województwa opolskiego… » więcej 2020-07-16, godz. 14:14 Urszula Sipińska będzie dziś gościem w "Dobrym Graniu"! Pretekstem do spotkania z legendą polskiej muzyki rozrywkowej jest nasz wakacyjny cykl "Chcę wyjechać na wieś", którego tytuł zapożyczyliśmy z jednego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***