Radio Opole » Gospodarka
2020-04-17, 20:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Czarne chmury nad branżą rybacką? Głównym problemem susza, ale nie tylko

Polów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Polów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Susza i brak możliwości zbytu towaru w kolejnych miesiącach. To główne zmartwienia śródlądowych rybaków w kraju i na Opolszczyźnie. Choć jak podkreślają straty jeszcze nie są widoczne, to mogą pojawić się w przyszłości, a niektórzy przewidują, że jeżeli spełni się najgorszy scenariusz, to branża nawet może staną w obliczu upadku.
- Z suszą zmagamy się od trzech lat, ale jej konsekwencje w tym roku mogą być znacznie większe niż w latach ubiegłych - mówi Magdalena Wojciechowska z Gospodarstwa Rybackiego Przygorzele. - Jeśli się szczęśliwie uda rybę sprzedać, to sprzedamy. Jeśli nie, to trzeba będzie ją przerzucić na jeden staw i sztucznie go utrzymywać przepompowując wodę z rowów opaskowych. Jesteśmy też zobligowani do tego, żeby utrzymywać te stawy, a w związku z suszą jest to problem. O ile jeszcze dwa lata temu udało się w jakiś sposób skompensować koszty przychodem, to w zeszłym roku musiałam już dołożyć z własnych oszczędności.

Jak mówi Rafał Kotlarz z Gospodarstwa Rybackiego Krzywa Góra wiosenne zarybianie stawów odbywa się bez większych przeszkód, choć sam materiał zarybieniowy ma słabą przeżywalność. To z kolei może skutkować tym, że jesienią będzie mało tak zwanej ryby handlowej.

- Przede wszystkim obawiamy się przyszłości, czyli tego jak w najbliższych miesiącach będzie rozwijała się sytuacja z pandemią koronawirusa - zaznacza Kotlarz. - Pytanie jak zachowają się markety. Czy będą chciały i mogły sprzedawać rybę i czy przede wszystkim ludzie będą mogli iść do tych marketów i kupić tę rybę? Chodzi przede wszystkim o grudzień. To wtedy sprzedajemy 90 proc. swojej produkcji. Jeżeli spełni się czarny scenariusz to będzie tragedia. Będziemy mówili, nie wiem czy nawet, o rozpadzie branży.

Dodajmy, że od lat Opolszczyzna jest w krajowej czołówce pod względem produkcji karpia hodowlanego. Nasz region jest także 11. pod względem powierzchni stawów hodowlanych w Polsce.
Magdalena Wojciechowska
Rafał Kotlarz

Gospodarka

2020-06-03, godz. 17:15 "Współpraca buduje". Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o działaniach w czasie pandemii koronawirusa 315 milionów złotych z pieniędzy unijnych na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego, ekonomicznego i społecznego. Ponad 132 miliony złotych w ramach tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-06-03, godz. 09:30 Cudzoziemców na Opolszczyźnie mniej, ale chętniej zakładają własne firmy W opolskich placówkach ZUS zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. W regionie jest niespełna 16 tysięcy takich osób. Jednocześnie… » więcej 2020-06-02, godz. 17:47 PSZOK w Rudnikach wznowił działalność na wniosek mieszkańców. Obowiązują letnie godziny otwarcia Znów można korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudnikach. » więcej 2020-06-02, godz. 14:47 Olescy przedsiębiorcy doceniają pomoc z tarczy antykryzysowej. Wojewoda: ten powiat jest wzorem do naśladowania 10 milionów złotych trafiło do firm z powiatu oleskiego w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. » więcej 2020-06-02, godz. 11:26 Gminne spółki będą połączone, żeby ograniczyć koszty. Jest już wybrany nowy prezes Nowym prezesem firmy Gogolińskie Usługi Komunalne został Adam Gacka. Jednocześnie jest on członkiem zarządu spółki Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie… » więcej 2020-06-01, godz. 21:06 Praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne już możliwe dla uczniów technikum i trzecich klas szkół branżowych Uczniowie technikum i trzecich klas szkoły branżowej mogą od dziś (01.06) wrócić na praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne. » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 ZUS przypomina o nowych limitach dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Mowa o grupie nadal pracującej Zmieniły się limity dodatkowych zarobków dla osób na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Warto uważać, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pomniejszyć wypłacane… » więcej 2020-06-01, godz. 10:00 19 milionów złotych nie wystarczy na przebudowę oleskiej oczyszczalni. Najtańsza oferta przekracza 24 miliony 11 firm zgłosiło się do przetargu na gruntowną przebudowę oczyszczalni ścieków w Oleśnie. » więcej 2020-05-29, godz. 21:10 Ostatni weekend na rozliczenie się z fiskusem. Można dopisać lub zmienić wspieraną organizację pozarządową Ostatni dzwonek na złożenie rocznego rozliczenia PIT. W tym roku wyjątkowo można to zrobić do 1 czerwca, a nie do 30 kwietnia. » więcej 2020-05-29, godz. 10:30 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach przeznaczył zarząd województwa opolskiego Jako pomoc bezzwrotna to działanie jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatów brzeskiego, nyskiego, namysłowskiego, prudnickiego i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »