Radio Opole » Gospodarka
2020-04-17, 20:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Czarne chmury nad branżą rybacką? Głównym problemem susza, ale nie tylko

Polów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Polów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Susza i brak możliwości zbytu towaru w kolejnych miesiącach. To główne zmartwienia śródlądowych rybaków w kraju i na Opolszczyźnie. Choć jak podkreślają straty jeszcze nie są widoczne, to mogą pojawić się w przyszłości, a niektórzy przewidują, że jeżeli spełni się najgorszy scenariusz, to branża nawet może staną w obliczu upadku.
- Z suszą zmagamy się od trzech lat, ale jej konsekwencje w tym roku mogą być znacznie większe niż w latach ubiegłych - mówi Magdalena Wojciechowska z Gospodarstwa Rybackiego Przygorzele. - Jeśli się szczęśliwie uda rybę sprzedać, to sprzedamy. Jeśli nie, to trzeba będzie ją przerzucić na jeden staw i sztucznie go utrzymywać przepompowując wodę z rowów opaskowych. Jesteśmy też zobligowani do tego, żeby utrzymywać te stawy, a w związku z suszą jest to problem. O ile jeszcze dwa lata temu udało się w jakiś sposób skompensować koszty przychodem, to w zeszłym roku musiałam już dołożyć z własnych oszczędności.

Jak mówi Rafał Kotlarz z Gospodarstwa Rybackiego Krzywa Góra wiosenne zarybianie stawów odbywa się bez większych przeszkód, choć sam materiał zarybieniowy ma słabą przeżywalność. To z kolei może skutkować tym, że jesienią będzie mało tak zwanej ryby handlowej.

- Przede wszystkim obawiamy się przyszłości, czyli tego jak w najbliższych miesiącach będzie rozwijała się sytuacja z pandemią koronawirusa - zaznacza Kotlarz. - Pytanie jak zachowają się markety. Czy będą chciały i mogły sprzedawać rybę i czy przede wszystkim ludzie będą mogli iść do tych marketów i kupić tę rybę? Chodzi przede wszystkim o grudzień. To wtedy sprzedajemy 90 proc. swojej produkcji. Jeżeli spełni się czarny scenariusz to będzie tragedia. Będziemy mówili, nie wiem czy nawet, o rozpadzie branży.

Dodajmy, że od lat Opolszczyzna jest w krajowej czołówce pod względem produkcji karpia hodowlanego. Nasz region jest także 11. pod względem powierzchni stawów hodowlanych w Polsce.
Magdalena Wojciechowska
Rafał Kotlarz

Gospodarka

2021-02-24, godz. 18:30 Malowanie ławek i praca przy zieleni. Dłużnicy kluczborskiej spółdzielni mogą odpracować zaległości Możliwość odpracowania długu daje swoim mieszkańcom Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w Kluczborku. » więcej 2021-02-24, godz. 17:19 Nysa zwalnia restauratorów z części opłat za koncesję na alkohol. Gmina wprowadza też ulgi dla inwestorów Nysa to kolejne gmina, która zastosuje ulgi wobec restauratorów dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Miejscy radni przegłosowali dziś (24.02) uchwałę… » więcej 2021-02-24, godz. 17:00 "Będziemy musieli być w tych trudnych czasach kreatywni". Wojewódzka Rada Rynku Pracy rozpoczęła nową kadencję Wzrost bezrobocia, spadek liczb ofert pracy i niepewność gospodarcza - między innymi z takimi problemami będzie musiała zmierzyć się Wojewódzka Rada Rynku… » więcej 2021-02-24, godz. 14:53 Zwolnienie z opłaty alkoholowej również dla restauratorów z gminy Wołczyn Rada Miejska w Wołczynie zwolniła lokale gastronomiczne z tegorocznej opłaty alkoholowej. » więcej 2021-02-24, godz. 13:36 W kluczborskiej strefie ekonomicznej zostały tylko cztery działki. "Są firmy zainteresowane inwestowaniem" - Podatki i miejsca pracy - to główne korzyści płynące z naszej strefy inwestycyjnej - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jarosław Kielar, burmistrz… » więcej 2021-02-24, godz. 10:00 Krapkowice: w Gwoździcach i Rogowie Opolskim będzie wybudowany gazociąg Kolejne miejscowości gminy Krapkowice będą w niedalekiej przyszłości miały dostęp do sieci gazowej. Niebieskie paliwo ma się pojawić w północnej części… » więcej 2021-02-24, godz. 06:40 Rozpoczęła się budowa kanalizacji w Dobieszowicach i Kromołowie Rozpoczęła się realizacja dwóch dużych inwestycji w gminie Walce. Późną jesienią Dobieszowice i Kromołów mają być w całości skanalizowane. W Dobieszowicach… » więcej 2021-02-23, godz. 21:00 Będą nowe miejsca pracy w Wołczynie. Wrocławski inwestor zajmuje się produkcją zdrowej żywności Jest nowy inwestor w gminie Wołczyn. Wrocławska grupa inwestycyjna wybuduje zakład produkujący zdrową żywność. » więcej 2021-02-23, godz. 20:15 Gorzowski Zakład Usług Komunalnych będzie spółką. Przekształcenie ma usprawnić funkcjonowanie Zakład Usług Komunalnych w Gorzowie Śląskim zostanie przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Chodzi między innymi o sposób zarządzania… » więcej 2021-02-23, godz. 16:00 Dorabiasz do emerytury lub renty? Poinformuj o tym ZUS Renciści i emeryci, którzy w miniony roku dorabiali sobie do świadczenia mają czas do 1 marca, by powiadomić o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Muszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »