Radio Opole » Gospodarka
2020-04-17, 16:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Koronawirus wyhamowuje transport. Straty PKS Głubczyce

Dworzec PKS w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec PKS w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
O 98% spadły dochody głubczyckiego PKS-u od 1 kwietnia. Spółka, która zatrudnia 112 osób na utrzymanie każdego miesiąca potrzebuje miliona złotych. Połowę tej kwoty stanowią wypłaty pracowników.
- Z tego 150 złotych to składki na ZUS - informuje Wiesław Bednarski, prezes PKS Głubczyce.

- W ramach tarczy opłata na ZUS została przesunięta o trzy miesiące. Jednak za trzy miesiące będziemy mieli pół miliona zobowiązań wobec ZUS-u, a do tego wakacje, które zwykle są mizerne. Także za trzy miesiące nie będę miał tego pół miliona, żeby wpłacić do ZUS-u. Na razie nie podejmuje nerwowych decyzji, czy będę zwalniał, czy też nie.

Głubczycki PKS nie spełnił kryterium dochodowego, dzięki któremu zostałby objęty pomocą w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. To efekt tego, że spółka w lipcu ubiegłego roku przejęła obsługę pasażerów z powiatu prudnickiego, a to w znaczący sposób poprawiło jej wyniki finansowe.

- Teraz mamy taką sytuację, że jak dochodzi do porównania bilansów miesięcznych rok do roku, to te przychody za marzec mamy większe niż w 2019 roku - mówi Piotr Soczyński, starosta powiatu głubczyckiego. Powiat ma największy pakiet udziałowy w spółce.

- Nie mamy możliwości skorzystania z wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej i to jest największy problem dla nas, że dzisiaj PKS nie ma możliwości pomocy z zewnątrz. Jeżeli dzisiaj widzimy, że każdy samorząd będzie miał spadek po stronie przychodowej o około 20 proc., więc takiego wsparcia my też nie jesteśmy w stanie udzielić, ponieważ fizycznie nie mamy tych pieniędzy.

Do momentu zamknięcia placówek oświatowych autokary głubczyckiego PKS-u pokonywały dziennie 10 tysięcy kilometrów. Teraz ten dystans spadł dziesięciokrotnie. To nie jedyny problem. Według wyliczeń - dochód z tysiąca kilometrów wynosi 300 złotych, a koszty ponoszone przez PKS to 3 tysiące złotych.
Wiesław Bednarski
Piotr Soczyński

Gospodarka

2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Dlaczego dane wrażliwe wyciekają z różnych firm? Czasami przedsiębiorczy nawet nie wiedzą, że dane wrażliwe dotyczące ich firmy wyciekły - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej 2020-07-09, godz. 11:01 258 milionów złotych składek umorzył opolskim przedsiębiorcom ZUS z powodu pandemii koronawirusa Zwolnienia z opłacenia składek było najważniejszym kołem ratunkowym, po które sięgali od marca opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni -twierdzi ZUS. Placówki… » więcej 2020-07-08, godz. 18:00 Myszy nie odpuszczają rolnikom. Plaga gryzoni w całym regionie Małe zwierzę, ale problem bardzo duży. Rolnicy w regionie zmagają się z plagą myszy. Duża populacja tych gryzoni w tym roku wiąże się z kilkoma czynnikami. To… » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Coroplast planuje zwolnienia grupowe Kilkuset pracowników mogą zwolnić spółki grupy Coroplast w Strzelcach Opolskich. Firmy związane z Coroplastem działające w Strzelcach Opolskich otrzymały z budżetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »