Radio Opole » Gospodarka
2020-03-25, 12:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Przedsiębiorcy zaczynają odczuwać skutki pandemii i zaczynają zgłaszać się do urzędów pracy z prośbą o pomoc

Powiatowy Urząd Pracy [archiwum]
Powiatowy Urząd Pracy [archiwum]
Do urzędów pracy zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy proszą o pomoc. Część z nich zaczęła już likwidację stanowisk pracy. W obliczu pandemii koronawirusa wiele branży straciło możliwość funkcjonowania, a tym samym utrzymania płynności finansowej.
- Na razie skala nie jest bardzo duża, ale z upływem czasu sytuacja na pewno będzie się pogarszać - mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Przedsiębiorcy jeszcze nie wskazują, jakiej konkretnie chcieliby pomocy. Raczej pytają o to, co jesteśmy w stanie dla nich zrobić. Wczoraj (24.03) odbyła się telekonferencja z ministerstwem pracy, z panią minister Aliną Nowak. W jej trakcie pani minister zapewniała o szybkim uruchomieniu środków na tzw. ochronę miejsc pracy.

Takie wsparcie ma trafić do mniejszych i średnich przedsiębiorców. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu także zarząd województwa opolskiego podjął decyzję o przeznaczeniu 23 milionów złotych z funduszu pracy na walkę z gospodarczym kryzysem. Tę decyzję musi jeszcze zaakceptować ministerstwo pracy.

- Potrzeby są i będą bardzo duże – zaznacza Maciej Kalski. - Nie można mówić tylko o branżach, które zostały zamknięte dwa tygodnie temu, kiedy to ograniczony został dostęp do kin, restauracji, barów. To dotyczy coraz szerszej grupy firm, przedsiębiorców, pracodawców. Skala tego zjawiska jest znacząca.

W urzędach pracy zaczęły rejestrować się już osoby pracujące za granicą, które ze względu na zamknięte granice nie mogły wrócić do swoich miejsc zarobkowania. Według urzędników ta liczba będzie znacząco wzrastać, gdy większość takich osób zakończy okres 14-dniowej kwarantanny.

Według danych z końca lutego bezrobocie w województwie opolskim było na poziomie 6 proc. Zarejestrowanych w urzędach pracy było 22 tysiące osób.
Maciej Kalski
Maciej Kalski

Gospodarka

2020-04-07, godz. 20:00 Gmina Olesno ustaliła z PKP szczegóły dotyczące rewitalizacji dworca Coraz więcej wiadomo o przeznaczeniu dworca kolejowego w Oleśnie po zakończeniu gruntownej rewitalizacji. » więcej 2020-04-07, godz. 18:30 Jak uprawiać ziemię, gdy pole dzieli granica państwa? Rolnicy, którzy uprawiają ziemię po dwóch stronach granicy, mogą bez przeszkód wjechać na czeskie pola. Warunek jest jeden: zgoda Głównego Komendanta Straży G… » więcej 2020-04-07, godz. 15:00 Od połowy kwietnia drogowcy wchodzą na styk dróg, które przebiegają przez Dobrodzień. Wykonawca wprowadził objazd Od 15 kwietnia zmieni się organizacja ruchu na drodze krajowej 46 i wojewódzkiej 901, które przebiegają przez Dobrodzień. Utrudnienia mają związek z trwającą budową… » więcej 2020-04-07, godz. 12:40 Nyska Bioagra rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji. Część produkcji trafi do lokalnych instytucji publicznych Firma Bioagra włączyła się do walki z koronawirusem. Zakład rozpoczął produkcję własnego środka do dezynfekcji dłoni i powierzchni. » więcej 2020-04-07, godz. 12:10 Nowe ceny za odbiór śmieci w Turawie ustalone. Mieszkańcy zapłacą więcej, ale i tak część kosztów pokryje gmina Radni gminy Turawa ustalili nowe miesięczne stawki za odbiór odpadów. Od 1 maja mieszkańcy, którzy segregują śmieci i mają kompostownik zapłacą 20 złotych od osoby… » więcej 2020-04-07, godz. 09:15 Gmina Krapkowice pomaga przedsiębiorcom. Tracisz z powodu epidemii? Zapłacisz mniejszy czynsz Przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe od gminy Krapkowice, których dochody zmniejszyły się z powodu epidemii, mogą wnioskować o obniżenie czynszu. W ten sposób… » więcej 2020-04-07, godz. 07:15 Trwają odbiory techniczne po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego w Oleśnie Zakończyła się budowa centrum przesiadkowego w Oleśnie. Teraz trwają odbiory techniczne, więc otwarcie nastąpi za mniej więcej półtora tygodnia. W obecnej sytuacji… » więcej 2020-04-06, godz. 18:45 Kluczborski magistrat przygotowuje pomoc dla przedsiębiorców. Założenia podobne do innych gmin na Opolszczyźnie 50 procent ulgi lub całkowite zwolnienie z czynszu i podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców gminy Kluczbork. To założenia pakietu pomocowego na czas pan… » więcej 2020-04-06, godz. 16:29 Zarząd województwa przeznaczy około 200 milionów złotych na walkę z pandemią i jej skutkami Do końca kwietnia zarząd województwa opolskiego przekaże ponad 196 milionów złotych na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w walce z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-04-06, godz. 14:00 Namysłów także obniży stawki za wynajem lokali. Z ulg będzie mogło skorzystać kilkadziesiąt firm Namysłów obniży opłaty dla przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale od miasta, a także te należące do gminnych spółek. To element wsparcia biznesu, który cierpi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »