Radio Opole » Gospodarka
2020-02-28, 13:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Bezpieczeństwo w gospodarstwie jest bardzo ważne". Rolnicy z Opolszczyzny przeszli szkolenie prewencyjne

Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkolenie prewencyjne dla rolników [fot.M.Matuszkiewicz]
Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym, zasady korzystania z rehabilitacji leczniczej i pokaz środków ochrony osobistej - to część zagadnień, które omawiano na spotkaniu z rolnikami naszego regionu. Według danych Izby Rolniczej liczba gospodarstw w województwie opolskim z roku na rok spada.
- Takie spotkania są ważne, bo rolnicy potrzebują coraz to nowszych rzeczy do swoich gospodarstw, a przy tym muszą wiedzieć, jak bezpiecznie z nimi postępować - mówi Piotr Ciona, wicedyrektor opolskiego oddziału KRUS.

- Każda złotówka zainwestowana w prewencję rokuje w mniejszą ilość wypadków i w dobrą statystykę. W zeszłym roku zajmowaliśmy, jako województwo drugie miejsce pod względem bezpieczeństwa, w tym również jesteśmy w ścisłe czołówce.

- W gospodarstwach zauważamy coraz częściej najnowszą technikę rolniczą, ale dodatkowo niestety maleje też liczba rolników - dodaje Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Mniejsze gospodarstwa przekazują ziemię większym i przechodzą do innych zawodów. Proponujemy im przejście w produkt lokalny, agroturystykę. Chcemy, aby te gospodarstwa w pewnym momencie były samodzielne.

- W dzisiejszych czasach poprzez różne dotacje i nowości rolnicy mają łatwiej niż kiedyś, ale muszą się cały czas szkolić - dodają rolnicy.

- Trzeba dostosowywać się do istniejących warunków pogodowych, jak również do wymogów unijnych. Zawsze coś nowego idzie się dowiedzieć podczas takich spotkań. Każdy rolnik musi się dostosować do tego, co w danym momencie produkuje. Przykładowo, dawniej prowadziłem trzodę i bydło, a teraz jest łatwiej dla mnie, jak trzymam tylko bydło - mówią.

Głównym organizatorem wydarzenia był oddział regionalny KRUS w Opolu przy współpracy z Grupą Azoty.
Piotr Ciona
Marek Froelich
Rolnicy

Gospodarka

2020-09-27, godz. 19:10 Opolanie produkują coraz więcej odpadów. Opolski ratusz zamierza zabiegać o pieniądze na projekt edukacyjny, który… Opole chce przygotować i realizować projekt 'Eko-nawyki dobre praktyki - gospodarka o obiegu zamkniętym'. Podczas czwartkowej (24.09) sesji 21 radnych jednogłośnie… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Zakończył się remont drogi pomiędzy Białą a Sowinem - alternatywnej do DW 414 w powiecie prudnickim Zakończyła się gruntowna przebudowa drogi między Białą a Sowinem w powiecie prudnickim. » więcej 2020-09-25, godz. 13:15 Budowa nowego stadionu w Opolu coraz bliżej Opolski ratusz otrzymał projekt wykonawczy i pozwolenie na jego budowę. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. » więcej 2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***