Radio Opole » Gospodarka
2020-02-07, 12:30 Autor: Marzena Śmierciak

Wsi spokojna, wsi bezpieczna. Opolszczyzna z najniższym wskaźnikiem wypadkowości w pracy na roli

Rolnik w pracy [fot. Łukasz Nawara]
Rolnik w pracy [fot. Łukasz Nawara]
Piotr Ciona [fot.Maciej Wajler]
Piotr Ciona [fot.Maciej Wajler]
- W tym roku kładziemy nacisk na ochronę i dbałość o zwierzęta - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" wicedyrektor opolskiego oddziału KRUS Piotr Ciona, zapraszając dzieci ze szkół podstawowych do wzięcia udziału w dziesiątym już edukacyjnym konkursie plastycznym "Bezpieczniej na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz".
- Dzieci muszą wykonać na arkuszu A3 swoją wizję bezpieczeństwa na wsi. Oczekujemy na te prace do końca lutego. Najlepiej, jakby zostały one skierowane do naszych placówek terenowych. Jeśli ktoś je wyśle do oddziału okręgowego, też nie ma problemu, my również je ocenimy - mówi Piotr Ciona.

Jak stwierdził nasz poranny gość, zainteresowanie organizowanymi przez KRUS co roku konkursami jest ogromne. - W zeszłym roku wzięło w nim udział ponad 1920 dzieci ze 172 opolskich szkół - dodaje wicedyrektor KRUS w Opolu.

Tegoroczny konkurs zostanie przeprowadzony na etapach: powiatowym, wojewódzkim i centralnym. Nagrodami za najlepsze prace są m.in. warsztaty w szkole plastycznej, czy Radiu Opole.

Jeśli chodzi o liczbę wypadków przy pracach na roli, to Opolszczyzna, w ocenie Piotra Ciony, wypada bardzo dobrze i jest jednym z regionów w kraju, w których dochodzi do nich najrzadziej. Rośnie świadomość rolników, profilaktyka jest na coraz wyższym poziomie, stąd bardzo dobre wyniki statystyczne dla województwa opolskiego.

- Opolszczyzna jest przodującą, jeśli chodzi o dane z wypadkowości - mamy najniższy wskaźnik. Świadomość rolników, jeśli chodzi o prewencję, jest bardzo duża na tym terenie - dodaje Piotr Ciona.

Większa świadomość rolników, w ocenie wicedyrektora opolskiego oddziału KRUS, to m.in. efekt organizowanych co roku licznych spotkań o tematyce prewencyjnej.
Piotr Ciona
Piotr Ciona

Gospodarka

2021-05-13, godz. 18:55 Pod koniec maja ruszy remont dw 457 w Chróścicach. W ZDW podpisano umowę na przebudowę kilometrowego odcinka drogi Zarząd Dróg Wojewódzkich wyremontuje kilometrowy odcinek drogi 457 w Chróścicach. To droga, łącząca trasę z Dobrzenia Wielkiego do Brzegu przez Popielów… » więcej 2021-05-12, godz. 20:15 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu pozyskał grant, żeby uczyć seniorów obsługi smartfona. Wyjaśnił, jak rozdysponuje… Pomoc seniorom w nauce praktycznego korzystania ze smartfona, rozwinięcie kompetencji społecznych i wyjścia do instytucji kultury - to główne założenia… » więcej 2021-05-12, godz. 19:15 "Liczyła się kreatywność i reakcja na zmieniający się świat". Nagrodzono laureatów Opolskiej Marki 2020 Dostosowanie się do nowych warunków pracy, nauki czy też skonstruowanie swojej oferty, aby była ona atrakcyjna on-line. Rozdano nagrody w konkursie Opolska… » więcej 2021-05-12, godz. 17:15 Zamiast piramid - szklane domy. Remont placu Żeromskiego na półmetku [ZDJĘCIA] Na półmetku jest remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. Inwestycja kosztująca 4,8 mln zł ma być gotowa w listopadzie. Obecnie trwają prace przy… » więcej 2021-05-12, godz. 16:15 Roland Wrzeciono odchodzi z OCRG. Nowym miejscem pracy ma być jedna ze spółek w regionie Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono po 6 latach sprawowania funkcji odchodzi ze stanowiska, a jego miejsce zajmie Tomasz Hanzel. Zmiany… » więcej 2021-05-12, godz. 14:58 Głubczycki Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy już po remoncie. Prace trwały kilka miesięcy Zakończyły się prace remontowe w budynkach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głubczycach. Starostwo powiatowe pozyskało na ten cel unijne dofinansowanie… » więcej 2021-05-12, godz. 10:06 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony. Można z niego korzystać na dotychczasowych zasadach Do 23 maja został wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców w przypadku nagłego zamknięcia placówki edukacyjnej z powodu koronawirusa. Dodatkowy… » więcej 2021-05-11, godz. 19:15 Grodków chce budować nowe mieszkania komunalne. Rozwiązanie może kosztować gminę mniej, niż remontowanie zniszczonych… Grodkowski magistrat planuje stworzenie około 20 nowych mieszkań komunalnych. Ma to pozwolić w częściowym skróceniu długiej kolejki oczekujących na przydział… » więcej 2021-05-11, godz. 15:45 Trwa III Krajowy Kongres Forów Skarbników. Główny temat to finanse samorządów Stan finansów samorządowych czy opłata retencyjna - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas III Krajowego Kongresu Forów Skarbników… » więcej 2021-05-11, godz. 13:30 Wybudują drogę rolną, która włączy się w sieć ścieżek rowerowych Ponad dwukilometrowa droga połączy Reńską Wieś i Radziejów. Prace rozpoczną się lada dzień, ale powinny się zakończyć przed żniwami. Przebieg drogi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »