Radio Opole » Gospodarka
2020-02-07, 12:30 Autor: Marzena Śmierciak

Wsi spokojna, wsi bezpieczna. Opolszczyzna z najniższym wskaźnikiem wypadkowości w pracy na roli

Rolnik w pracy [fot. Łukasz Nawara]
Rolnik w pracy [fot. Łukasz Nawara]
Piotr Ciona [fot.Maciej Wajler]
Piotr Ciona [fot.Maciej Wajler]
- W tym roku kładziemy nacisk na ochronę i dbałość o zwierzęta - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" wicedyrektor opolskiego oddziału KRUS Piotr Ciona, zapraszając dzieci ze szkół podstawowych do wzięcia udziału w dziesiątym już edukacyjnym konkursie plastycznym "Bezpieczniej na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz".
- Dzieci muszą wykonać na arkuszu A3 swoją wizję bezpieczeństwa na wsi. Oczekujemy na te prace do końca lutego. Najlepiej, jakby zostały one skierowane do naszych placówek terenowych. Jeśli ktoś je wyśle do oddziału okręgowego, też nie ma problemu, my również je ocenimy - mówi Piotr Ciona.

Jak stwierdził nasz poranny gość, zainteresowanie organizowanymi przez KRUS co roku konkursami jest ogromne. - W zeszłym roku wzięło w nim udział ponad 1920 dzieci ze 172 opolskich szkół - dodaje wicedyrektor KRUS w Opolu.

Tegoroczny konkurs zostanie przeprowadzony na etapach: powiatowym, wojewódzkim i centralnym. Nagrodami za najlepsze prace są m.in. warsztaty w szkole plastycznej, czy Radiu Opole.

Jeśli chodzi o liczbę wypadków przy pracach na roli, to Opolszczyzna, w ocenie Piotra Ciony, wypada bardzo dobrze i jest jednym z regionów w kraju, w których dochodzi do nich najrzadziej. Rośnie świadomość rolników, profilaktyka jest na coraz wyższym poziomie, stąd bardzo dobre wyniki statystyczne dla województwa opolskiego.

- Opolszczyzna jest przodującą, jeśli chodzi o dane z wypadkowości - mamy najniższy wskaźnik. Świadomość rolników, jeśli chodzi o prewencję, jest bardzo duża na tym terenie - dodaje Piotr Ciona.

Większa świadomość rolników, w ocenie wicedyrektora opolskiego oddziału KRUS, to m.in. efekt organizowanych co roku licznych spotkań o tematyce prewencyjnej.
Piotr Ciona
Piotr Ciona

Gospodarka

2020-08-05, godz. 09:00 Głogówek: gmina dostała pieniądze na przebudowę oczyszczalni ścieków 2,6 mln złotych dofinansowania otrzymał Głogówek na unowocześnienie części biologicznej oczyszczalni ścieków. Znacząco wpłynie to na środowisko naturalne… » więcej 2020-08-05, godz. 06:30 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał obowiązywać. Świadczenie otrzymamy tylko w nieprzewidzianych wypadkach W lipcu opolskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły blisko 3 tysiące sto wniosków od rodziców w sprawie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego… » więcej 2020-08-04, godz. 19:00 Prudnik zaciąga prawie 7 mln złotych kredytu, aby realizować tegoroczne inwestycje i pozyskiwać unijne dotacje Aby utrzymać wydatki inwestycyjne na dotychczasowym poziomie gmina Prudnik zaciągnęła 6,85 mln złotych kredytu. Pieniądze te umożliwią aplikowanie o dofinansowanie… » więcej 2020-08-04, godz. 15:00 ZDW w Opolu wyremontował kolejny fragment drogi z Opola do Namysłowa Kierowcy mogą już przejechać wyremontowanym fragmentem drogi wojewódzkiej nr 454 przez Ładzę w gminie Pokój. Po 8 miesiącach robót i utrudnień, w centrum… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 "To poprawi jakość życia". W Rogach koło Niemodlina powstanie droga transportu rolnego Niemodlin otrzymał dofinansowanie na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych. Inwestycja będzie prowadzona w miejscowości Rogi. Pieniądze pochodzą z… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 24 sołectwa skorzystają na unijnej dotacji. Na ich terenie zostaną wyremontowane świetlice Będą przebudowywane, modernizowane i doposażane. Mowa o świetlicach wiejskich. W urzędzie marszałkowskim w Opolu umowy na dofinansowanie takich inwestycji… » więcej 2020-08-03, godz. 13:15 Opolszczyzna: ponad 34 tysięcy wniosków o 300 złotych dla uczniów. Można już aplikować na papierze, ale preferowany… Ponad 34 100 wniosków o przyznanie pieniędzy z programu 'Dobry Start' złożono drogą elektroniczną od początku lipca na Opolszczyźnie. » więcej 2020-08-02, godz. 14:00 Koronawirus nie powinien zrujnować budżetu Lubszy. "Mamy bardzo przedsiębiorczych mieszkańców" Epidemia koronawirusa nie powinna spowodować znacznego uszczuplenia budżetu Lubszy. Choć tamtejszy samorząd nie dysponuje jeszcze szczegółowymi danymi, to… » więcej 2020-07-31, godz. 18:33 W połowie sierpnia poznamy wykonawcę projektu budowy mostu południowego w Krapkowicach Osiem firm stanęło do przetargu na wykonanie projektu budowy nowej przeprawy przez Odrę, która ma połączyć Krapkowice i Gogolin. Na opracowanie dokumentacji… » więcej 2020-07-31, godz. 15:52 Mieszkańcy opolskiego mogą otrzymać zwrot 80 procent z zakupu zbiorników na deszczówkę Nadal można ubiegać się o dofinansowanie do zakupu zbiorników na deszczówkę. Mowa o programie 'Moja woda', który prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »