Radio Opole » Gospodarka
2020-02-06, 14:18 Autor: Witold Wośtak

Panel wiatrowy jako innowacja w OZE? Nad tym pracują zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez ECO i PNT w Opolu

Prototyp panelu wiatrowego [fot. www.facebook.com/ECO]
Prototyp panelu wiatrowego [fot. www.facebook.com/ECO]
Konferencja prasowa na temat panelu wiatrowego [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa na temat panelu wiatrowego [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa na temat panelu wiatrowego [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa na temat panelu wiatrowego [fot. Witold Wośtak]
Czy panel wiatrowy okaże się innowacją w produkcji prądu? Na to liczą zwycięzcy drugiej edycji konkursu start-up'owego Warm Up Your Business.
Autorzy zaprojektowali technologię pionowych turbin wiatrowych połączonych z prądnicą indukcyjną. Innowacja polega na wykorzystaniu niskich prędkości wiatru - już od 1 m/s.

- Szereg turbin o wysokości 150 centymetrów i średnicy 10 centymetrów wytwarza prąd przez większość czasu, ale w różnych ilościach - mówił na konferencji prasowej Arkadiusz Zemlak, jeden z autorów.

- To jest ogólna problematyka odnawialnych źródeł energii, że nie mamy jak magazynować prądu. Chcemy rozwiązać również ten problem w ramach współpracy z ECO i PNT. Celem jest stworzenie taniego magazynu skalowalnego, jednocześnie bezpiecznego, który nie będzie używał pierwiastków, w odróżnieniu do dzisiejszych akumulatorów i baterii.

Rafał Juszko, drugi autor koncepcji, ocenia, że kluczowe było wsparcie z konkursu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny i Parku Naukowo-Technologicznego.

- ECO, razem z PNT, wspomogło nas finansowo, dzięki naszej wygranej w drugiej edycji konkursu Warm Up Your Business. Dostaliśmy więc zastrzyk gotówki, a Park Naukowo-Technologiczny udostępnił nam miejsce do prac. Na konferencji w Międzyzdrojach udało nam się przedstawić działający prototyp złożony z 18 turbin i 18 prądnic, który generował energię.

Wspomniana konferencja w Międzyzdrojach to Forum Ciepłowników Polskich.

Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO, postrzega ten projekt jako szansę na zazielenienie energetyki.

- W zabudowie rozwiązań opartych na małych turbinach wiatrowych, których przewaga polega na wykorzystywaniu bardzo niskich prędkości wiatru, upatrujemy możliwości zabudowy między innymi na naszych obiektach. Dostrzegamy też możliwość skomercjalizowania tego projektu, celując w sektor odbiorców indywidualnych.

Wydajność panelu wiatrowego ma być porównywalna z fotowoltaiką. To samo dotyczy kosztów.
Arkadiusz Zemlak
Rafał Juszko
Mirosław Romanowicz

Gospodarka

2021-02-24, godz. 17:19 Nysa zwalnia restauratorów z części opłat za koncesję na alkohol. Gmina wprowadza też ulgi dla inwestorów Nysa to kolejne gmina, która zastosuje ulgi wobec restauratorów dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Miejscy radni przegłosowali dziś (24.02) uchwałę… » więcej 2021-02-24, godz. 17:00 "Będziemy musieli być w tych trudnych czasach kreatywni". Wojewódzka Rada Rynku Pracy rozpoczęła nową kadencję Wzrost bezrobocia, spadek liczb ofert pracy i niepewność gospodarcza - między innymi z takimi problemami będzie musiała zmierzyć się Wojewódzka Rada Rynku… » więcej 2021-02-24, godz. 14:53 Zwolnienie z opłaty alkoholowej również dla restauratorów z gminy Wołczyn Rada Miejska w Wołczynie zwolniła lokale gastronomiczne z tegorocznej opłaty alkoholowej. » więcej 2021-02-24, godz. 13:36 W kluczborskiej strefie ekonomicznej zostały tylko cztery działki. "Są firmy zainteresowane inwestowaniem" - Podatki i miejsca pracy - to główne korzyści płynące z naszej strefy inwestycyjnej - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jarosław Kielar, burmistrz… » więcej 2021-02-24, godz. 10:00 Krapkowice: w Gwoździcach i Rogowie Opolskim będzie wybudowany gazociąg Kolejne miejscowości gminy Krapkowice będą w niedalekiej przyszłości miały dostęp do sieci gazowej. Niebieskie paliwo ma się pojawić w północnej części… » więcej 2021-02-24, godz. 06:40 Rozpoczęła się budowa kanalizacji w Dobieszowicach i Kromołowie Rozpoczęła się realizacja dwóch dużych inwestycji w gminie Walce. Późną jesienią Dobieszowice i Kromołów mają być w całości skanalizowane. W Dobieszowicach… » więcej 2021-02-23, godz. 21:00 Będą nowe miejsca pracy w Wołczynie. Wrocławski inwestor zajmuje się produkcją zdrowej żywności Jest nowy inwestor w gminie Wołczyn. Wrocławska grupa inwestycyjna wybuduje zakład produkujący zdrową żywność. » więcej 2021-02-23, godz. 20:15 Gorzowski Zakład Usług Komunalnych będzie spółką. Przekształcenie ma usprawnić funkcjonowanie Zakład Usług Komunalnych w Gorzowie Śląskim zostanie przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Chodzi między innymi o sposób zarządzania… » więcej 2021-02-23, godz. 16:00 Dorabiasz do emerytury lub renty? Poinformuj o tym ZUS Renciści i emeryci, którzy w miniony roku dorabiali sobie do świadczenia mają czas do 1 marca, by powiadomić o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Muszą… » więcej 2021-02-23, godz. 14:00 8 firm chciało remontować asfalt na 7 drogach gminy Kolonowskie Osiem firm chciało remontować gminne drogi w Kolonowskiem. Na przetarg ogłoszony przez samorząd wpłynęły oferty opiewające na kwoty od 780 do 536 tysięcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »