Radio Opole » Gospodarka
2020-01-02, 10:19 Autor: Marzena Śmierciak

Opolski PNT w 2019 roku. Patenty, startupy, innowacje

Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Jarosław Mamala [fot. Marcin Skomudek]
Jarosław Mamala [fot. Marcin Skomudek]
- Na tle kraju wyróżnia nas kompleksowość - tak działalność Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu podsumował prezes jednostki prof. Jarosław Mamala. Gość porannej rozmowy "W cztery oczy" podkreślał także "międzynarodowość" w funkcjonowaniu PNT, promującą młodą przedsiębiorczość.
- Bardzo dużo prowadzimy działań związanych z inkubacją przedsiębiorczości, a więc "miksery", które organizujemy już cyklicznie przez park - mówił Mamala. - To, co udało nam się osiągnąć w zeszłym roku, to już umiędzynarodowienie, bo byli przedsiębiorcy z Czech, Niemiec. Organizowaliśmy Startup Poland Camp Automotive, który również był międzynarodowy. Organizowaliśmy akademię prawno-ekonomiczną, gdzie występował bardzo znany profesor ekonomista i chcemy to robić cyklicznie. Szykujemy się w przyszłym roku na bardzo ciekawe wydarzenie - ściągnięcie pani doktor z MIT z wykładem o sztucznej inteligencji - powiedział dyrektor PNT.

W 2019 roku Park Naukowo-Technologiczny w Opolu złożył 43 zgłoszenia do urzędu patentowego.

- Prezydent Opola zawsze mówił, że Park w Opolu to jest wypełnienie trzech "P", a więc pomysłu, patentu i produkcji. Natomiast my tę wizję otwieramy trochę szerzej, bo mamy opracowaną strategię "use your mind" - chcemy być opiekunem pomysłów innowacyjnych, nowoczesnych, aż do rozwoju - tłumaczył nasz gość.

- Mamy więc cztery litery, cztery budynki i taką koncepcję, a więc budynek inkubatora przedsiębiorczości, budynek laboratoryjny, gdzie możemy badać, Centrum Projektowania Inżynierskiego, gdzie mogą być opracowywane wirtualnie konstrukcje i budynek rozwojowy z halami wdrożeniowymi - dodał prof. Jarosław Mamala.

W minionym roku oddano też do użytku Budynek Wysokich Technologii. Park zorganizował też cztery imprezy wspierające młodych przedsiębiorców, czyli Startup Mixer.
Jarosław Mamala
Jarosław Mamala

Gospodarka

2020-02-26, godz. 11:30 Kordian Kolbiarz: Umicore jak magnes przyciągnie kolejne firmy - Wpływ tej inwestycji na lokalny rynek pracy będzie ogromny - nie miał wątpliwości w rozmowie 'W cztery oczy' burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz pytany o znaczenie… » więcej 2020-02-26, godz. 10:00 Czy w Rudnikach uda się otworzyć żłobek na początku przyszłego roku? Za kilka dni ogłoszenie przetargu Na początku 2021 roku gmina Rudniki chce otworzyć żłobek dla 24 dzieci. Przypomnijmy, samorząd otrzymał promesę na 750 tysięcy złotych w ramach rządowego programu… » więcej 2020-02-25, godz. 19:30 Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod… » więcej 2020-02-25, godz. 17:30 Przedłużono procedurę wyboru wykonawcy na przebudowę polderu Żelazna Wody Polskie w Gliwicach przedłużyły termin zgłaszania ofert na przebudowę polderu Żelazna do 18 marca. Dzisiaj (25.02) miał zostać wyłoniony wykonawca prac budowlanych… » więcej 2020-02-24, godz. 15:31 Zrealizowano pierwszy etap centrum przesiadkowego w Głuchołazach Odnowiono dworzec kolejowy Głuchołazy Miasto wraz z otoczeniem. Będzie tam również obsługiwany ruch autobusowy. Nadal jednak na dworcu nie będą zatrzymywać się… » więcej 2020-02-24, godz. 11:19 86 firm z regionu zabiega o tytuł "Opolska Marka". Uroczysta gala w marcu Rekordowa liczba zgłoszeń - 86 - wpłynęła do tegorocznej edycji konkursu „Opolska Marka”. To wyróżnienie, które ma promować lokalne firmy i gospodarkę regionu… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Od jutra można zgłaszać propozycje do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie W poniedziałek (24.02) rozpocznie się przyjmowanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie. Samorząd na ten cel przeznaczył w 2020 roku 56 tysięcy zło… » więcej 2020-02-23, godz. 10:00 Ujazd: dopłacają do pieców, chcą też dopłacić do paneli słonecznych W Ujeździe gminny program dofinansowań do wymiany pieców przyjął się bardzo dobrze. W ubiegłym roku dzięki niemu zlikwidowano 40 kopciuchów i zastąpiono je nowymi… » więcej 2020-02-21, godz. 19:26 Gmina chce wybudować dwie nowe drogi w Otmicach Otmice to miejscowość w gminie Izbicko, w której powstaje bardzo dużo nowych domów. W miarę pojawiania się nowych mieszkańców, konieczne jest budowanie przez samorząd… » więcej 2020-02-21, godz. 13:40 Wybudowali centrum przesiadkowe, ale po terminie. Gmina nałożyła prawie 900 tysięcy kary Miało być gotowe w lipcu 2018 roku, jednak dopiero teraz zostało oddane do użytku - mowa o centrum przesiadkowym w Zawadzkiem. Choć wykonawca wywiązał się z umowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »