Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-19, 09:15 Autor: Daniel Klimczak

Student PWSZ w Nysie zbudował miecz świetlny, tuż przed premierą nowych Gwiezdnych Wojen

Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie po raz pierwszy udowadniają, że nauka i dobra zabawa mogą iść ze sobą w parze. W związku z dzisiejszą (19.12) premierą kolejnej części sagi Gwiezdnych Wojen, jeden z żaków zaprezentował wykonany przez siebie miecz świetlny wzorowany na broni wojowników Jedi.
Od stworzenia projektu do budowy zabawki minęło kilka lat. Obudowa miecza została wykonana przy pomocy druku 3D. Jak mówi twórca, student II roku zarządzania i inżynierii produkcji Piotr Marchewka, konstrukcja ta skrywa zaawansowaną technologię.

- Podczas ruchu jest typowy dźwięk. Żyroskop musi sczytywać ruchy niemalże idealnie. Ta wersja może świecić na każdy wybrany sobie kolor. To wszystko jest zaprogramowane na mikroprocesorze. Mamy tu taką budowę, że nawet przy bardzo silnych uderzeniach te konstrukcje nie powinny się psuć, a co więcej, wydają wówczas odpowiednie dźwięki i ostrze odpowiednio reaguje - tłumaczy.

Produkcja zabawek to jednak nie jedyne, do czego można wykorzystywać technologię druku przestrzennego. Jak zauważa prodziekan wydziału nauk technicznych nyskiej PWSZ Jacek Tomasiak, wiedza zdobyta na uczelni, przyda studentom w ich przyszłej pracy.

- Jest taki trend, żeby budować drukarki, które będą drukowały z metalu. Dzięki nim będziemy mogli wykonać taki model, jak obecnie wykonuje się tymi tradycyjnymi technologiami. szczególnie tutaj mówimy o modelach, które mają skomplikowane kształty i wtedy ta technologia naprawdę pomaga nam szybciej zrealizować projekt - wyjaśnia.

Dodajmy, że w czasie zajęć, nyscy studenci mogą korzystać z 4 tego typu urządzeń, a także skanerów, które umożliwiają przetworzenie dowolnej przestrzennej figury do postaci cyfrowej. W niedalekiej przyszłości uczelnia chce skonstruować drukarkę, za pomocą której będzie można tworzyć żywność.
Piotr Marchewka
Jacek Tomasiak

Wiadomości z regionu

2020-11-29, godz. 20:30 Raport dnia: minionej doby wykonano 24,5 tysiąca testów. Na Opolszczyźnie spadła liczba zgonów 3 zgony i 432 nowe przypadki zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-29, godz. 19:30 Opole: wolontariusze Domu z Nadzieją prowadzą zbiórkę artykułów spożywczych i codziennego użytku Wolontariusze Domu z Nadzieją w Opolu szukają darczyńców. Potrzebują artykułów spożywczych i odzieżowych. Codziennie po posiłek przychodzi do nich ponad… » więcej 2020-11-29, godz. 17:00 Restauracje bez wigilii firmowych. "Co roku mieliśmy ich mnóstwo" W tym roku pracownicy nie spotkają się na firmowych wigiliach. Ze względu na pandemię i trwające obostrzenia pracodawcy zrezygnowali z organizacji spotkań… » więcej 2020-11-29, godz. 15:15 Uwaga kierowcy i piesi! Wieczorem i nad ranem na ulicach oraz chodnikach w regionie może być ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia oblodzenia dla całego województwa. » więcej 2020-11-29, godz. 14:30 Opolskie pielęgniarki i położne mogą liczyć na pomoc psychologiczną. "One bardzo emocjonalnie przeżywają czas tej… Personel medyczny w czasie pandemii walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z ogromnym obciążeniem psychicznym. W naszym województwie pielęgniarki… » więcej 2020-11-29, godz. 13:09 Bp Andrzej Czaja na tegoroczny adwent: "Uważajcie, czuwajcie, bo Pan przychodzi i jest z nami" Pierwszą niedzielą adwentu Kościół katolicki rozpoczyna dziś (29.11) nowy rok liturgiczny. Adwent jest bezpośrednim czasem przygotowania do świąt Bożego… » więcej 2020-11-29, godz. 10:59 Raport MZ: ponad 11 tysięcy nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 432 zakażenia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 483 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 432 na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-29, godz. 10:15 Młodzieżowa Rada Gminy Strzelce Opolskie prowadzi konsultacje dotyczące projektu skateparku Chcą zadbać o przestrzeń dla młodzieży w Strzelcach Opolskich, gdzie miłośnicy rolek i deskorolek mogliby bezpiecznie oddawać się swojej pasji. Młodzieżowa… » więcej 2020-11-29, godz. 09:15 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu wydało charytatywny kalendarz ze swoimi podopiecznymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wydało charytatywny kalendarz, którego bohaterami są psy odebrane w trakcie interwencji. Dzięki pomocy wolontariuszy czworonogi… » więcej 2020-11-28, godz. 21:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »