Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-19, 09:15 Autor: Daniel Klimczak

Student PWSZ w Nysie zbudował miecz świetlny, tuż przed premierą nowych Gwiezdnych Wojen

Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie po raz pierwszy udowadniają, że nauka i dobra zabawa mogą iść ze sobą w parze. W związku z dzisiejszą (19.12) premierą kolejnej części sagi Gwiezdnych Wojen, jeden z żaków zaprezentował wykonany przez siebie miecz świetlny wzorowany na broni wojowników Jedi.
Od stworzenia projektu do budowy zabawki minęło kilka lat. Obudowa miecza została wykonana przy pomocy druku 3D. Jak mówi twórca, student II roku zarządzania i inżynierii produkcji Piotr Marchewka, konstrukcja ta skrywa zaawansowaną technologię.

- Podczas ruchu jest typowy dźwięk. Żyroskop musi sczytywać ruchy niemalże idealnie. Ta wersja może świecić na każdy wybrany sobie kolor. To wszystko jest zaprogramowane na mikroprocesorze. Mamy tu taką budowę, że nawet przy bardzo silnych uderzeniach te konstrukcje nie powinny się psuć, a co więcej, wydają wówczas odpowiednie dźwięki i ostrze odpowiednio reaguje - tłumaczy.

Produkcja zabawek to jednak nie jedyne, do czego można wykorzystywać technologię druku przestrzennego. Jak zauważa prodziekan wydziału nauk technicznych nyskiej PWSZ Jacek Tomasiak, wiedza zdobyta na uczelni, przyda studentom w ich przyszłej pracy.

- Jest taki trend, żeby budować drukarki, które będą drukowały z metalu. Dzięki nim będziemy mogli wykonać taki model, jak obecnie wykonuje się tymi tradycyjnymi technologiami. szczególnie tutaj mówimy o modelach, które mają skomplikowane kształty i wtedy ta technologia naprawdę pomaga nam szybciej zrealizować projekt - wyjaśnia.

Dodajmy, że w czasie zajęć, nyscy studenci mogą korzystać z 4 tego typu urządzeń, a także skanerów, które umożliwiają przetworzenie dowolnej przestrzennej figury do postaci cyfrowej. W niedalekiej przyszłości uczelnia chce skonstruować drukarkę, za pomocą której będzie można tworzyć żywność.
Piotr Marchewka
Jacek Tomasiak

Wiadomości z regionu

2021-02-27, godz. 19:17 Wielkie ściganie w Polskiej Nowej Wsi. Ruszyła kolejna edycja Kierowcy Roku Opolszczyzny Ponad 30 załóg rywalizowało dziś (27.02) w ramach zawodów Kierowcy Roku Opolszczyzny. Impreza na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi to pierwszy tego typu start… » więcej 2021-02-27, godz. 18:13 Nowe obostrzenia dla przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Na przejściach granicznych na Opolszczyźnie nie ma jednak… Od dziś (27.02) obowiązują nowe zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji. Osoby przyjeżdżające z tych krajów muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. » więcej 2021-02-27, godz. 18:00 Przy muzeum w Koźlu będzie nowy parking Przy Muzeum Ziemi Kozielskiej mają powstać nowe miejsca parkingowe. Urząd miasta Kędzierzyna-Koźla przygotował koncepcję zagospodarowania terenu tak, aby… » więcej 2021-02-27, godz. 16:30 Opolanie na ogół stosują się do nowych zasad sanitarnych. Ci, którzy nadal będą używać przyłbic czy szalików… Od dziś (27.02) zmieniają się zasady mające na celu ograniczanie transmisji koronawirusa. Przyłbicami, chustami czy szalikami nie można już zakrywać ust… » więcej 2021-02-27, godz. 16:00 Starostwo powiatowe w Głubczycach organizuje powtórkę przed maturą w Zespole Szkół Ogólnokształcących Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach otrzymał dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów na przedmioty z rozszerzenia, a także… » więcej 2021-02-27, godz. 15:00 Opolskie gminy znów torpedowane rozsyłanymi masowo petycjami. Tym razem piszą je przeciwnicy szczepień, obostrzeń… Urzędy gmin na Opolszczyźnie po raz kolejny otrzymują petycje wysyłane masowo do samorządów w całym kraju. Tym razem chodzi o żywność modyfikowaną genetycznie… » więcej 2021-02-27, godz. 14:45 Rozpoczyna się budowa ścieżki łączącej Gogolin z Krapkowicami W przyszłym roku od pomnika Karolinki w Gogolinie do krapkowickiej baszty będzie można bezpiecznie przejechać rowerem. Ma to być możliwe dzięki budowie… » więcej 2021-02-27, godz. 12:45 Cisek: urzędnicy zza biurka mogą sprawdzić prędkość kierowców jadących przy szkole w Łanach Przy szkole w Łanach, w gminie Cisek, pojawiła się elektroniczna tablica wyświetlająca prędkość samochodów, które poruszają się po drodze obok podstawówki… » więcej 2021-02-27, godz. 12:16 Tragiczny wypadek w Jaryszowie. Zginął 74-letni motorowerzysta [AKTUALIZACJA] Do śmiertelnego wypadku motorowerzysty doszło na drodze między Jaryszowem a Zimną Wódką. 74-letni mężczyzna spadł ze skutera i zmarł na skutek ciężkiego… » więcej 2021-02-27, godz. 12:14 Nowi żołnierze opuścili koszary opolskiej brygady logistycznej. Przysięgę wojskową złożyło dziś 60 elewów 60 elewów służby przygotowawczej złożyło dziś (27.02) w Opolu przysięgę wojskową. Wśród nich jest 11 kobiet. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »