Radio Opole » Gospodarka
2019-10-09, 17:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Jest pomysł, aby powstała pierwsza polsko-czeska strefa ekonomiczna

Uczestnicy spotkania w sprawie powstania polsko-czeskiej strefy ekonomicznej [fot. A. Pospiszyl]
Uczestnicy spotkania w sprawie powstania polsko-czeskiej strefy ekonomicznej [fot. A. Pospiszyl]
Polsko-czeska strefa przemysłowa i promocja terenów inwestycyjnych w powiecie głubczyckim – to plan na najbliższą przyszłość dla samorządowców, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Spotkanie w tej sprawie odbyło się dzisiaj (09.10) w Branicach.
- Coraz mocniej rozwija się u nas turystyka, w oparciu o partnerstwo z Czechami, ale to nie jedyna możliwość – mówi wójt gminy Branice Sebastian Baca. - Realna możliwość wykorzystania potencjału, który drzemie w naszym powiecie. Potencjału w postaci tego, że jesteśmy bardzo aktywni, bardzo chcielibyśmy wykorzystać te ziemie przemysłowe, którymi wszystkie gminy naszego powiatu dysponują, a także wsparcia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w postaci konkretnych działań i pomocy w wytyczeniu konkretnej ścieżki postępowania z inwestorami.

Do pomocy przy ściąganiu inwestorów do powiatu głubczyckiego włącza się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które planuje stworzenie transgranicznej, polsko-czeskiej strefy ekonomicznej.

- Na pomyśle się na pewno nie skończy – zapewnia wiceminister Marcin Ociepa. - Rozpoczynamy w ministerstwie prace analityczne nad tą ideą. Katowicka strefa otrzymała polecenie skontaktowania się z opawską strefą przemysłową, więc będziemy i oddolnie, jako strefy ekonomiczne, i odgórnie jako ministerstwo, kontaktować się z naszymi partnerami z Czech i przygotowywać koncepcję.

Nieopodal powiatu głubczyckiego, w Ostrawie, znajduje się duża strefa ekonomiczna.

- Od lat władze tego regionu skutecznie zachęcają przedsiębiorców, żeby tam się lokowali - mówi Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - U nich ten marketing, czyli to ściągnięcie inwestorów się udaje, w związku z powyższym ja nie mam zahamowań, żeby próbować rozmawiać z kimś większym po to, żeby powiat głubczycki był partnerem. Myślę, że zarządzającym nadal zostanie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

- Stworzenie takiej strefy to nasze marzenia i ambicje, ale mamy ku temu możliwości - mówi starosta głubczycki Piotr Soczyński. - Chcemy wykorzystać potencjał naszego terenu przede wszystkim korzystając z infrastruktury drogowej po stronie czeskiej, gdzie w odległości kilku kilometrów przebiega korytarz transgraniczny i jesteśmy w stanie udrożnić przejazd towarowy na stronę czeską.

Potencjalni przyszli inwestorzy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracowników w powiecie głubczyckim. Poziom bezrobocia w tym regionie wynosi ok. 10%, co daje potencjalnie kilka tysięcy rąk do pracy.
Andrzej Zabiegliński
Sebastian Baca
Marcin Ociepa
Piotr Soczyński

Gospodarka

2020-08-05, godz. 17:30 Bon turystyczny impulsem dla krajowej branży, ale też kolejna okazja dla oszustów Zapłacimy nim w obiektach noclegowych, możemy spożytkować go na zakup wycieczki, obozu, czy też kolonii. Od 1 sierpnia zaczął obowiązywać Polski Bon Turystyczny… » więcej 2020-08-05, godz. 09:00 Głogówek: gmina dostała pieniądze na przebudowę oczyszczalni ścieków 2,6 mln złotych dofinansowania otrzymał Głogówek na unowocześnienie części biologicznej oczyszczalni ścieków. Znacząco wpłynie to na środowisko naturalne… » więcej 2020-08-05, godz. 06:30 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał obowiązywać. Świadczenie otrzymamy tylko w nieprzewidzianych wypadkach W lipcu opolskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły blisko 3 tysiące sto wniosków od rodziców w sprawie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego… » więcej 2020-08-04, godz. 19:00 Prudnik zaciąga prawie 7 mln złotych kredytu, aby realizować tegoroczne inwestycje i pozyskiwać unijne dotacje Aby utrzymać wydatki inwestycyjne na dotychczasowym poziomie gmina Prudnik zaciągnęła 6,85 mln złotych kredytu. Pieniądze te umożliwią aplikowanie o dofinansowanie… » więcej 2020-08-04, godz. 15:00 ZDW w Opolu wyremontował kolejny fragment drogi z Opola do Namysłowa Kierowcy mogą już przejechać wyremontowanym fragmentem drogi wojewódzkiej nr 454 przez Ładzę w gminie Pokój. Po 8 miesiącach robót i utrudnień, w centrum… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 "To poprawi jakość życia". W Rogach koło Niemodlina powstanie droga transportu rolnego Niemodlin otrzymał dofinansowanie na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych. Inwestycja będzie prowadzona w miejscowości Rogi. Pieniądze pochodzą z… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 24 sołectwa skorzystają na unijnej dotacji. Na ich terenie zostaną wyremontowane świetlice Będą przebudowywane, modernizowane i doposażane. Mowa o świetlicach wiejskich. W urzędzie marszałkowskim w Opolu umowy na dofinansowanie takich inwestycji… » więcej 2020-08-03, godz. 13:15 Opolszczyzna: ponad 34 tysięcy wniosków o 300 złotych dla uczniów. Można już aplikować na papierze, ale preferowany… Ponad 34 100 wniosków o przyznanie pieniędzy z programu 'Dobry Start' złożono drogą elektroniczną od początku lipca na Opolszczyźnie. » więcej 2020-08-02, godz. 14:00 Koronawirus nie powinien zrujnować budżetu Lubszy. "Mamy bardzo przedsiębiorczych mieszkańców" Epidemia koronawirusa nie powinna spowodować znacznego uszczuplenia budżetu Lubszy. Choć tamtejszy samorząd nie dysponuje jeszcze szczegółowymi danymi, to… » więcej 2020-07-31, godz. 18:33 W połowie sierpnia poznamy wykonawcę projektu budowy mostu południowego w Krapkowicach Osiem firm stanęło do przetargu na wykonanie projektu budowy nowej przeprawy przez Odrę, która ma połączyć Krapkowice i Gogolin. Na opracowanie dokumentacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »