Radio Opole » Gospodarka
2019-08-14, 10:30 Autor: Maria Klusik

"To duża inwestycja, ale ciekawa". Obwodnica Dobrodzienia ma rozładować ruch w ścisłym centrum

Budowa obwodnicy Dobrodzienia [fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu]
Budowa obwodnicy Dobrodzienia [fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu]
Szymon Ogłaza [fot. Maciej Wajler]
Szymon Ogłaza [fot. Maciej Wajler]
- W przyszłym roku będzie gotowa obwodnica Dobrodzienia - potwierdził w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza.
Zdaniem samorządowca, nie ma wątpliwości, że obejście miasta rozładuje ruch w ścisłym centrum. - Po tym, jak my to wybudujemy, ten Dobrodzień będzie mógł sobie żyć własnym życiem i będzie można rynek tam wyremontować. Przestaną jeździć i rozwalać samochody po pięknym miasteczku. Dosyć skomplikowana materia, kilka rond, dwa kilometry po starym śladzie, a prawie cztery kilometry nowej, zupełnie nowej drogi, to duża inwestycja, ale ciekawa.

Prace przy budowie obwodnicy Dobrodzienia są obecnie prowadzone na odcinku około czterech kilometrów. Warta 70 milionów złotych inwestycja jest zrealizowana mniej więcej w czterdziestu procentach i ma zakończyć się na przełomie sierpnia i września przyszłego roku. Duża inwestycja wymaga zastosowania dużych ilości materiałów, a z tym - zdarza się z racji dużej liczby inwestycji - są problemy.

- W nowej perspektywie budżetowej UE możliwości dofinansowania do budowy dróg będą już znacznie mniejsze - przyznał marszałek Ogłaza.

Co znajdzie się wśród priorytetów? - Dokończyć absolutnie kwestię skomunikowania autostrady A4 i północy, i południa województwa, bo jeszcze jakieś drobne rzeczy będziemy mieli na przykład drogę 416 do Głubczyc. W całości nie udało się wyremontować, ale w dużej mierze tak. Chcemy duży nacisk położyć na to, żeby bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, czyli ścieżki rowerowe również, wokół dróg wojewódzkich będą budowane. I taki jeden priorytet, który jest trochę nowy, to jest właśnie poprawa dostępności komunikacyjnej miast powiatowych na terenie województwa opolskiego, przez które oczywiście przebiegają drogi wojewódzkie.

- Wielkim wyzwanie będzie też Kędzierzyn-Koźle, dokąd prowadzą dwie drogi wojewódzkie: 408 prowadząca na Śląsk oraz droga 423 prowadząca do Opola. Trzeba przygotować koncepcję rozładowania korków np: czegoś w rodzaju wewnętrznej obwodnicy miasta - wyjaśniał rozmówca Radia Opole. Decyzje co do skali przedsięwzięć będą zależeć od dostępnego poziomu dofinansowań w nowym, unijnym budżecie od 2021 roku.
Szymon Ogłaza
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2019-08-18, godz. 14:29 W końcu jest zielone światło dla budowy remizy OSP Fosowskie Pomimo pieniędzy w budżecie gminy, strażacy z Fosowskiego w gminie Kolonowskie ponad dwa lata musieli czekać na rozpoczęcie budowy ich remizy. Problemem były ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:55 Budują drogę, żeby przyciągnąć chętnych do kupna działek W Olszowej kładą asfalt na drodze polnej. Nie ma to ułatwić rolnikom dojazdu do pól, ale ściągnąć przyszłych mieszkańców. Władze gminy chcą wzmocnić atrakcyjn ... » więcej 2019-08-17, godz. 12:01 Szykuje się remont świetlicy w Dobieszowicach Wykorzystywana okazjonalnie, ma się zmienić w centrum życia wsi. Świetlica w Dobieszowicach w gminie Walce będzie wyremontowana. Dzięki temu w jej wnętrzach b ... » więcej 2019-08-16, godz. 12:30 Kończy się budowa kanalizacji w Brożcu, następna będzie w Dobieszowicach Na ostatniej prostej jest budowa kanalizacji w Brożcu, w gminie Walce. Po ich zakończeniu władzom gminy pozostanie jeszcze uporanie się z dwoma odcinkami siec ... » więcej 2019-08-16, godz. 10:00 Można zgłaszać pomysły, na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego Przyszłoroczny budżet sołecki w gminie Reńska Wieś będzie znacznie większy od tegorocznego. W sumie na działania w sołectwach przeznaczonych będzie 332 tysiąc ... » więcej 2019-08-15, godz. 21:11 Inwestycja za 2 mln zł. Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej między Zawadzkiem a Kolonowskiem Jeszcze dwa tygodnie potrwają utrudnienia na drodze wojewódzkiej 463 pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. Na pięciokilometrowym odcinku przez las wymieniany je ... » więcej 2019-08-15, godz. 17:30 Są pieniądze na kolejny etap remontu zabytkowego pałacyku myśliwskiego. Skorzystają niepełnosprawni 40 tysięcy złotych powiat strzelecki przekazał na termomodernizację DPS-u w Zawadzkiem. Chodzi o zabytkowy zameczek, malowniczo położony w środku lasu, nieopo ... » więcej 2019-08-15, godz. 12:32 Drogi polne asfaltowe. Gmina Walce realizuje kolejne inwestycje W gminie Walce systematycznie utwardzane są kolejne drogi polne. To rolnicy wskazują, gdzie asfalt jest najbardziej potrzebny, ale z nowych nawierzchni korzys ... » więcej 2019-08-14, godz. 17:00 Dzięki nowej inwestycji w strefie w Olszowej będą mogły lokować się firmy, które potrzebują bardzo dużo prądu Tauron buduje w strefie gospodarczej w Olszowej tzw. główny punkt zasilania. To trzecia tego typu inwestycja na Opolszczyźnie. Dzięki temu w strefie będą mogł ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »