Radio Opole » Gospodarka
2019-07-10, 11:30 Autor: Maria Klusik

Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju proponuje pożyczki dla organizacji pożytku publicznego

Turniej hokeja halowego na Politechnice Opolskiej [fot. Katarzyna Doros]
Turniej hokeja halowego na Politechnice Opolskiej [fot. Katarzyna Doros]
Grzegorz Obara [fot. Marcin Boczek]
Grzegorz Obara [fot. Marcin Boczek]
Tomasz Kosmala [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kosmala [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolskie organizacje pożytku publicznego mogą starać się o pożyczki - między innymi na wkład własny. Dotyczy to tych organizacji, które starają się o dotacje zewnętrzne na realizację swoich projektów.
Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju od maja udziela dwóch różnych pożyczek - powiedział gość rozmowy "W cztery oczy" prezes Funduszu Grzegorz Obara. - Są to pożyczki na wkład własny oraz pożyczki pomostowe na realizację przedsięwzięcia objętego dofinansowaniem. Pierwsza pożyczka na wkład własny, to jest pożyczka, której podmiot tak zwanego trzeciego sektora ubiega się o dotacje, natomiast nie chce, bądź nie może zaangażować środków na wkład własny.

Można otrzymać nawet pół miliona złotych do dziesięciu lat z oprocentowaniem stałym od 3%. Trzeba jednak spełnić kilka warunków - dodaje Obara.

- Warunkiem uzyskania tych środków jest posiadanie wkładu własnego albo posiadanie środków na realizację przedsięwzięcia po to, żeby później otrzymać tą dotację. My wychodzimy naprzeciw i takie właśnie dwa produkty proponujemy tym organizacjom - wyjaśnia.

- Wkład własny zawsze jest problemem - powiedział w "Poglądach i Osądach" Tomasz Kosmala, wiceprezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. - Organizacje bardzo często nie posiadają własnych środków, które mogą zainwestować. Pamiętajmy też, że tak naprawdę organizacje realizują zadania publiczne i tam są wymagane wkłady własne, co jest pewną trudnością. Dlaczego organizacja ma dokładać własne pieniądze, do organizacji zadania publicznego? - pyta wiceprezes Kosmala.

Zainteresowanie pożyczkami na razie jest niewielkie. Od maja wpłynęło kilka wniosków.
Grzegorz Obara
Grzegorz Obara
Tomasz Kosmala

Gospodarka

2019-07-17, godz. 18:00 Nyski pośredniak zachęca seniorów do powrotu na rynek pracy Nyski urząd pracy stawia na aktywizację seniorów. W ramach pilotażowego programu, instytucja będzie zachęcać osoby po 60. roku życia do powrotu na rynek pracy. » więcej 2019-07-17, godz. 14:30 Praca wre na trasach powiatu brzeskiego Zgodnie z harmonogramem - jak zapewniają władze powiatu brzeskiego idzie przebudowa drogi Wójtowice - Sulisław. Prace są zaawansowane w 80%. » więcej 2019-07-17, godz. 13:00 Ostatni dokument przekazany. W sierpniu rusza budowa obwodnicy Niemodlina Jest zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy Niemodlina. W urzędzie wojewódzkim w Opolu przekazano wykonawcy decyzję o udzieleniu Zezwolenia na Reali ... » więcej 2019-07-16, godz. 20:00 Kontrole PIP nie wykazały nadużyć w zakresie zatrudniania cudzoziemców Obcokrajowcy są coraz lepiej traktowani w pracy - wynika z kontroli inspekcji pracy, prowadzonych w firmach działających w naszym regionie. » więcej 2019-07-16, godz. 13:37 Zielone światło dla budowy obwodnicy Niemodlina Prace przygotowawcze do budowy obwodnicy Niemodlina idą zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2019-07-15, godz. 21:00 W prudnickim pośredniaku kończą się pieniądze na walkę z bezrobociem Krucho jest z funduszami na aktywne zwalczenie bezrobocia w powiecie prudnickim. Na ten cel miejscowy pośredniak otrzymał o jedną trzecią mniej pieniędzy niż ... » więcej 2019-07-15, godz. 14:59 Powrót kolei do Głubczyc jest możliwy? "Inwestycję trzeba by przeprowadzić od zera" Gość Loży Radiowej poseł PiS Jerzy Naszkiewicz w pierwszych dniach pracy w sejmie rozmawiał z kilkoma ministrami, władzami PKP PLK, aby uruchomić nieczynną od ... » więcej 2019-07-15, godz. 08:30 Otmuchów znalazł wykonawcę remontu domu kultury. Obiekt ma stać się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń mieszkańców Po półrocznych próbach, władze Otmuchowa znalazły wykonawcę prac remontowych miejskiego domu kultury. » więcej 2019-07-14, godz. 18:30 W 2018 w Opolskiem oddano do użytku blisko 2400 mieszkań Rośnie liczba nowych mieszkań w regionie - wynika z danych urzędu statystycznego, który podsumował 2018 w temacie inwestycji w mieszkalnictwo. » więcej 2019-07-14, godz. 16:45 Nowa jakość na trasie Trawniki - Mierzęcin Zakończył się remont trasy Trawniki - Mierzęcin, w gminie Pawłowiczki. To droga prowadząca do największego zakładu pracy w okolicy. Inwestycja kosztowała mili ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »