Radio Opole » Gospodarka
2019-07-10, 11:30 Autor: Maria Klusik

Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju proponuje pożyczki dla organizacji pożytku publicznego

Turniej hokeja halowego na Politechnice Opolskiej [fot. Katarzyna Doros]
Turniej hokeja halowego na Politechnice Opolskiej [fot. Katarzyna Doros]
Grzegorz Obara [fot. Marcin Boczek]
Grzegorz Obara [fot. Marcin Boczek]
Tomasz Kosmala [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kosmala [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolskie organizacje pożytku publicznego mogą starać się o pożyczki - między innymi na wkład własny. Dotyczy to tych organizacji, które starają się o dotacje zewnętrzne na realizację swoich projektów.
Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju od maja udziela dwóch różnych pożyczek - powiedział gość rozmowy "W cztery oczy" prezes Funduszu Grzegorz Obara. - Są to pożyczki na wkład własny oraz pożyczki pomostowe na realizację przedsięwzięcia objętego dofinansowaniem. Pierwsza pożyczka na wkład własny, to jest pożyczka, której podmiot tak zwanego trzeciego sektora ubiega się o dotacje, natomiast nie chce, bądź nie może zaangażować środków na wkład własny.

Można otrzymać nawet pół miliona złotych do dziesięciu lat z oprocentowaniem stałym od 3%. Trzeba jednak spełnić kilka warunków - dodaje Obara.

- Warunkiem uzyskania tych środków jest posiadanie wkładu własnego albo posiadanie środków na realizację przedsięwzięcia po to, żeby później otrzymać tą dotację. My wychodzimy naprzeciw i takie właśnie dwa produkty proponujemy tym organizacjom - wyjaśnia.

- Wkład własny zawsze jest problemem - powiedział w "Poglądach i Osądach" Tomasz Kosmala, wiceprezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. - Organizacje bardzo często nie posiadają własnych środków, które mogą zainwestować. Pamiętajmy też, że tak naprawdę organizacje realizują zadania publiczne i tam są wymagane wkłady własne, co jest pewną trudnością. Dlaczego organizacja ma dokładać własne pieniądze, do organizacji zadania publicznego? - pyta wiceprezes Kosmala.

Zainteresowanie pożyczkami na razie jest niewielkie. Od maja wpłynęło kilka wniosków.
Grzegorz Obara
Grzegorz Obara
Tomasz Kosmala

Gospodarka

2020-07-08, godz. 18:00 Myszy nie odpuszczają rolnikom. Plaga gryzoni w całym regionie Małe zwierzę, ale problem bardzo duży. Rolnicy w regionie zmagają się z plagą myszy. Duża populacja tych gryzoni w tym roku wiąże się z kilkoma czynnikami. To… » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Coroplast planuje zwolnienia grupowe Kilkuset pracowników mogą zwolnić spółki grupy Coroplast w Strzelcach Opolskich. Firmy związane z Coroplastem działające w Strzelcach Opolskich otrzymały z budżetu… » więcej 2020-07-08, godz. 14:21 Gmina Byczyna korzysta z Funduszu Dróg Samorządowych. Wyremontowano ulicę Kościuszki Zakończył się remont ulicy Kościuszki w Byczynie przy dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2020-07-07, godz. 18:45 4 opolskie firmy walczą o tytuł najbardziej innowacyjnej w Europie Ruszyło głosowanie w konkursie Regiostars. Mieszkańcy opolskiego mogą głosować na cztery najbardziej innowacyjne projekty firm z naszego regionu. Każdy może oddać… » więcej 2020-07-07, godz. 12:30 Deweloperzy polubili Gogolin. Na osiedlu Dębowym powstaną kolejne domy szeregowe Gmina Gogolin sprzedała prywatnemu deweloperowi działki, na których mają stanąć kolejne domy. Od jakiegoś czasu osiedle Dębowe systematycznie się rozbudowuje… » więcej 2020-07-06, godz. 21:15 9 milionów złotych na podniesienie kwalifikacji w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Ponad 9 milionów złotych dofinansowania na rozwój kompetencji przeznaczy urząd marszałkowski w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To całkiem nowa inicjatywa… » więcej 2020-07-06, godz. 16:15 Wodociągi, kanalizacja i stacje uzdatniania wody powstaną na Opolszczyźnie dzięki unijnej dotacji 29 przydomowych oczyszczalni ścieków i ponad 52 kilometry systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych powstanie w 20 opolskich gminach. W ramach Programu… » więcej 2020-07-06, godz. 13:17 Stan konta w ZUS? W związku z pandemią tylko na Platformie Usług Elektronicznych W tym roku stan naszego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawdzimy tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Zmiany zasad były konieczne ze względu… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 Gmina Kluczbork chce wspierać i prezentować przedsiębiorców przez grupę na portalu społecznościowym Założenie grupy 'Kupuj Lokalnie - Kluczbork' na portalu społecznościowym to nowy pomysł tamtejszego magistratu na wsparcie miejscowych przedsiębiorców. » więcej 2020-07-05, godz. 13:00 Przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków w gminie Ozimek może ruszyć Modernizacja oczyszczalni ścieków w Antoniowie w gminie Ozimek coraz bardziej realna. Radni gminy na sesji przyjęli uchwały związane z poręczeniem zaciągnięcia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »