Radio Opole » Gospodarka
2019-06-17, 18:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Konstytucja Biznesu - spotkanie informacyjne w Opolu

Opole: Konsultacje Prawo do przedsiębiorczości [fot.P.Wójtowicz]
Opole: Konsultacje Prawo do przedsiębiorczości [fot.P.Wójtowicz]
Uproszczenie przepisów dotyczących dziedziczenia firm, zmiany w rozliczeniach się z ZUS, czy odprowadzania składek do Pracowniczych Planów Kapitałowych - to tylko część zmian zawartych w Konstytucji Biznesu, o których informował w Opolu resort przedsiębiorczości.
Przedstawiciel ministerstwa Mateusz Marciniak tłumaczy, że celem cyklu spotkań jest poinformowanie przedsiębiorców o setkach pro przedsiębiorczych zmian, które weszły w życie w ostatnim czasie. Przypomniał o możliwości korzystania z tzw "Małego ZUS", czyli opłacania niższych składek. - Z takiej możliwości mogą skorzystać ci najmniejsi, których dochody nie przekraczają dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mniejsze składki na ZUS będą również mogli płacić przedsiębiorcy, którzy zmienią formę działalności. - Dzięki temu składki od dochodu obniżą się o 2/3, czyli nie będę płacił
1500 a 500 złotych - mówi jeden z gości, który pojawił się na spotkaniu.

Paweł Pełka z firmy Multidoradca24 zwracał również uwagę na prawo dotyczące dziedziczenia przedsiębiorstwa po śmierci właściciela. Po zmianach, przejęcie firmy rodzinnej będzie płynne i zwolnione z podatków. - Tu nie jest wymagana wizyta u notariusza. Wchodzi się na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, na swoje konto i wszystkiego można dokonać na portalu, bez wizyty w instytucjach.

Zmiany umożliwiają zachowanie nazwy firmy, numeru NIP, czy konta bankowego. Zarządca sukcesyjny będzie prowadził firmę przez dwa lata, natomiast w tym momencie musi uregulować sprawy spadkowe.

Przedsiębiorcy zwracali również uwagę na Pracownicze Plany Kapitałowe. Za dwa lata program dotyczący oszczędzania na emeryturę pracowników będzie dotyczył również małych firm. Przypomnijmy, PPK bazują na środkach zgromadzonych od pracownika, pracodawcy oraz od państwa, - W tej sytuacji będziemy musieli wygospodarować pieniądze na ten cel, co będzie dla nas obciążeniem - zaznaczył jeden z przedsiębiorców.

Dzisiejsze (17.06) spotkanie odbyło się pod hasłem "Prawo do Przedsiębiorczości' . Na spotkaniu obecny był również sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa, który zwrócił uwagę, że przez wiele lat tworzono prawo głównie dla dużych firm, a małe i średnie przedsiębiorstwa nie miały takiego wsparcia. - Teraz ulega to zmianie - poinformował Ociepa.
Mateusz Marciński
Przedsiębiorca
Paweł Pełka

Gospodarka

2020-07-12, godz. 17:00 Przez całą gminę na rowerze? Ozimek chce mieć ścieżki łączące granice gminy Od Chrząstowic do Grodźca. Ozimek planuje stworzyć rowerową trasę, która będzie przebiegała przez całą gminę. » więcej 2020-07-12, godz. 10:00 41. Startup Mixer Siesta w nowej odsłonie, ale założenia te same. Opolscy biznesmeni podzielą się swoim doświadczeniem Startup Mixer, czyli spotkania młodych opolskich przedsiębiorców z doświadczonymi biznesmenami, powraca w nowej, letniej odsłonie. Tym razem jako „siesta” na scenie… » więcej 2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Dlaczego dane wrażliwe wyciekają z różnych firm? Czasami przedsiębiorczy nawet nie wiedzą, że dane wrażliwe dotyczące ich firmy wyciekły - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej 2020-07-09, godz. 11:01 258 milionów złotych składek umorzył opolskim przedsiębiorcom ZUS z powodu pandemii koronawirusa Zwolnienia z opłacenia składek było najważniejszym kołem ratunkowym, po które sięgali od marca opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni -twierdzi ZUS. Placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »