Radio Opole » Gospodarka
2019-06-17, 18:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Konstytucja Biznesu - spotkanie informacyjne w Opolu

Opole: Konsultacje Prawo do przedsiębiorczości [fot.P.Wójtowicz]
Opole: Konsultacje Prawo do przedsiębiorczości [fot.P.Wójtowicz]
Uproszczenie przepisów dotyczących dziedziczenia firm, zmiany w rozliczeniach się z ZUS, czy odprowadzania składek do Pracowniczych Planów Kapitałowych - to tylko część zmian zawartych w Konstytucji Biznesu, o których informował w Opolu resort przedsiębiorczości.
Przedstawiciel ministerstwa Mateusz Marciniak tłumaczy, że celem cyklu spotkań jest poinformowanie przedsiębiorców o setkach pro przedsiębiorczych zmian, które weszły w życie w ostatnim czasie. Przypomniał o możliwości korzystania z tzw "Małego ZUS", czyli opłacania niższych składek. - Z takiej możliwości mogą skorzystać ci najmniejsi, których dochody nie przekraczają dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mniejsze składki na ZUS będą również mogli płacić przedsiębiorcy, którzy zmienią formę działalności. - Dzięki temu składki od dochodu obniżą się o 2/3, czyli nie będę płacił
1500 a 500 złotych - mówi jeden z gości, który pojawił się na spotkaniu.

Paweł Pełka z firmy Multidoradca24 zwracał również uwagę na prawo dotyczące dziedziczenia przedsiębiorstwa po śmierci właściciela. Po zmianach, przejęcie firmy rodzinnej będzie płynne i zwolnione z podatków. - Tu nie jest wymagana wizyta u notariusza. Wchodzi się na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, na swoje konto i wszystkiego można dokonać na portalu, bez wizyty w instytucjach.

Zmiany umożliwiają zachowanie nazwy firmy, numeru NIP, czy konta bankowego. Zarządca sukcesyjny będzie prowadził firmę przez dwa lata, natomiast w tym momencie musi uregulować sprawy spadkowe.

Przedsiębiorcy zwracali również uwagę na Pracownicze Plany Kapitałowe. Za dwa lata program dotyczący oszczędzania na emeryturę pracowników będzie dotyczył również małych firm. Przypomnijmy, PPK bazują na środkach zgromadzonych od pracownika, pracodawcy oraz od państwa, - W tej sytuacji będziemy musieli wygospodarować pieniądze na ten cel, co będzie dla nas obciążeniem - zaznaczył jeden z przedsiębiorców.

Dzisiejsze (17.06) spotkanie odbyło się pod hasłem "Prawo do Przedsiębiorczości' . Na spotkaniu obecny był również sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa, który zwrócił uwagę, że przez wiele lat tworzono prawo głównie dla dużych firm, a małe i średnie przedsiębiorstwa nie miały takiego wsparcia. - Teraz ulega to zmianie - poinformował Ociepa.
Mateusz Marciński
Przedsiębiorca
Paweł Pełka

Gospodarka

2020-02-20, godz. 12:14 Uwaga oszuści! Tym razem podają się za kuriera z urzędu marszałkowskiego Próba wyłudzenia pieniędzy na.. urząd marszałkowski - ostrzegają służby marszałka województwa. Pracownik kancelarii urzędu odebrał dziś (20.02) telefon od mieszkanki… » więcej 2020-02-19, godz. 22:30 Nysa także stawia na elektromobilność. W tym roku w mieście pojawią się pierwsze instalacje do ładowania samochodów Nysa to kolejne miasto, w którym zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Instalacje mają pojawić się tam jeszcze w tym roku. » więcej 2020-02-19, godz. 21:00 Na początku marca zamkną odcinek trasy z Opola do Namysłowa 2 marca drogowcy zamkną odcinek drogi wojewódzkiej 454 Opole - Namysłów. Zmiana organizacji ruchu związana jest z robotami drogowymi między Pokojem a Ładzą. Arkadiusz… » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Za miesiąc rusza przebudowa drogi wojewódzkiej 462 w Janowie W ostatnim tygodniu marca rusza przebudowa drogi wojewódzkiej 462 w Janowie w gminie Olszanka. To trasa, która łączy drogę krajową 94 w okolicy Łosiowa z autostradą… » więcej 2020-02-19, godz. 16:00 Trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Prawie gotowe są olbrzymie osadniki Niemal rok temu rozpoczęła się rozbudowa oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Zaawansowanie prac jest na poziomie 15%, ale wykonano już największe elementy… » więcej 2020-02-19, godz. 09:03 Ostatnia szansa na dotacje. Kietrzański LGD "Płaskowyż Dobrej Ziemi" ogłosi osiem naborów Na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na wyposażenia obiektów pełniących funkcje społeczne, turystyczne lub rekreacyjne i miejsce związane z zagospodarowaniem… » więcej 2020-02-18, godz. 21:00 Rolnicy spodziewają się suszy, dlatego chcą zmian w szacowaniu strat Rolnicy chcą zmiany przepisów dotyczących obliczania strat związanych z suszą. Po doświadczeniach z ubiegłego roku część czuła się pokrzywdzona, ponieważ na polach… » więcej 2020-02-18, godz. 18:45 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca wzrośnie kwota wypłacanych świadczeń Od marca najniższa emerytura wyniesie 1200 złotych brutto. W tym roku wskaźnik waloryzacji wyznaczono na 103,56%. Na waloryzacji zyskają również osoby, które do… » więcej 2020-02-18, godz. 15:30 Powiat brzeski chce pozbyć się części dróg. Ma to przynieść oszczędności i uporządkować chaos Powiat brzeski szuka kolejnych oszczędności. Po ostatniej decyzji radnych w sprawie likwidacji Zarządu Dróg Powiatowych, samorząd chce pozbyć się także części… » więcej 2020-02-17, godz. 09:59 ZUS plus, czyli składki od dochodu a nie przychodu. Wnioski można składać do 2 marca 775 przedsiębiorców z naszego regionu chce przystąpić do Małego ZUS-u plus. To zmiany, które obniżą wysokość składek, ponieważ będą proporcjonalne do dochodu a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »