Radio Opole » Gospodarka
2019-06-12, 18:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Jest porozumienie. Wiadomo, czyje autobusy będą od lipca wozić mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

Arrivę zastąpi GTV Bus [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Arrivę zastąpi GTV Bus [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wójtowie pięciu gmin oraz starosta kędzierzyńsko-kozielska podpisali umowę w sprawie organizacji i finansowania transportu publicznego. Od 1 lipca w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim pojawią się pojazdy raciborskiej firmy GTV Bus. Do końca czerwca jeździć będzie Arriva, która wycofuje się z działalności w południowej Polsce.
- Proces wyboru nowego operatora był długi, ale władze gmin nie miały wątpliwości – mówi starosta Małgorzata Tudaj. - W piątek dwie gminy podjęły już uchwały na swoich sesjach, wczoraj podjęły trzy kolejne, a dzisiaj powiat podjął uchwałę na temat współpracy i transportu realizowanego na terenie powiatu.

Połowę kosztów transportu zbiorowego pokryje powiat, połowę - gminy, które podzieliły się między sobą.

- To są spore koszty dla samorządów, ale nikt nie wyobrażał sobie tego, żebyśmy się nie podjęli organizacji transportu - podkreśla wójt Pawłowiczek Jerzy Treffon. - Bez transportu publicznego, powiatowego, szkoły średnie miałyby problem z dojazdem uczniów do szkół. Poza tym musimy sobie zdawać sprawę, że w poszczególnych gminach jest wiele miejscowości, w których jedynym środkiem dojazdu do urzędów, do lekarza, szpitala, jest mimo wszystko ten autobus.

Wszystkie autobusy, które będą kursować w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim to pojazdy niskopodwoziowe. Jednym z warunków, które samorządowcy stawili nowemu operatorowi są godne zarobki dla kierowców. Od lipca zmienią się także nieco trasy międzymiastowe.

- Proces ustalania nowych tras i wybór operatora był dla nas trudny – przyznaje Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa. - Trudne, bo nowe. Nie byliśmy przyzwyczajeni, że jest jakiś wkład samorządów w transportu publiczny. Informacja, że obecna firma transportowa opuszcza powiat wymusiła na nas współdziałanie.

Umowa z firmą GTV Bus, której podwykonawcą będzie PKS z Raciborza ma zostać podpisana w piątek (14.06).
Małgorzata Tudaj
Jerzy Treffon
Krzysztof Ficoń

Gospodarka

2020-07-04, godz. 13:00 Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Otmęcie. Po poszerzeniu i wybudowaniu najazdów, obiekt zostanie udostępniony kierowcom oraz pieszym. Jak… » więcej 2020-07-03, godz. 18:30 Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa bloków dla pracowników fabryki paneli Zapowiadana rok temu budowa dwóch mieszkań dla pracowników firmy Kronospan na razie nie ruszyła. Inwestycja, którą miały realizować razem z firmą gmina Strzelce… » więcej 2020-07-03, godz. 17:00 Katarzyna Czochara wnioskuje do władz Nysy o zwiększenie wsparcia dla firm. Posłanka chce, by przeznaczono na to pieniądze… Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara zaapelowała do władz Nysy o przeznaczenie pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych na pomoc lokalnym przedsiębiorcom… » więcej 2020-07-03, godz. 15:00 W Ozimku powstanie strefa przemysłowa? Jest plan, ale trzeba znaleźć pod nią grunty Ozimek szuka terenów, które mogłyby zostać przeznaczone pod inwestycje. Obecnie w gminie nie ma strefy dedykowanej przemysłowi. Władze Ozimka chcą przyciągnąć… » więcej 2020-07-03, godz. 13:45 Posłanka PiS chce unieważnienia naboru wniosków o granty na ratowanie firm. Dyrektor OCRG: nie ma najmniejszych podstaw Posłanka PiS Katarzyna Czochara zaapelowała do marszałka Andrzeja Buły o unieważnienie naboru wniosków o bezzwrotne granty na ratowanie firm. Nabór na platformie… » więcej 2020-07-03, godz. 11:15 Trwa przebudowa stadionu Polonii Nysa. To niezbędne do gry w III lidze Piłkarze Polonii Nysa będą rozgrywać mecze na zmodernizowanym stadionie. Kilka dni temu ruszył I etap remontu obiektu. » więcej 2020-07-03, godz. 10:00 Zarząd Grupy Azoty ZAK S.A. otrzymał absolutorium za 2019 rok. Podzielono także zysk spółki Sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2019 oraz z działalności spółki i grupy kapitałowej - to tylko niektóre z uchwał, jakie zostały zatwierdzone podczas Zwyczajnego… » więcej 2020-07-03, godz. 07:00 GDDKiA zaproponowała nowy przebieg drogi S11 w okolicy Kluczborka. "Spełniliśmy większość postulatów mieszkańców" Jest nowy projekt przebiegu drogi ekspresowej S11 przez gminę Kluczbork. Przypomnijmy, rok temu mieszkańcy Gotartowa sprzeciwili się planom budowy węzła i prowadzącego… » więcej 2020-07-02, godz. 17:30 Opole: stawki za śmieci do końca roku pozostają bez zmian. Nie będzie podwyżki Do końca roku nie wzrosną stawki za wywóz śmieci na terenie Opola. Opolski ratusz skorzystał z tarczy 3.0, w której rząd zezwolił na przedłużenie umów już obowiązujących… » więcej 2020-07-02, godz. 15:00 Praca sezonowa dla młodych czeka na chętnych. Ofert jest więcej niż w ubiegłym roku Pokojowa, barmanka, kelner lub praca na hali produkcyjnej - młodzież, która podczas wakacji chciałaby pójść do pracy, może przebierać w sezonowych ofertach zatrudnienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »