Radio Opole » Gospodarka
2019-06-12, 18:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Jest porozumienie. Wiadomo, czyje autobusy będą od lipca wozić mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

Arrivę zastąpi GTV Bus [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Arrivę zastąpi GTV Bus [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wójtowie pięciu gmin oraz starosta kędzierzyńsko-kozielska podpisali umowę w sprawie organizacji i finansowania transportu publicznego. Od 1 lipca w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim pojawią się pojazdy raciborskiej firmy GTV Bus. Do końca czerwca jeździć będzie Arriva, która wycofuje się z działalności w południowej Polsce.
- Proces wyboru nowego operatora był długi, ale władze gmin nie miały wątpliwości – mówi starosta Małgorzata Tudaj. - W piątek dwie gminy podjęły już uchwały na swoich sesjach, wczoraj podjęły trzy kolejne, a dzisiaj powiat podjął uchwałę na temat współpracy i transportu realizowanego na terenie powiatu.

Połowę kosztów transportu zbiorowego pokryje powiat, połowę - gminy, które podzieliły się między sobą.

- To są spore koszty dla samorządów, ale nikt nie wyobrażał sobie tego, żebyśmy się nie podjęli organizacji transportu - podkreśla wójt Pawłowiczek Jerzy Treffon. - Bez transportu publicznego, powiatowego, szkoły średnie miałyby problem z dojazdem uczniów do szkół. Poza tym musimy sobie zdawać sprawę, że w poszczególnych gminach jest wiele miejscowości, w których jedynym środkiem dojazdu do urzędów, do lekarza, szpitala, jest mimo wszystko ten autobus.

Wszystkie autobusy, które będą kursować w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim to pojazdy niskopodwoziowe. Jednym z warunków, które samorządowcy stawili nowemu operatorowi są godne zarobki dla kierowców. Od lipca zmienią się także nieco trasy międzymiastowe.

- Proces ustalania nowych tras i wybór operatora był dla nas trudny – przyznaje Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa. - Trudne, bo nowe. Nie byliśmy przyzwyczajeni, że jest jakiś wkład samorządów w transportu publiczny. Informacja, że obecna firma transportowa opuszcza powiat wymusiła na nas współdziałanie.

Umowa z firmą GTV Bus, której podwykonawcą będzie PKS z Raciborza ma zostać podpisana w piątek (14.06).
Małgorzata Tudaj
Jerzy Treffon
Krzysztof Ficoń

Gospodarka

2019-06-16, godz. 13:31 Ciągniki i kombajny wygodne jak samochody. Na Opolagrze 2019 nie brakuje też pojazdów z autopilotem Polskie rolnictwo jest coraz bardziej zautomatyzowane. Widać to wyjątkowo dobrze na trwającej Opolagrze 2019 w Kamieniu Śląskim. Około 450 wystawców oferuje z ... » więcej 2019-06-15, godz. 16:00 Opolagra 2019 to nie tylko ciągniki czy kombajny. Zaglądamy na wystawę bydła mlecznego Wystawa bydła mlecznego to jedna z corocznych atrakcji na Opolagrze. Od wczoraj (14.06) w Kamieniu Śląskim trwa największa w południowej Polsce wystawa rolnic ... » więcej 2019-06-15, godz. 12:46 GDDKiA odpowiada w sprawie węzła Kluczbork Północ przed budową S11 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma problem z węzłem Kluczbork Północ przy planowanej budowie drogi ekspresowej S11. » więcej 2019-06-14, godz. 19:45 Mieszkańcy Lubszy zablokowali DK 39. Domagają się, by obwodnica Brzegu omijała także ich wieś Kilkudziesięciu mieszkańców Lubszy w powiecie brzeskim zablokowało dziś (14.06) przebiegającą przez wieś drogę krajową nr 39. Protestujący, przez dwie godziny ... » więcej 2019-06-14, godz. 15:10 Ciągniki, kombajny, kosiarki. W Kamieniu Śląskim ruszyła Opolagra 2019 [ZDJĘCIA] W Kamieniu Śląskim rozpoczęła się XVI Opolagra. Do niedzieli (16.06) na największej w południowej Polsce wystawie rolniczej będzie prezentować się około 450 f ... » więcej 2019-06-13, godz. 19:00 Opolskie firmy porównały płace. Widać dużą rotację wśród pracowników 17 opolskich firm z sektora produkcyjnego poznało wyniki czwartej edycji raportu płacowego. To inicjatywa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, a opracowanie ... » więcej 2019-06-13, godz. 15:00 Mieszkańcy Gotartowa przeciw lokalizacji węzła na S11. Czy GDDKiA weźmie pod uwagę sprzeciw? Mieszkańcy Gotartowa protestują wobec planów budowy węzła drogi ekspresowej S11. Ich zdaniem, zjazd z S-ki będzie zlokalizowany zbyt blisko domów, a poza tym ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:22 Czy samochody elektryczne to przyszłość Kędzierzyna-Koźla i remedium na zanieczyszczone powietrze? Czy elektromobilność jest przyszłością Kędzierzyna-Koźla? O to urzędnicy pytają mieszkańców w internetowej ankiecie. W tle tych pytań jest m.in. walka o czyst ... » więcej 2019-06-12, godz. 21:30 Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu powołała Radę Naukową Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu powołała Radę Naukową. Gremium ma doradzać w sprawie inwestycji dotyczących sieci po to, by woda w stolicy regionu nale ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »