Radio Opole » Gospodarka
2019-06-07, 13:45 Autor: Mariusz Chałupnik

To trudne czasy dla rzemiosła, ale wybronić można się jakością i współpracą. W Opolu trwa międzynarodowa konferencja naukowa

Uczestnicy III naukowej konferencji - Rzemiosło w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym [fot. Mariusz Chałupnik]
Uczestnicy III naukowej konferencji - Rzemiosło w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym [fot. Mariusz Chałupnik]
Masowy import towarów z Chin, dominująca rola korporacji i coraz mniejsze zainteresowanie młodzieży. To główne problemy rzemieślników i to nie tylko na Opolszczyźnie czy w Polsce.
Jak przeciwstawiać się tym zjawiskom? Na czym może polegać i jak ma wyglądać współpraca. Między innymi tym zagadnieniom poświęcona jest konferencja naukowa - Rzemiosło w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym, która odbywa się Opolu.

Najczęściej wymienianym antidotum przez rzemieślników na te problemy jest utrzymanie wysokiego poziomu i wierność tradycji.

- Tworzenie unikalnych rzeczy zawsze znajdzie odbiorców - mówi Witold Pieczonka, złotnik z Cieszyna, który w zawodzie pracuje ponad 70 lat. - To klient właściwie kształtuje wzory i zapotrzebowania. Obecnie wszystko się robi na skalę masową. Wszystko jest hurtowo, masowo. Na naszym terenie Śląska Cieszyńskiego wzór filigranu zachował się i dalej produkujemy takie rzeczy. Obecnie jest większe zapotrzebowanie, może dlatego, że ludzie mogą sobie pozwolić na takie wyroby.

Poziom rzemieślniczych warsztatów zależy od odpowiednio wykształconej kadry. Tej zaczyna brakować, ponieważ młodzież przede wszystkim wybiera studia wyższe.

- My zrzeszamy blisko 400 członków, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Cały czas jednak musimy patrzeć na kształcenie nowej kadry - przekonuje Jan Damboń, Cechmistrz Opolskiego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Opolu. - W tej chwili dużo się mówi o szkoleniu, o szkolnictwie zawodowym. Ja mam taką prośbę do tych włodarzy w województwie, którzy organizują barometr zawodów i wysyłają do do MEN, żeby pytać cechy, czy Izby, jakie zawody w przyszłości będą potrzebne. Chodzi o obiektywizm, a nie powielanie wzorców.

W opolskiej konferencji udział wzięli przedstawiciele Cechów Rzemiosła z całego kraju, ale byli również przedstawiciele z zagranicy. Według profesora Yesuneha Gizawy z Etiopii tylko międzynarodowa współpraca i pomoc może uchronić rzemieślników.

- U nas problemem jest też niewystarczające zainteresowanie ze strony rządu - podkreśla Gizawa. - Nie inwestują wystarczających środków i energii w tę strefę. Kolejny problem, to fakt, że nie jesteśmy w stanie konkurować z wyrobami, za którymi stoją maszyny. Najczęściej towarami z Chin. To jest produkcja masowa. Wielu rzemieślników tej inwazji nie przetrwało. Robimy co możemy i dlatego przyjechałem do Opola, żeby szukać kolejnych dróg i rozwiązań.

Konferencja poświęcona rzemiosłu jest organizowana w Opolu po raz trzeci. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Witold Pieczonka
Jan Damboń
Yesuneh Gizaw

Gospodarka

2021-07-30, godz. 14:15 Jest boom na bon turystyczny. Rośnie liczba podmiotów, w których można nim regulować należności za letni wypocz… Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad… » więcej 2021-07-30, godz. 11:30 Pracownicy opolskiej KAS odzyskali ponad 34 miliony podatku od firm z branży transportowo-logistycznej 34 miliony złotych podatku odzyskali pracownicy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej od firm z branży transportowo-logistycznej. Wcześniej podmioty należące… » więcej 2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej 2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »