Radio Opole » Gospodarka
2019-06-07, 13:45 Autor: Mariusz Chałupnik

To trudne czasy dla rzemiosła, ale wybronić można się jakością i współpracą. W Opolu trwa międzynarodowa konferencja naukowa

Uczestnicy III naukowej konferencji - Rzemiosło w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym [fot. Mariusz Chałupnik]
Uczestnicy III naukowej konferencji - Rzemiosło w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym [fot. Mariusz Chałupnik]
Masowy import towarów z Chin, dominująca rola korporacji i coraz mniejsze zainteresowanie młodzieży. To główne problemy rzemieślników i to nie tylko na Opolszczyźnie czy w Polsce.
Jak przeciwstawiać się tym zjawiskom? Na czym może polegać i jak ma wyglądać współpraca. Między innymi tym zagadnieniom poświęcona jest konferencja naukowa - Rzemiosło w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym, która odbywa się Opolu.

Najczęściej wymienianym antidotum przez rzemieślników na te problemy jest utrzymanie wysokiego poziomu i wierność tradycji.

- Tworzenie unikalnych rzeczy zawsze znajdzie odbiorców - mówi Witold Pieczonka, złotnik z Cieszyna, który w zawodzie pracuje ponad 70 lat. - To klient właściwie kształtuje wzory i zapotrzebowania. Obecnie wszystko się robi na skalę masową. Wszystko jest hurtowo, masowo. Na naszym terenie Śląska Cieszyńskiego wzór filigranu zachował się i dalej produkujemy takie rzeczy. Obecnie jest większe zapotrzebowanie, może dlatego, że ludzie mogą sobie pozwolić na takie wyroby.

Poziom rzemieślniczych warsztatów zależy od odpowiednio wykształconej kadry. Tej zaczyna brakować, ponieważ młodzież przede wszystkim wybiera studia wyższe.

- My zrzeszamy blisko 400 członków, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Cały czas jednak musimy patrzeć na kształcenie nowej kadry - przekonuje Jan Damboń, Cechmistrz Opolskiego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Opolu. - W tej chwili dużo się mówi o szkoleniu, o szkolnictwie zawodowym. Ja mam taką prośbę do tych włodarzy w województwie, którzy organizują barometr zawodów i wysyłają do do MEN, żeby pytać cechy, czy Izby, jakie zawody w przyszłości będą potrzebne. Chodzi o obiektywizm, a nie powielanie wzorców.

W opolskiej konferencji udział wzięli przedstawiciele Cechów Rzemiosła z całego kraju, ale byli również przedstawiciele z zagranicy. Według profesora Yesuneha Gizawy z Etiopii tylko międzynarodowa współpraca i pomoc może uchronić rzemieślników.

- U nas problemem jest też niewystarczające zainteresowanie ze strony rządu - podkreśla Gizawa. - Nie inwestują wystarczających środków i energii w tę strefę. Kolejny problem, to fakt, że nie jesteśmy w stanie konkurować z wyrobami, za którymi stoją maszyny. Najczęściej towarami z Chin. To jest produkcja masowa. Wielu rzemieślników tej inwazji nie przetrwało. Robimy co możemy i dlatego przyjechałem do Opola, żeby szukać kolejnych dróg i rozwiązań.

Konferencja poświęcona rzemiosłu jest organizowana w Opolu po raz trzeci. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Witold Pieczonka
Jan Damboń
Yesuneh Gizaw

Gospodarka

2020-08-14, godz. 14:40 Będą kolejne dotacje na wymianę starych pieców i szeroko rozumianą termomodernizację. Nabór w październiku Urząd marszałkowski przygotowuje się do październikowego naboru wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. » więcej 2020-08-13, godz. 20:15 Prudnik: powiatowy szpital nie ma długów, inwestuje w nowoczesny sprzęt oraz w personel medyczny Blisko 2,5 mln złotych wyda w tym roku prudnicki szpital na zakup sprzętu medycznego i remonty. Placówka ta zatrudnia też wykwalifikowany personel medyczny… » więcej 2020-08-13, godz. 15:11 Komprachcice pozyskały ponad milion złotych dotacji na termomodernizację szkoły i wymianę kopciuchów Dwie umowy na dotacje do zadań redukujących tzw. niską emisję podpisał dziś (13.08) wójt Komprachcic z urzędem marszałkowskim. » więcej 2020-08-13, godz. 11:12 Koronawirus: wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć tylko do końca sierpnia Ponad 4200 mieszkańców Opolszczyzny otrzymało dotychczas dodatek solidarnościowy. Na rachunki bankowe tych osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał… » więcej 2020-08-12, godz. 12:45 KAS przechwytuje nielegalny tytoń. Na Opolszczyźnie jego wartość wyniosła ponad 250 tysięcy złotych Od początku roku opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli ponad 350 kilogramów tytoniu bez polskiej akcyzy. Wartość nielegalnego towaru… » więcej 2020-08-11, godz. 16:00 Nysa także chce budować pumptrack. Rowerowy park rekreacji ma powstać w mieście przed kolejnymi wakacjami Nyscy miłośnicy wyczynowej jazdy na dwóch kółkach doczekają się miejsca, w którym będą mogli doskonalić swoje umiejętności. W przyszłym roku w mieście… » więcej 2020-08-11, godz. 12:09 Sala narad w namysłowskim magistracie przejdzie metamorfozę. Ma to powstrzymać jej degradację oraz zapewnić godną… Namysłowski magistrat chce wyremontować salę narad znajdującą się w budynku urzędu. Miasto szuka wykonawców chętnych do przeprowadzenia prac. » więcej 2020-08-08, godz. 18:00 Remont "Sandacza" przebiega bez opóźnień. Epidemia na razie nie wpływa na tempo robót Epidemia koronawirusa nie spowodowała jak dotąd opóźnień w remoncie ośrodka Sandacz nad Jeziorem Otmuchowskim. To jedno z największych zadań realizowanych… » więcej 2020-08-08, godz. 15:00 Mieszkańcy Opola mogą mieć wpływ na swoje otoczenie. Do połowy września trwa nabór do Inicjatywy Lokalnej Po Budżecie Obywatelskim Opola przyszedł czas na Inicjatywę Lokalną. Mieszkańcy stolicy regionu mogą zgłaszać pomysły, których realizacja nie przekroczy… » więcej 2020-08-07, godz. 15:00 Powiaty chcą zmiany przepisów dotyczących rządowych dotacji do inwestycji Władze powiatu prudnickiego zastanawiają się, czy będą mogły przesunąć 3,2 mln złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inne inwestycje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***