Radio Opole » Gospodarka
2019-04-30, 11:15 Autor: Marzena Śmierciak

Opolscy rolnicy odetchnęli z ulgą. "Deszcz to zbawienie"

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
- Kukurydza posiana, buraki posiane, zaczynają wschodzić, ten deszcz jest zbawieniem, szczególnie dla rzepaku - powiedział w "Poglądach i osądach " Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski, a zarazem czynny rolnik i członek władz Izby Rolniczej w Opolu. Jak stwierdził, po wielu dniach suszy rolnicy doczekali się opadów deszczu.
- Jestem pełen optymizmu i radości. Wczoraj spadło 18 litrów deszczu na metr kwadratowy, a dziś w nocy w mojej miejscowości 8 litrów. To jest bardzo dużo, jak dla mnie - dodał.

- W procesie wzrostu roślin mamy takie momenty krytyczne. I każda roślina - zboże, kukurydza, buraki czy groch - ma swój moment krytyczny. W zbożach jest to strzelanie w źdźbło. To strzelanie w źdźbło nastąpiło około półtora tygodnia temu. Wtedy było sucho, ale roślina dopasowuje się do warunków klimatycznych, ona jakby trochę wyhamowała swój wzrost. Teraz, jak się popatrzy, wczoraj ten deszcz spadł i jak rośliny poszły w górę. Zazieleniły się drzewa, trawy - mówił wicestarosta.

- Jestem młodym rolnikiem, ale nie pamiętam, żeby początek wiosny był tak suchy. Ocieplenie klimatu, które postępuje, jest ewidentne. My kolejny rok mamy posuchę - powiedział nasz gość, Tomasz Wiciak.

- Tamten rok dał bardzo złe znaki rolnikom. Straty w rolnictwie sięgnęły paru miliardów złotych. Ja sam w swoim gospodarstwie odczułem ponad 80 tys. zł mniej przychodu, który byłby moim zyskiem, ale nie ma go niestety. Państwo wsparło nas pomocą suszową, ale była ona niewystarczająca. Kredyty, bieżąca produkcja potrzebują środków - tłumaczył rolnik. - Przypomnę - żeby była stabilność rozwoju kraju, potrzebna jest stosunkowo tania żywność. Jeżeli tej żywności nie będzie, obywatel nie będzie zadowolony - stwierdził Tomasz Wiciak.

Jak tłumaczył nasz gość, każda roślina potrzebuje wody w innym okresie, dlatego rolnicy tak bardzo są uzależnieni od pogody. - To taki biznes pod chmurką - dodał wicestarosta namysłowski, a jednocześnie czynny rolnik i członek władz Izby Rolniczej w Opolu.
Tomasz Wiciak
Tomasz Wiciak

Gospodarka

2020-01-25, godz. 10:00 W tym roku powstanie droga łącząca Bryksy i Naczęsławice Największym drogowym zadaniem zaplanowanym w tym roku w gminie Pawłowiczki będzie budowa drogi łączącej Bryksy i Naczęsławice. Samorząd stara się o dofinansowanie… » więcej 2020-01-24, godz. 20:15 "Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok 123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki w tym roku powstanie PSZOK Mieszkańcy gminy Strzeleczki w tym roku w końcu doczekają się własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do tej pory śmieci, które powinny trafić… » więcej 2020-01-24, godz. 14:44 Prószków postawił na swojego odbiorcę. Cena za śmieci wyższa, ale mogło być gorzej 23 złote i 50 groszy - tyle od stycznia mieszkaniec gminy Prószków zapłaci miesięcznie za wywóz odpadów segregowanych. To o 9 złotych więcej niż w roku ubiegł… » więcej 2020-01-24, godz. 12:13 Zatrudniasz powyżej 10 osób? Do końca stycznia zawiadom ZUS o wypadkach w pracy Pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 10 pracowników do końca stycznia mają czas, żeby powiadomić ZUS o wypadkach i niekorzystnym środowisku pracy w swoim… » więcej 2020-01-24, godz. 10:00 Strzelce Opolskie: gmina chce wybudować kolejne dwa bloki na spółkę z mieszkańcami W ubiegłym roku do użytku oddano pierwszy w Strzelcach Opolskich blok, wybudowany wspólnie przez samorząd i mieszkańców. Przy ulicy Bocznicowej miejsce jest na… » więcej 2020-01-23, godz. 19:30 Polska Cerekiew: nie będzie dużego remontu dróg, ale wiele małych inwestycji W tym roku gmina Polska Cerekiew nie będzie realizować żadnej dużej inwestycji drogowej. Zamiast tego, pieniądze na ten cel przeznaczone będą na remonty małych… » więcej 2020-01-23, godz. 17:00 Unijne dofinansowanie wsparło przygraniczne samorządy Opolszczyzny 24 mln złotych wyniosła łączna wartość projektu zrealizowanego przez pięć gmin i powiat z południa Opolszczyzny. W Prudniku, który był partnerem wiodącym tego… » więcej 2020-01-23, godz. 14:30 Gazyfikacja Bierawy w pełni. Najpierw urząd, potem szkoła i przedszkole Rozpoczęła się główna faza gazyfikacji Bierawy. Do miejscowości już pod koniec ubiegłego roku doprowadzono gazociąg i przyłączono pierwszy dom. Teraz rozpoczynają… » więcej 2020-01-23, godz. 08:00 Postępy przy rewitalizacji dawnej Fampry w Kluczborku. Miasteczko rowerowe jest praktycznie gotowe Do kwietnia mają zakończyć się prace na bryle zewnętrznej dawnej Fampry w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »