Radio Opole » Gospodarka
2019-02-16, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Gmina Wołczyn stara się o koncesję na eksploatację złóż solankowych

Tężnia w Głuchołazach [Fot.Ewelina Laxy]
Tężnia w Głuchołazach [Fot.Ewelina Laxy]
Tężnia solankowa powstanie w wołczyńskim parku [fot. UM Wołczyn]
Tężnia solankowa powstanie w wołczyńskim parku [fot. UM Wołczyn]
Gruby segregator dokumentów musi przygotować gmina Wołczyn, zanim wybuduje tężnię. Do przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej przystąpiły trzy firmy i gmina niebawem wyłoni zwycięzcę.
Z drugiej strony trzeba zdobyć zgodę urzędu marszałkowskiego na eksploatację złóż.

- Zorganizowaliśmy spotkanie z geologiem i specjalistą od górnictwa, aby przygotować komplet dokumentów - mówi burmistrz, Jan Leszek Wiącek.

Kompletowanie dokumentów, to również skomplikowana procedura. Trzeba opracować kartę informacyjną, ocenę oddziaływania na środowisko, plan zagospodarowania złoża i plan ruchu. Taki komplet, jako załącznik, zostanie złożony do urzędu marszałkowskiego.

Gmina wybuduje też stację uzdatniania wody przy otworze solankowym, aby wytrącać żelazo.

- W innym przypadku woda będzie brunatnieć, a dzięki stacji uzdatniania damy sobie możliwość szerszego wykorzystania solanki. Może na przykład powstać fontanna solankowa w którymś z parków. Jest również pomysł postawienia małych fontann, czy źródełek w obiektach użyteczności publicznej, żeby prezentować je szerzej. Chodzi też o to, żeby większa liczba osób mogła korzystać z dobra, które niesie solanka wołczyńska - zaznacza Wiącek.

Wobec opóźnień w rozstrzygnięciu przetargów, dopuszczono możliwość zakończenia budowy tężni w przyszłym roku. Warunkiem jest jednak rozpoczęcie prac w 2019 roku.
Jan Leszek Wiącek 1
Jan Leszek Wiącek 2

Gospodarka

2019-03-19, godz. 18:30 Namysłowski Velux zainwestuje w tym roku 50 milionów złotych. Fabryka wymieni oświetlenie i zautomatyzuje produkcję, a ... Nawet 50 milionów złotych zainwestuje w tym roku w rozwój namysłowska fabryka okien Velux. Jednym z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez zakład j ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Jest wykonawca remontu mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Konsorcjum firm PBW Inżynieria oraz RADPOL sp.z o.o. zajmie się przebudową mostu Pamięci Sybiraków nad Odrą w ciągu ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu. » więcej 2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej 2019-03-16, godz. 09:00 Ma być wygodnie, ale przede wszystkim bezpieczniej. Komprachcice szykują się do budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerow ... Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Komprachcice z Osinami. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie 300-metrowego odcinka. » więcej 2019-03-15, godz. 15:07 OCRG w kwietniu przyjmie wnioski o dofinansowanie promocji i wejścia na nowy rynek Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ma dla przedsiębiorców pieniądze na współpracę zagraniczną i promocję. » więcej 2019-03-15, godz. 12:47 Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o budowę drugiego mostu na Odrze Międzygminne porozumienie w sprawie budowy tzw. Mostu Południowego podpisali wczoraj (14.03) burmistrzowie Krapkowic i Gogolina. W Krapkowickim Domu Kultury p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »