Radio Opole » Gospodarka
2019-01-14, 20:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Składki na ZUS ratami. To propozycja dla zapominalskich przedsiębiorców

ZUS Opole [fot. Witold Wośtak]
ZUS Opole [fot. Witold Wośtak]
Zapominalscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na podpisanie układu ratalnego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku o pomoc w uregulowaniu należności względem ZUS-u wpłynęło 2987 wniosków, z czego większość prosiła o rozłożenie zaległości na raty. Sebastian Szczurek, rzecznik tej instytucji namawia także innych do takiego podejścia, bo im dłuższa zwłoka w spłacie, tym wyższe koszty wyjścia z zaległości.
- Nasza oferta dla przedsiębiorców, którzy zaniedbali systematyczne wpłacanie składek jest ciągle aktualna. Jeśli ktoś nie jest w stanie wpłacić należności jednorazowo, to może sięgnąć po kilka form oddłużenia. Najprostszym i najkorzystniejszym wyjściem z sytuacji jest podpisanie układu ratalnego. W 2018 r. na Opolszczyźnie z tego sposobu skorzystało 1687 podmiotów.

Sebastian Szczurek zapewnia, że układ ratalny, czyli rozłożenie spłaty zadłużenia na kilka lub kilkadziesiąt miesięcy w ustalonej wysokości, rodzi konkretne korzyści. Gdy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek o układ ratalny, to w chwili podpisania umowy wstrzymuje naliczanie ustawowych odsetek i zawiesza postępowanie egzekucyjne wobec płatnika.

Ponadto, ZUS bez zwłoki wystawi zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. To dokument, który często wymagany jest podczas ubiegania się o kredyt, czy dotacje pozwala na przystąpienie do przetargu publicznego. To swego rodzaju referencje dla przedsiębiorcy. Ponadto - Układ ratalny to interesująca oferta już na starcie, bo ten kto o niego wnioskuje, może sam zaproponować wysokość rat i okres, w jakim zamierza wyjść na prostą w opłacaniu składek - tłumaczy rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Powodem, który motywuje dłużników ZUS do dogadywania się w sprawie spłaty zaległości jest nowa formuła rozliczania się z zakładem, czyli e-składka. Od 1 stycznia 2018 r. czyli od roku, płatnik nie musi już sam wyliczać odrębnej wysokości składek na trzy lub cztery rodzaje składek i realizować kilku osobnych przelewów. Wystarczy, że podsumuje kwoty na poszczególne ubezpieczenia i raz w miesiącu wpłaci jedną kwotę. Dzięki indywidualnemu rachunkowi przypisanemu każdemu przedsiębiorcy, ZUS wie, od którego płatnika pochodzi przelew i sam dzieli pieniądze proporcjonalnie na poszczególne rodzaje ubezpieczeń.

W województwie opolskim składki na ubezpieczenia społeczne opłaca prawie 55 tys. płatników, z tego niecałe 33 tys. to płatnicy indywidualni, prowadzący działalność gospodarczą na małą skalę.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2019-01-21, godz. 23:00 Zniknęły ruiny wypalonej restauracji w centrum Kolonowskiego Ponad dekadę od dużego pożaru zniknęły ruiny szpecące centrum Kolonowskiego. Estetyka miejscowości znacznie się poprawiła, co cieszy władze gminy, które mają ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:00 Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla chcą placu do gry w bule i symulatora zagrożeń pożarowych Tylko do końca miesiąca mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą zgłaszać propozycje zadań do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 1,7 mln zł ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:44 Opole: będzie duża bonifikata za przekształcenie gruntów na własność 95 proc. bonifikaty - na tyle mieszkańcy Opola będą mogli liczyć przy przekształcaniu gminnych gruntów z użytkowania wieczystego na pełną własność. Taką ulgę ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:00 Mieszkańcy gminy Ujazd mogą dostać do 4 tys. zł na wymianę pieca Gmina Ujazd będzie dopłacać mieszkańcom do wymiany starych pieców na nowe. Trwają ostatnie prace nad regulaminem tego programu. Już ponad 50 osób złożyło doku ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:00 Szkolenia dla młodych bezrobotnych oferuje Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Trwa nabór na bezpłatne szkolenia i staże dla mieszkańców województwa opolskiego finansowane z unijnych pieniędzy. Mogą w nich wziąć udział osoby młode - do 2 ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:45 "Polscy przedsiębiorcy nie ucierpią znacząco z powodu brexitu" - ocenia wiceminister przedsiębiorczości i technologii ... Brexit jest zjawiskiem bardzo niepożądanym z politycznego punktu widzenia. Oznacza też duże zmiany w całym systemie gospodarczym - mówił w Loży Radiowej Marci ... » więcej 2019-01-21, godz. 13:00 Ul. Lipowa w Brzegu pięknieje. Finał prac przed wakacjami Nabiera tempa przebudowa ulicy Lipowej w Brzegu. Zostanie tam wykonana nowa konstrukcja oraz nawierzchnia jezdni, chodników i zjazdów. » więcej 2019-01-21, godz. 09:03 Ponad 1,6 miliona złotych do zwrotu. Tyle ZUS kosztowały "chorobowe symulacje" Symulowanie choroby może sporo kosztować. Zwrotu ponad 1,6 miliona złotych domaga się opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych od osób, które były na zwolnienia ... » więcej 2019-01-20, godz. 19:00 Pogoda sprawia, że w drogach roi się od dziur Zmienna pogoda jest zabójcza dla dróg - w ostatnich dniach pojawiło się bardzo dużo dziur. Drogowcy już zaczęli łatać największe ubytki, na razie tylko masą a ... » więcej 2019-01-20, godz. 14:00 Gmina Walce: w marcu ruszy program dotacji do wymiany pieców Po raz pierwszy w gminie Walce rusza program dopłat dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę domowego pieca na nowszy i bardziej ekologiczny. Będzie m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »