Radio Opole » Gospodarka
2019-01-14, 20:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Składki na ZUS ratami. To propozycja dla zapominalskich przedsiębiorców

ZUS Opole [fot. Witold Wośtak]
ZUS Opole [fot. Witold Wośtak]
Zapominalscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na podpisanie układu ratalnego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku o pomoc w uregulowaniu należności względem ZUS-u wpłynęło 2987 wniosków, z czego większość prosiła o rozłożenie zaległości na raty. Sebastian Szczurek, rzecznik tej instytucji namawia także innych do takiego podejścia, bo im dłuższa zwłoka w spłacie, tym wyższe koszty wyjścia z zaległości.
- Nasza oferta dla przedsiębiorców, którzy zaniedbali systematyczne wpłacanie składek jest ciągle aktualna. Jeśli ktoś nie jest w stanie wpłacić należności jednorazowo, to może sięgnąć po kilka form oddłużenia. Najprostszym i najkorzystniejszym wyjściem z sytuacji jest podpisanie układu ratalnego. W 2018 r. na Opolszczyźnie z tego sposobu skorzystało 1687 podmiotów.

Sebastian Szczurek zapewnia, że układ ratalny, czyli rozłożenie spłaty zadłużenia na kilka lub kilkadziesiąt miesięcy w ustalonej wysokości, rodzi konkretne korzyści. Gdy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek o układ ratalny, to w chwili podpisania umowy wstrzymuje naliczanie ustawowych odsetek i zawiesza postępowanie egzekucyjne wobec płatnika.

Ponadto, ZUS bez zwłoki wystawi zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. To dokument, który często wymagany jest podczas ubiegania się o kredyt, czy dotacje pozwala na przystąpienie do przetargu publicznego. To swego rodzaju referencje dla przedsiębiorcy. Ponadto - Układ ratalny to interesująca oferta już na starcie, bo ten kto o niego wnioskuje, może sam zaproponować wysokość rat i okres, w jakim zamierza wyjść na prostą w opłacaniu składek - tłumaczy rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Powodem, który motywuje dłużników ZUS do dogadywania się w sprawie spłaty zaległości jest nowa formuła rozliczania się z zakładem, czyli e-składka. Od 1 stycznia 2018 r. czyli od roku, płatnik nie musi już sam wyliczać odrębnej wysokości składek na trzy lub cztery rodzaje składek i realizować kilku osobnych przelewów. Wystarczy, że podsumuje kwoty na poszczególne ubezpieczenia i raz w miesiącu wpłaci jedną kwotę. Dzięki indywidualnemu rachunkowi przypisanemu każdemu przedsiębiorcy, ZUS wie, od którego płatnika pochodzi przelew i sam dzieli pieniądze proporcjonalnie na poszczególne rodzaje ubezpieczeń.

W województwie opolskim składki na ubezpieczenia społeczne opłaca prawie 55 tys. płatników, z tego niecałe 33 tys. to płatnicy indywidualni, prowadzący działalność gospodarczą na małą skalę.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2019-12-13, godz. 19:00 Koniec remontu DW 408. Kierowcy znów mogą przejechać między Bierawą a Korzonkiem Do użytku kierowców oddano remontowany od wiosny odcinek drogi wojewódzkiej nr 408 łączącej Kędzierzyn-Koźle z Gliwicami i autostradą A4. Przebudowano fragment… » więcej 2019-12-13, godz. 11:30 Wydatki większe od przychodów. W przyszłym roku Prószków do zbilansowania budżetu weźmie kredyt 50 milionów złotych wyniesie budżet Prószkowa w 2020 roku. Z tej puli 8,5 miliona złotych gmina chce przeznaczyć na inwestycje. W planach znalazły się zadania… » więcej 2019-12-13, godz. 08:37 Dyżur w UMWO. Tematem wpisy do BDO Sobotnie dyżury w urzędzie marszałkowskim. Pracownicy departamentu Ochrony Środowiska będą udzielać porad w temacie wpisów do bazy danych o produktach i opakowaniach… » więcej 2019-12-12, godz. 17:00 Studenci z LogPoint namawiają do studiowania logistyki na Politechnice Opolskiej Studenci namawiają do studiowania logistyki na Politechnice Opolskiej. Koło naukowe LogPoint zorganizowało warsztaty i wykłady dla uczniów szkół średnich z regionu… » więcej 2019-12-12, godz. 14:15 Tereny inwestycyjne w Brzegu oficjalnie w rękach nowego właściciela. "Ta transakcja da miastu wiele korzyści" Brzeska 'Zielonka' oficjalnie w rękach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Magistrat podpisał akt notarialny o sprzedaży terenu nowemu właścicielowi. » więcej 2019-12-12, godz. 12:00 Rynek startupów w Polsce rośnie - najlepszymi zarządzają magistrowie Rynek startupów w Polsce rośnie - wynika z raportu 'Polish Tech - Scene - Five Years' przygotowanego przed Fundację Startup Poland. » więcej 2019-12-12, godz. 09:58 Rusza nabór na innowacje. OCRG czeka na wnioski od 30 grudnia Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłasza ostatni w tym roku nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Jest skierowany do mikro, małych, średnich i dużych fi… » więcej 2019-12-11, godz. 14:00 Energetyka Cieplna Opolszczyzny stawia na odnawialne źródła energii W Opolu, Kluczborku i Strzelach Opolskich Energetyka Cieplna Opolszczyzny buduje instalacje fotowoltaiczne. Każda z nich docelowo będzie osiągać moc 24 kilowatów… » więcej 2019-12-11, godz. 10:45 OCRG proponuje dotacje na wynalazki, nawet do 1,5 miliona złotych Firmy, które pracują nad wynalazkami, mogą pozyskać od pół do półtora miliona złotych dotacji. Wnioski przyjmowane będą w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki między… » więcej 2019-12-11, godz. 10:00 Pracodawcy z Opola w przyszłym roku nadal będą korzystać ze staży, a bezrobotni z pieniędzy na tworzenie firm Staże dla bezrobotnych, pomoc na zakładanie firm czy szkolenia dla pracowników. Z takiej pomocy, również w przyszłym roku, będą mogli korzystać pracodawcy i bezrobotni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »