Radio Opole » Gospodarka
2018-11-09, 11:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Branice mają wreszcie teren dla inwestorów. Gmina musi go jeszcze uzbroić

Strefa przemysłowa w Branicach powstała na ternie starej cegielni [fot. UG Branice]
Strefa przemysłowa w Branicach powstała na ternie starej cegielni [fot. UG Branice]
W Branicach powstała strefa przemysłowa. To teren o powierzchni 3,5 hektara. W przeszłości działała tu cegielnia.
Gmina blisko dwa lata starała się o taki teren. Były konsultacje i prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz działkę jeszcze trzeba uzbroić.

- Będziemy potrzebowali na to około 1,5 miliona złotych - mówi Sebastian Baca, wójt Branic. - Nie ma innej drogi. To jest abecadło. Takimi terenami gmina musi dysponować. To powinno czekać, być przygotowane i uzbrojone pod inwestora, który powinien tylko otworzyć drzwi, wejść i zacząć budować. Nic go nie powinno interesować. Do tego dążymy w naszej polityce.

Według zapowiedzi, to pierwszy etap budowy strefy przemysłowej w Branicach. Kolejne działki dołączone do obecnej, mają dać w sumie blisko 20 hektarowy teren.

- Chcemy wykorzystać nasze doskonałe położenie - przekonuje Baca. - Nasi południowi sąsiedzi budują obwodnice Krnova. Jest już wybudowana droga ekspresowa, łącząca Opawę z Ostrawą. Średni czas przejazdu w tej chwili z Opawy do Ostravy wynosi 17 minut, czyli za 17 minut znajdujemy się na autostradzie A1. Nikt takiego położenia w naszym powiecie nie ma. Myślę, że również Opole nie jest tak dogodnie usytuowane.

Rozmowy z potencjalnymi inwestorami trwają, ale jak powiedział nam Sebastian Baca, są one niezobowiązujące.
Sebastian Baca
Sebastian Baca

Gospodarka

2019-01-20, godz. 19:00 Pogoda sprawia, że w drogach roi się od dziur Zmienna pogoda jest zabójcza dla dróg - w ostatnich dniach pojawiło się bardzo dużo dziur. Drogowcy już zaczęli łatać największe ubytki, na razie tylko masą a ... » więcej 2019-01-20, godz. 14:00 Gmina Walce: w marcu ruszy program dotacji do wymiany pieców Po raz pierwszy w gminie Walce rusza program dopłat dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę domowego pieca na nowszy i bardziej ekologiczny. Będzie m ... » więcej 2019-01-20, godz. 13:00 Duża inwestycja w przedszkolu w Raszowej. Będzie ładniej i cieplej Przebudowa i ocieplenie przedszkola w Raszowej, to jedna z większych inwestycji w tegorocznym budżecie gminy Leśnica. Prace mają się rozpocząć wiosną i zakońc ... » więcej 2019-01-20, godz. 09:00 Młodzi rolnicy z Głubczyc zobaczą, jak pracują ich rówieśnicy w Grecji i Czechach. Uczniowie głubczyckiego 'Rolniczaka' będą mieli okazję poznać kulturę, obyczaje, oraz zobaczyć, jak wygląda rolnictwo w Czechach i Grecji. » więcej 2019-01-19, godz. 16:17 Kietrz liczy na odrolnienie gruntów. To da szanse na stworzenie terenu przemysłowego Kietrz chce pozyskać tereny inwestycyjne. W tym celu gmina stara się o pozwolenie na odrolnienie 50 hektarów. To tereny, które rozciągają się wzdłuż cały czas ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:30 Nie tylko mieszkańcy - samorządy też wymieniają "kopciuchy" Nie tylko osoby indywidualne mogą starać się o dofinansowanie do wymiany pieców na bardziej nowoczesne. Również samorządy mogą sięgać po takie pieniądze i tak ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:15 RIO negatywnie o budżecie powiatu kluczborskiego. Czy będzie program naprawczy? Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu kluczborskiego. » więcej 2019-01-18, godz. 18:15 Opolskie zyskało nowych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi 70 inżynierów z rąk szefostwa Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odebrało uprawnienia budowlane. To m.in. konstruktorzy budownictwa, elektrycy, drogowcy i ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:30 Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Ujeździe na finiszu Coraz bliżej końca modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Ujeździe. Inwestycja podzielona została na trzy etapy, całość prac powinna się zakończyć do ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:00 Ruch na Kanale Gliwickim rośnie. Jest podsumowanie ostatniego sezonu 16 tys. prześluzowanych jednostek, do tego spławione kilkaset tysięcy ton ładunku - tak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »