Radio Opole » Gospodarka
2018-10-04, 20:15 Autor: Mariusz Chałupnik

"Jednocyfrowy" poziom bezrobocia w powiecie głubczyckim. Podczas wakacji ubyło osób bez pracy

PUP w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
PUP w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Spadek poziomu bezrobocia w powiecie głubczyckim. W sezonie letnim z rejestru Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach ubyło osób bez pracy, a stopa bezrobocia pierwszy raz w tym roku spadła poniżej dwucyfrowego wyniku. Na koniec sierpnia wynosiła 9,4 proc.
- W końcu przed przecinkiem mamy jedną, a nie dwie cyfry. To efekt przede wszystkim lata, choć w tym roku specjalnego ruchu ze strony pracodawców nie widzieliśmy - mówi Jacek Karpina, wicedyrektor głubczyckiego pośredniaka. - Standardowo budowlanka zawsze jest dziedziną gospodarki, która generuje największa liczbę miejsc pracy. Ale to jest tendencja całoroczna. Nie widzimy tutaj wyraźnego trendu wzrostowego, jeżeli chodzi o okres letni. Jak również, co dziwne, nie zaznaczają się w sposób szczególny oferty sezonowe.

Niemal tradycyjnie bezrobocie wzrastało w powiecie we wrześniu, kiedy w urzędzie pracy rejestrują się absolwenci.

- W tym roku nie powinno być takiego problemu - przekonuje Karpina. - Nie widzimy sytuacji takiej, gdzie przed okresem wakacyjnym absolwenci nagminnie się rejestrują, jak również nie ma tej tendencji teraz. Widocznie sytuacja na rynku pracy spowodowała, że absolwenci znaleźli zatrudnienie albo rozpoczęli edukację na wyższym szczeblu.

Na koniec sierpnia bez pracy w powiecie głubczyckim było blisko 1,5 tysiąca osób, w tym ponad 900 kobiet - tak wynika z rejestrów pośredniaka.
Jacek Karpina
Jacek Karpina

Gospodarka

2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej 2020-07-09, godz. 11:01 258 milionów złotych składek umorzył opolskim przedsiębiorcom ZUS z powodu pandemii koronawirusa Zwolnienia z opłacenia składek było najważniejszym kołem ratunkowym, po które sięgali od marca opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni -twierdzi ZUS. Placówki… » więcej 2020-07-08, godz. 18:00 Myszy nie odpuszczają rolnikom. Plaga gryzoni w całym regionie Małe zwierzę, ale problem bardzo duży. Rolnicy w regionie zmagają się z plagą myszy. Duża populacja tych gryzoni w tym roku wiąże się z kilkoma czynnikami. To… » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Coroplast planuje zwolnienia grupowe Kilkuset pracowników mogą zwolnić spółki grupy Coroplast w Strzelcach Opolskich. Firmy związane z Coroplastem działające w Strzelcach Opolskich otrzymały z budżetu… » więcej 2020-07-08, godz. 14:21 Gmina Byczyna korzysta z Funduszu Dróg Samorządowych. Wyremontowano ulicę Kościuszki Zakończył się remont ulicy Kościuszki w Byczynie przy dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2020-07-07, godz. 18:45 4 opolskie firmy walczą o tytuł najbardziej innowacyjnej w Europie Ruszyło głosowanie w konkursie Regiostars. Mieszkańcy opolskiego mogą głosować na cztery najbardziej innowacyjne projekty firm z naszego regionu. Każdy może oddać… » więcej 2020-07-07, godz. 12:30 Deweloperzy polubili Gogolin. Na osiedlu Dębowym powstaną kolejne domy szeregowe Gmina Gogolin sprzedała prywatnemu deweloperowi działki, na których mają stanąć kolejne domy. Od jakiegoś czasu osiedle Dębowe systematycznie się rozbudowuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »