Radio Opole » Gospodarka
2018-09-09, 09:00 Autor: Marzena Śmierciak

Jak odbudować transport rzeczny na Odrze? Opole będzie gospodarzem I Kongresu Żeglugi Śródlądowej

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Około pół tysiąca gości może wziąć udział w pierwszym w Polsce Kongresie Żeglugi Śródlądowej - zapowiedział w czwartkowej Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak. Wydarzenie zaplanowano za dwa tygodnie w Opolu - w dniach 19-20 września. Poruszane będą w szerokim zakresie tematy związane z gospodarczym wykorzystaniem polskich rzek, w tym Odry.
- Powoli zaczynamy postrzegać Odrę nie tylko jako zagrożenie powodziowe, ale także jako miejsce wypoczynku i relaksu, jako rzekę, która daje zarobić i gdzie może być prowadzony transport. A transport rzeczny jest transportem najbardziej bezpiecznym - powiedział w czwartkowej Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

- Ekologia, bezpieczeństwo i biorąc pod uwagę to, co nie raz się przewozi transportem rzecznym, na przykład wielkogabarytowe urządzenia, maszyny, elementy ważące po 300-400 ton, to się okazuje, że to jest transport najszybszy. Bo przewieźć barką z punktu A do punktu B przez 3 tysiące kilometrów to zajmuje X czasu. Ale gdyby to przewieźć samochodem to trzeba by było ten X przemnożyć razy 5-6 - wyliczał Adrian Czubak.

- Odra i Wisła, które są wpisane do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych, w latach 2000-2015 zostały zupełnie zapomniane - stwierdził wojewoda.

- Zapuszczone wszystkie urządzenia hydrotechniczne, niedokończone inwestycje, utopione dziesiątki, setki milionów złotych, ale odwracamy to. Bierzemy się za robotę, nie patrzymy się na tę przeszłość, bo tych którzy napsuli już nie ma. I bardzo dobrze - stwierdził gość Loży Radiowej.

- Robimy audyt tego, co jest i sprawdzamy, co należy zrobić, za ile i gdzie - dodał wojewoda - aby te rzeki stały się nowoczesnymi szlakami wodnymi - mówi Adrian Czubak.

Kongres Żeglugi Śródlądowej odbędzie się w dniach 19-20 września w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Adrian Czubak
Adrian Czubak

Gospodarka

2018-09-23, godz. 08:00 Czy zbiornik Racibórz Dolny zostanie wypełniony wodą? Budowa jest prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Program Rozwoju Retencji będzie dotyczył także Opolszczyzny. Powstaną zbiorniki retencyjne - Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o dostępność wody słodkiej w Europie - twierdzi Przemysław Daca. Prezes Państwowego Gospodar ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:25 Prudnik: ich tradycje sięgają średniowiecza, dobrze radzą sobie również współcześnie 525-lecie świętuje Cech Rzemiosł w Prudniku. Jest to największa organizacja pracodawców w tym regionie. Zrzesza ona ponad 200 zakładów. Zatrudniają one ponad ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:08 Jedna oddana, dwie w realizacji. W powiecie kluczborskim budują ścieżki dla rowerzystów Blisko 5 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych zostanie jeszcze w tym roku oddane do użytku w powiecie kluczborskim. Złożą się na nie trzy od ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:15 "Specgrupa" rusza w teren. OCRG wychodzi do przedsiębiorców Będą pomagać przedsiębiorcom korzystać z przygotowanych dla nich ofert. Grupa pracowników OCRG ruszy w teren, żeby spotykać się z przedstawicielami firm i zac ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »