Radio Opole » Gospodarka
2018-09-09, 09:00 Autor: Marzena Śmierciak

Jak odbudować transport rzeczny na Odrze? Opole będzie gospodarzem I Kongresu Żeglugi Śródlądowej

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Około pół tysiąca gości może wziąć udział w pierwszym w Polsce Kongresie Żeglugi Śródlądowej - zapowiedział w czwartkowej Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak. Wydarzenie zaplanowano za dwa tygodnie w Opolu - w dniach 19-20 września. Poruszane będą w szerokim zakresie tematy związane z gospodarczym wykorzystaniem polskich rzek, w tym Odry.
- Powoli zaczynamy postrzegać Odrę nie tylko jako zagrożenie powodziowe, ale także jako miejsce wypoczynku i relaksu, jako rzekę, która daje zarobić i gdzie może być prowadzony transport. A transport rzeczny jest transportem najbardziej bezpiecznym - powiedział w czwartkowej Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

- Ekologia, bezpieczeństwo i biorąc pod uwagę to, co nie raz się przewozi transportem rzecznym, na przykład wielkogabarytowe urządzenia, maszyny, elementy ważące po 300-400 ton, to się okazuje, że to jest transport najszybszy. Bo przewieźć barką z punktu A do punktu B przez 3 tysiące kilometrów to zajmuje X czasu. Ale gdyby to przewieźć samochodem to trzeba by było ten X przemnożyć razy 5-6 - wyliczał Adrian Czubak.

- Odra i Wisła, które są wpisane do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych, w latach 2000-2015 zostały zupełnie zapomniane - stwierdził wojewoda.

- Zapuszczone wszystkie urządzenia hydrotechniczne, niedokończone inwestycje, utopione dziesiątki, setki milionów złotych, ale odwracamy to. Bierzemy się za robotę, nie patrzymy się na tę przeszłość, bo tych którzy napsuli już nie ma. I bardzo dobrze - stwierdził gość Loży Radiowej.

- Robimy audyt tego, co jest i sprawdzamy, co należy zrobić, za ile i gdzie - dodał wojewoda - aby te rzeki stały się nowoczesnymi szlakami wodnymi - mówi Adrian Czubak.

Kongres Żeglugi Śródlądowej odbędzie się w dniach 19-20 września w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Adrian Czubak
Adrian Czubak

Gospodarka

2018-11-17, godz. 08:30 Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' w niemodlińskim ośrodku kultury. » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 Opolskie w krajowej czołówce hodowli karpia. Mimo najmniejszej powierzchni stawów Województwo opolskie jest liderem w Polsce pod względem wydajności hodowli karpia. Oznacza to największą liczbę kilogramów ryby na jeden hektar. » więcej 2018-11-16, godz. 14:00 Prudnik: przyszłoroczne inwestycje powiatu ograniczą m.in. rosnące wydatki na oświatę Mniejsze dochody i mniejszy zakres inwestycji niż w tym roku. Taki w ogólnym zarysie jest projekt przyszłorocznego budżetu powiatu prudnickiego. Do połowy lis ... » więcej 2018-11-16, godz. 09:29 Niebieskie pojemniki na makulaturę pojawią się za kilka miesięcy w Opolu Szykują się zmiany w segregacji odpadów w Opolu. W kwietniu przyszłego roku obok żółtych, brązowych, czy czarnych pojemników na śmieci, staną także niebieskie ... » więcej 2018-11-15, godz. 16:35 Mieszkańcy Głuchołaz korzystają z dotacji na usuwanie azbestu. "Niektórzy liczą, że gmina sfinansuje też nowy dach" Właściciele prawie 140 obiektów znajdujących się na terenie gminy Głuchołazy skorzystali jak dotąd z gminnego programu dofinansowania utylizacji azbestu. » więcej 2018-11-15, godz. 10:30 Kędzierzyn-Koźle gości przedsiębiorców i inwestorów na specjalnej konferencji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, to cykl spotkań, szkoleń i prelekcji skierowanych do przedsiębiorców i inwestorów. Zorganizowane przez Kędzierzyńsko-Kozi ... » więcej 2018-11-15, godz. 07:00 Włodarze Krapkowic chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Na początek jeden lub dwa budynki Gmina Krapkowice szykuje się do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. We wrześniu tego roku zmieniły się zasady i teraz można korzystać z programu jed ... » więcej 2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »