Radio Opole » Gospodarka
2018-09-09, 09:00 Autor: Marzena Śmierciak

Jak odbudować transport rzeczny na Odrze? Opole będzie gospodarzem I Kongresu Żeglugi Śródlądowej

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Około pół tysiąca gości może wziąć udział w pierwszym w Polsce Kongresie Żeglugi Śródlądowej - zapowiedział w czwartkowej Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak. Wydarzenie zaplanowano za dwa tygodnie w Opolu - w dniach 19-20 września. Poruszane będą w szerokim zakresie tematy związane z gospodarczym wykorzystaniem polskich rzek, w tym Odry.
- Powoli zaczynamy postrzegać Odrę nie tylko jako zagrożenie powodziowe, ale także jako miejsce wypoczynku i relaksu, jako rzekę, która daje zarobić i gdzie może być prowadzony transport. A transport rzeczny jest transportem najbardziej bezpiecznym - powiedział w czwartkowej Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

- Ekologia, bezpieczeństwo i biorąc pod uwagę to, co nie raz się przewozi transportem rzecznym, na przykład wielkogabarytowe urządzenia, maszyny, elementy ważące po 300-400 ton, to się okazuje, że to jest transport najszybszy. Bo przewieźć barką z punktu A do punktu B przez 3 tysiące kilometrów to zajmuje X czasu. Ale gdyby to przewieźć samochodem to trzeba by było ten X przemnożyć razy 5-6 - wyliczał Adrian Czubak.

- Odra i Wisła, które są wpisane do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych, w latach 2000-2015 zostały zupełnie zapomniane - stwierdził wojewoda.

- Zapuszczone wszystkie urządzenia hydrotechniczne, niedokończone inwestycje, utopione dziesiątki, setki milionów złotych, ale odwracamy to. Bierzemy się za robotę, nie patrzymy się na tę przeszłość, bo tych którzy napsuli już nie ma. I bardzo dobrze - stwierdził gość Loży Radiowej.

- Robimy audyt tego, co jest i sprawdzamy, co należy zrobić, za ile i gdzie - dodał wojewoda - aby te rzeki stały się nowoczesnymi szlakami wodnymi - mówi Adrian Czubak.

Kongres Żeglugi Śródlądowej odbędzie się w dniach 19-20 września w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Adrian Czubak
Adrian Czubak

Gospodarka

2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »