Radio Opole » Gospodarka
2018-09-12, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Krapkowice będą miały nową śluzę na Odrze. Przy okazji może powstać port dla dużych jachtów

Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Janusz Szefer [fot. Witold Wośtak]
Janusz Szefer [fot. Witold Wośtak]
Będzie nowa śluza na Odrze w Krapkowicach. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wyda około stu milionów złotych na śluzę przystosowaną do IV klasy drogi wodnej.
Niedługo zakończy się przygotowywanie dokumentacji projektowej, a pierwsze prace przewidziano na początek 2020 roku. - Nowa śluza zostanie zlokalizowana między starą śluzą czynną a śluzą zabytkową - mówi Jan Szefer, komandor portu w Krapkowicach.

- Trzeba przekopać 200 metrów niecki i wywieźć setki tysięcy metrów sześciennych ziemi z dna. Później należy wszystko zabezpieczyć, żeby woda tego nie podmywała. Następnie przyjdzie czas na murowanie. Nie wiem, jaka będzie koncepcja: czy zostanie wybrany beton, czy cegła, tak - jak kiedyś budowali Niemcy.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej miało duży problem z zagospodarowaniem zabytkowej śluzy.

- Zaproponowaliśmy wykorzystanie przedporcia na port dla dużych jachtów motorowych - dodaje komandor Szefer. - Ten awanport może zostać wykorzystany nawet dwustronnie, bo ma kilkaset metrów. Przy współpracy i uzgodnieniach z Wodami Polskimi można to zrealizować wzdłuż kanału.

Komandor Szefer zwraca uwagę, że czas budowy śluzy nie powinien przekroczyć dwóch lat. Dodajmy, że Wody Polskie mają również w planie przebudowę śluzy w Januszkowicach i Opolu.
Jan Szefer 1
Jan Szefer 2

Gospodarka

2018-09-23, godz. 08:00 Czy zbiornik Racibórz Dolny zostanie wypełniony wodą? Budowa jest prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Program Rozwoju Retencji będzie dotyczył także Opolszczyzny. Powstaną zbiorniki retencyjne - Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o dostępność wody słodkiej w Europie - twierdzi Przemysław Daca. Prezes Państwowego Gospodar ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:25 Prudnik: ich tradycje sięgają średniowiecza, dobrze radzą sobie również współcześnie 525-lecie świętuje Cech Rzemiosł w Prudniku. Jest to największa organizacja pracodawców w tym regionie. Zrzesza ona ponad 200 zakładów. Zatrudniają one ponad ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:08 Jedna oddana, dwie w realizacji. W powiecie kluczborskim budują ścieżki dla rowerzystów Blisko 5 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych zostanie jeszcze w tym roku oddane do użytku w powiecie kluczborskim. Złożą się na nie trzy od ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:15 "Specgrupa" rusza w teren. OCRG wychodzi do przedsiębiorców Będą pomagać przedsiębiorcom korzystać z przygotowanych dla nich ofert. Grupa pracowników OCRG ruszy w teren, żeby spotykać się z przedstawicielami firm i zac ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »