Radio Opole » Gospodarka
2018-09-12, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Krapkowice będą miały nową śluzę na Odrze. Przy okazji może powstać port dla dużych jachtów

Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Janusz Szefer [fot. Witold Wośtak]
Janusz Szefer [fot. Witold Wośtak]
Będzie nowa śluza na Odrze w Krapkowicach. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wyda około stu milionów złotych na śluzę przystosowaną do IV klasy drogi wodnej.
Niedługo zakończy się przygotowywanie dokumentacji projektowej, a pierwsze prace przewidziano na początek 2020 roku. - Nowa śluza zostanie zlokalizowana między starą śluzą czynną a śluzą zabytkową - mówi Jan Szefer, komandor portu w Krapkowicach.

- Trzeba przekopać 200 metrów niecki i wywieźć setki tysięcy metrów sześciennych ziemi z dna. Później należy wszystko zabezpieczyć, żeby woda tego nie podmywała. Następnie przyjdzie czas na murowanie. Nie wiem, jaka będzie koncepcja: czy zostanie wybrany beton, czy cegła, tak - jak kiedyś budowali Niemcy.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej miało duży problem z zagospodarowaniem zabytkowej śluzy.

- Zaproponowaliśmy wykorzystanie przedporcia na port dla dużych jachtów motorowych - dodaje komandor Szefer. - Ten awanport może zostać wykorzystany nawet dwustronnie, bo ma kilkaset metrów. Przy współpracy i uzgodnieniach z Wodami Polskimi można to zrealizować wzdłuż kanału.

Komandor Szefer zwraca uwagę, że czas budowy śluzy nie powinien przekroczyć dwóch lat. Dodajmy, że Wody Polskie mają również w planie przebudowę śluzy w Januszkowicach i Opolu.
Jan Szefer 1
Jan Szefer 2

Gospodarka

2018-11-17, godz. 08:30 Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' w niemodlińskim ośrodku kultury. » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 Opolskie w krajowej czołówce hodowli karpia. Mimo najmniejszej powierzchni stawów Województwo opolskie jest liderem w Polsce pod względem wydajności hodowli karpia. Oznacza to największą liczbę kilogramów ryby na jeden hektar. » więcej 2018-11-16, godz. 14:00 Prudnik: przyszłoroczne inwestycje powiatu ograniczą m.in. rosnące wydatki na oświatę Mniejsze dochody i mniejszy zakres inwestycji niż w tym roku. Taki w ogólnym zarysie jest projekt przyszłorocznego budżetu powiatu prudnickiego. Do połowy lis ... » więcej 2018-11-16, godz. 09:29 Niebieskie pojemniki na makulaturę pojawią się za kilka miesięcy w Opolu Szykują się zmiany w segregacji odpadów w Opolu. W kwietniu przyszłego roku obok żółtych, brązowych, czy czarnych pojemników na śmieci, staną także niebieskie ... » więcej 2018-11-15, godz. 16:35 Mieszkańcy Głuchołaz korzystają z dotacji na usuwanie azbestu. "Niektórzy liczą, że gmina sfinansuje też nowy dach" Właściciele prawie 140 obiektów znajdujących się na terenie gminy Głuchołazy skorzystali jak dotąd z gminnego programu dofinansowania utylizacji azbestu. » więcej 2018-11-15, godz. 10:30 Kędzierzyn-Koźle gości przedsiębiorców i inwestorów na specjalnej konferencji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, to cykl spotkań, szkoleń i prelekcji skierowanych do przedsiębiorców i inwestorów. Zorganizowane przez Kędzierzyńsko-Kozi ... » więcej 2018-11-15, godz. 07:00 Włodarze Krapkowic chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Na początek jeden lub dwa budynki Gmina Krapkowice szykuje się do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. We wrześniu tego roku zmieniły się zasady i teraz można korzystać z programu jed ... » więcej 2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »