Radio Opole » Gospodarka
2018-08-22, 18:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach

Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ponad 20 zabytkowych głuchołaskich kamienic jeszcze w tym roku zostanie wyremontowanych. Stare budynki nie będą już straszyć. Najstarsze kamieniczki znajdujące się w rynku czy na ulicy Kościuszki pochodzą z XIX wieku.
- Głównie inwestują w to wspólnoty mieszkaniowe - mówi Andrzej Gębala z Głuchołaskiego Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Większość z tych budynków znajduje się w strefie ochrony zabytków, w związku z tym wszelkie prace są konsultowane z konserwatorem. Zarówno kolorystka, jak i sposób odnowienia kamienic, jest wszystko uzgodnione tak, by Głuchołazy nie straciły swojego zabytkowego charakteru - dodaje Gębala.

18 wspólnot mieszkaniowych otrzymało na ten cel dotację od gminy.

- Przeznaczyliśmy na to ponad 250 tysięcy złotych plus około 300 tysięcy na elewacje typowo gminne - mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - To jest taka zachęta ze strony gminy dla wspólnot, żeby zechciały zrobić te elewacje. Ten rok jest chyba jednym z lepszych. Ponad 20 wspólnot złożyło do nas taki wniosek - dodaje Sambor.

Elewacja budynków przy ulicy Sikorskiego 5 i Jana Pawła 38 jest już zakończona. W najbliższym czasie rozpocznie się remont kamieniczek znajdujących się w rynku i przy ulicy Kościuszki.
Andrzej Gębala
Roman Sambor

Gospodarka

2019-08-25, godz. 23:34 Przedszkole w Straduni przechodzi gruntowny remont Od 1 września przedszkole w Straduni, w gminie Walce, będzie pełne dzieci, na razie wypełniają je budowlańcy i ich sprzęty. Placówka doczekała się remontu, kt ... » więcej 2019-08-25, godz. 12:30 Kędzierzyn-Koźle: pozyskali pieniądze, będą nowe sale w szkołach i zajęcia dla dzieci Prawie 4,5 miliona złotych przeznaczy od 1 września miasto Kędzierzyn-Koźle na dodatkowe projekty edukacyjne dla dzieci. Dzięki pozyskaniu funduszy unijnych b ... » więcej 2019-08-24, godz. 17:22 Kolonowskie: na potęgę remontują drogi lokalne Kolejny rok z rzędu samorząd gminy Kolonowskie skupia się na remontach dróg lokalnych. Coraz więcej tras, które do tej pory nie miały pokrycia asfaltowego, do ... » więcej 2019-08-24, godz. 09:46 Ruszyła budowa obwodnicy Niemodlina. Będzie gotowa do 2021 roku Na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt. To oznacza, że na dobre ruszyły prace związane z powstaniem obwodnicy Niemodlina. Będzie miała długość 11,5 kilomet ... » więcej 2019-08-23, godz. 11:00 Strzelce Opolskie: Powiat i gminy wspólnie remontują drogi i chodniki Ponad 700 tysięcy złotych wydało wspólnie starostwo i 7 gmin powiatu strzeleckiego na inwestycje w drogi i chodniki. Ukończona jest już przebudowa ulicy Ujazd ... » więcej 2019-08-22, godz. 09:16 Unijna dotacja na wymianę źródeł ciepła trafi m.in. do Olesna Ponad sto osób w gminie Olesno skorzysta z unijnej dotacji na wymianę źródeł ciepła. Wczoraj w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę w tej sprawie. » więcej 2019-08-22, godz. 07:00 PKS wraca do Tułowic. Od września mieszkańcy dojadą do Korfantowa i Niemodlina Tułowice odzyskują kluczowe połączenia autobusowe. Od 2. września mieszkańcy będą mogli dzięki komunikacji zbiorowej dostać się do pobliskich - Niemodlina i K ... » więcej 2019-08-21, godz. 21:00 Opole czeka na nowe autobusy - 51 nowych autobusów z ostatniego projektu 'Czyta komunikacja publiczna' jeździ już po Opolu. Czekamy na kolejnych 10. Przetarg jest rozstrzygnięty - powiedz ... » więcej 2019-08-21, godz. 18:16 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowany odcinek ul. Wojska Polskiego już oddany do użytku Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany fragment ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku realizowana była przebudowa 3 odcinka tej drogi, od k ... » więcej 2019-08-21, godz. 17:25 Remontują drogi, żeby zdążyć przed zimą Koniec wakacji, to czas prowadzenia intensywnych prac drogowych w gminie Gogolin. Na ukończeniu jest największa inwestycja, czyli przebudowa skrzyżowania w Ch ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »