Radio Opole » Gospodarka
2018-08-22, 18:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach

Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Odremontują kilkanaście zabytkowych kamieniczek w Głuchołazach [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ponad 20 zabytkowych głuchołaskich kamienic jeszcze w tym roku zostanie wyremontowanych. Stare budynki nie będą już straszyć. Najstarsze kamieniczki znajdujące się w rynku czy na ulicy Kościuszki pochodzą z XIX wieku.
- Głównie inwestują w to wspólnoty mieszkaniowe - mówi Andrzej Gębala z Głuchołaskiego Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Większość z tych budynków znajduje się w strefie ochrony zabytków, w związku z tym wszelkie prace są konsultowane z konserwatorem. Zarówno kolorystka, jak i sposób odnowienia kamienic, jest wszystko uzgodnione tak, by Głuchołazy nie straciły swojego zabytkowego charakteru - dodaje Gębala.

18 wspólnot mieszkaniowych otrzymało na ten cel dotację od gminy.

- Przeznaczyliśmy na to ponad 250 tysięcy złotych plus około 300 tysięcy na elewacje typowo gminne - mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - To jest taka zachęta ze strony gminy dla wspólnot, żeby zechciały zrobić te elewacje. Ten rok jest chyba jednym z lepszych. Ponad 20 wspólnot złożyło do nas taki wniosek - dodaje Sambor.

Elewacja budynków przy ulicy Sikorskiego 5 i Jana Pawła 38 jest już zakończona. W najbliższym czasie rozpocznie się remont kamieniczek znajdujących się w rynku i przy ulicy Kościuszki.
Andrzej Gębala
Roman Sambor

Gospodarka

2020-07-15, godz. 11:00 Komprachcicka "szóstka" nie jest zagrożona. Najważniejsze inwestycje zostaną przeprowadzone Komprachcice, mimo strat spowodowanych pandemią koronawirusa, nie rezygnują z inwestycji. Gmina zapowiada realizację najważniejszych zadań, które zostały zapowiedziane… » więcej 2020-07-14, godz. 10:00 Po inwestycjach w Oleszce i Jasionej cała gmina Zdzieszowice będzie skanalizowana Dwie ostatnie miejscowości w gminie Zdzieszowice doczekają się budowy sieci kanalizacyjnej. W tym roku rozpoczną się prace w Oleszce, w przyszłym powinna ruszyć… » więcej 2020-07-12, godz. 17:00 Przez całą gminę na rowerze? Ozimek chce mieć ścieżki łączące granice gminy Od Chrząstowic do Grodźca. Ozimek planuje stworzyć rowerową trasę, która będzie przebiegała przez całą gminę. » więcej 2020-07-12, godz. 10:00 41. Startup Mixer Siesta w nowej odsłonie, ale założenia te same. Opolscy biznesmeni podzielą się swoim doświadczeniem Startup Mixer, czyli spotkania młodych opolskich przedsiębiorców z doświadczonymi biznesmenami, powraca w nowej, letniej odsłonie. Tym razem jako „siesta” na scenie… » więcej 2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Dlaczego dane wrażliwe wyciekają z różnych firm? Czasami przedsiębiorczy nawet nie wiedzą, że dane wrażliwe dotyczące ich firmy wyciekły - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »