Radio Opole » Gospodarka
2018-07-31, 12:00 Autor: Witold Wośtak

Tunel pod linią kolejową w Zdzieszowicach wybuduje kolej - samorząd zajmie się drogami. Plan jest szeroki

Przejazd kolejowy w Zdzieszowicach [fot. Witold Wośtak]
Przejazd kolejowy w Zdzieszowicach [fot. Witold Wośtak]
Maciej Sonik [fot. Marcin Skomudek]
Maciej Sonik [fot. Marcin Skomudek]
Będzie tunel pod linią kolejową E30 w centrum Zdzieszowic. PKP Polskie Linie Kolejowe wpisały tę inwestycję na listę podstawową zadań zwiększających bezpieczeństwo na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami.
Kolej deklaruje samodzielne wykonanie tunelu za niemal 11 milionów złotych. Samorząd gminny i powiatowy musi z kolei doprowadzić sieć dróg. Zdzieszowicki magistrat przejmie ulicę Chrobrego, która do tej pory była drogą powiatową.

- Mamy ambitny plan, wykraczający poza tunel łączący ulicę Dworcową i Kolejową - mówi Maciej Sonik, starosta krapkowicki. - Chodzi też o bezpośrednie wyprowadzenie ruchu z wiaduktu po terenach obecnie niezabudowanych do drogi wojewódzkiej 423, między Januszkowicami a Zdzieszowicami. To miałoby dwa skutki. Po pierwsze tunel lub wiadukt ułatwiłby życie mieszkańców, a po drugie cały ruch tranzytowy do zakładów koksowniczych zostanie wyprowadzony obwodnicą wybudowaną przez nas na drodze powiatowej.

Koszt inwestycji o takim zakresie szacuje się na 20-25 milionów złotych.

Starosta Sonik dodaje, że kolej rozważała też budowę wiaduktu, ale znacznie bardziej skłania się ku tunelowi. PKP PLK zleci studium wykonalności i prace projektowe we własnym zakresie.
Maciej Sonik

Gospodarka

2019-03-21, godz. 12:00 Nie ma wstępu do kluczborskiego Parku Dzierżona. Rewitalizacja potrwa do września Kluczborski Park Dzierżona zamienił się w plac budowy na czas rewitalizacji. Teren przy ulicy Byczyńskiej został zabezpieczony i ogrodzony siatką. » więcej 2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej 2019-03-20, godz. 15:45 Kolejne inwestycje w Otmuchowie opóźnią się przez brak wykonawców. "Albo nikt się nie zgłasza, albo oferują ceny nie d ... Opóźnia się remont otmuchowskiego domu kultury. Do dziś wykonawcy mogli składać oferty w drugim przetargu na ten cel. Do magistratu nie wpłynęła jednak żadna ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:30 Namysłowski Velux zainwestuje w tym roku 50 milionów złotych. Fabryka wymieni oświetlenie i zautomatyzuje produkcję, a ... Nawet 50 milionów złotych zainwestuje w tym roku w rozwój namysłowska fabryka okien Velux. Jednym z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez zakład j ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Jest wykonawca remontu mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Konsorcjum firm PBW Inżynieria oraz RADPOL sp.z o.o. zajmie się przebudową mostu Pamięci Sybiraków nad Odrą w ciągu ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu. » więcej 2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »