Radio Opole » Gospodarka
2018-07-31, 12:00 Autor: Witold Wośtak

Tunel pod linią kolejową w Zdzieszowicach wybuduje kolej - samorząd zajmie się drogami. Plan jest szeroki

Przejazd kolejowy w Zdzieszowicach [fot. Witold Wośtak]
Przejazd kolejowy w Zdzieszowicach [fot. Witold Wośtak]
Maciej Sonik [fot. Marcin Skomudek]
Maciej Sonik [fot. Marcin Skomudek]
Będzie tunel pod linią kolejową E30 w centrum Zdzieszowic. PKP Polskie Linie Kolejowe wpisały tę inwestycję na listę podstawową zadań zwiększających bezpieczeństwo na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami.
Kolej deklaruje samodzielne wykonanie tunelu za niemal 11 milionów złotych. Samorząd gminny i powiatowy musi z kolei doprowadzić sieć dróg. Zdzieszowicki magistrat przejmie ulicę Chrobrego, która do tej pory była drogą powiatową.

- Mamy ambitny plan, wykraczający poza tunel łączący ulicę Dworcową i Kolejową - mówi Maciej Sonik, starosta krapkowicki. - Chodzi też o bezpośrednie wyprowadzenie ruchu z wiaduktu po terenach obecnie niezabudowanych do drogi wojewódzkiej 423, między Januszkowicami a Zdzieszowicami. To miałoby dwa skutki. Po pierwsze tunel lub wiadukt ułatwiłby życie mieszkańców, a po drugie cały ruch tranzytowy do zakładów koksowniczych zostanie wyprowadzony obwodnicą wybudowaną przez nas na drodze powiatowej.

Koszt inwestycji o takim zakresie szacuje się na 20-25 milionów złotych.

Starosta Sonik dodaje, że kolej rozważała też budowę wiaduktu, ale znacznie bardziej skłania się ku tunelowi. PKP PLK zleci studium wykonalności i prace projektowe we własnym zakresie.
Maciej Sonik

Gospodarka

2020-01-23, godz. 14:30 Gazyfikacja Bierawy w pełni. Najpierw urząd, potem szkoła i przedszkole Rozpoczęła się główna faza gazyfikacji Bierawy. Do miejscowości już pod koniec ubiegłego roku doprowadzono gazociąg i przyłączono pierwszy dom. Teraz rozpoczynają… » więcej 2020-01-23, godz. 13:15 Wołczyńskie przedszkolaki wreszcie skupione w jednym budynku. Do zaadaptowanego budynku wejdą 3 lutego Zakończyła adaptacja na przedszkole dawnej Szkoły Podstawowej numer 2 w Wołczynie. » więcej 2020-01-23, godz. 08:00 Postępy przy rewitalizacji dawnej Fampry w Kluczborku. Miasteczko rowerowe jest praktycznie gotowe Do kwietnia mają zakończyć się prace na bryle zewnętrznej dawnej Fampry w Kluczborku. » więcej 2020-01-22, godz. 21:00 Nyski pośredniak będzie zachęcał pracujących w odległych miejscach do zatrudnienia na terenie powiatu Nyski urząd pracy chce intensywnie zachęcać zatrudnionych w innych rejonach, do podjęcia pracy na terenie powiatu. W tym roku ma ruszyć centrum obsługi dedykowane… » więcej 2020-01-22, godz. 19:00 Podwyżki za odbiór śmieci w Wołczynie. Magistrat wie, jak wzrastają koszty, bo zleca wywóz gminnej spółce 24 złote będą musieli od marca płacić mieszkańcy gminy Wołczyn za wywóz śmieci segregowanych. Teraz za odbiór odpadów obowiązuje stawka 18 złotych za osobę. » więcej 2020-01-22, godz. 16:00 Kluczborskie starostwo nie planuje inwestycji na 2020 rok. Priorytetem realizacja programu naprawczego Żadnych zadań inwestycyjnych, a jedynie niezbędne remonty. Takie są założenia budżetu powiatu kluczborskiego na 2020 rok. » więcej 2020-01-22, godz. 13:00 Ambitny budżet Ujazdu na ten rok Budżet gminy Ujazd na ten rok jest bardzo ambitny. Choć wydatki są wyższe niż dochody, to różnica będzie pokryta z oszczędności. Największa inwestycja - budowa… » więcej 2020-01-21, godz. 17:15 Będzie nowy przetarg? Władze Turawy nie chcą zgodzić się na nowe stawki za wywóz śmieci Turawa nie wyklucza unieważnienia przetargu na odbiór śmieci. Władze gminy uważają, że nowa stawka jest zbyt wysoka. » więcej 2020-01-21, godz. 14:46 Opole na 4. miejscu w rankingu miast o najwyższym poziomie rozwoju Opole tuż za podium, ale na pewnym 4. miejscu wśród 10 najlepszych miast w Polsce o najwyższym poziomie rozwoju, w XVII edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju… » więcej 2020-01-21, godz. 09:00 Od lutego zmieniają się zasady naliczania "małego ZUS-u". Z ulg będzie mogło skorzystać więcej firm Więcej przedsiębiorców skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Od 1 lutego zmieniają się przepisy obliczania składek w tzw. małym ZUS-ie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »