Radio Opole » Gospodarka
2018-07-12, 07:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Politechnika Opolska pomoże Airbusowi w produkcji lżejszych i wytrzymalszych samolotów?

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska i firma Airbus myślą o współpracy. Pomysł polega na tym, że naukowcy opolskiej uczelni wraz z kolegami z innych ośrodków w kraju i w Niemczech mają badać wytrzymałość i modelowanie materiałów wykorzystywanych w lotnictwie.
Zdaniem rektora politechniki Marka Tukiendorfa współpraca z jedną największych firm lotniczych na świecie jest możliwa dzięki temu, że przy Politechnice Opolskiej powstanie w tym roku Instytut Fraunhofera. - To jednostka, która będzie wspomagać prowadzenie badań naukowych, ukierunkowanych na wdrożenia i innowacje. Instytut jest niezwykle rozpoznawalny na świecie a legitymizowanie się nim to duże wyróżnienie, podparte również potencjałem naukowym - zaznacza rektor Politechniki Opolskiej.

Profesor Axel Herrmann, który w firmie Airbus odpowiada za wdrażanie nowych technologi, mówi Radiu Opole, że przyszłością lotnictwa będą technologie kompozytowe. Stąd pomysł zaangażowania w nowe rozwiązania również naukowców z Polski. - Musimy dokonać ważnych zmian w lotnictwie. Po pierwsze części aluminiowe muszą zostać zastąpione kompozytowymi, dlatego potrzebujemy badań w tym zakresie i rozmawiamy na temat przyszłej współpracy z przedstawicielami uczelni technicznych w Polsce - podkreśla Axel Herrmann.

Profesor Lothar Kroll wykładowca Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz przyznaje, że przyszłością lotnictwa są produkty lżejsze i wytrzymalsze od aluminium, dlatego nauka i biznes mogą na tym zarobić. - Oni tu przyjechali i powiedzieli, że mają nową technologię kompozytową i poszukują także kto w Polsce może im pomóc w produkcji takich części - zaznaczył Lothar Kroll, który dodał, że współpraca ma polegać na tym, że naukowcy otrzymają granty na badania nowych rozwiązań. Natomiast samoloty Airbusa dzięki tym rozwiązaniom będą w przyszłości lżejsze i wytrzymalsze.

Na spotkaniu byli również przedstawiciele biznesu, wykładowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz politechnik z Wrocławia i Poznania. Wykłady na temat działalności naukowej prezentowali także naukowcy z Instytutu Lotnictwa, Wojskowej Akademii Technicznej, czy Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Było to pierwsze spotkanie na którym obie strony mogły porozmawiać o przyszłej współpracy.

Dodajmy, że od października na Politechnice Opolskiej studenci będą się kształcić na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
Marek Tukiendorf
Axel Herrmann
Lothar Kroll

Gospodarka

2018-09-23, godz. 08:00 Czy zbiornik Racibórz Dolny zostanie wypełniony wodą? Budowa jest prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Program Rozwoju Retencji będzie dotyczył także Opolszczyzny. Powstaną zbiorniki retencyjne - Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o dostępność wody słodkiej w Europie - twierdzi Przemysław Daca. Prezes Państwowego Gospodar ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:25 Prudnik: ich tradycje sięgają średniowiecza, dobrze radzą sobie również współcześnie 525-lecie świętuje Cech Rzemiosł w Prudniku. Jest to największa organizacja pracodawców w tym regionie. Zrzesza ona ponad 200 zakładów. Zatrudniają one ponad ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:08 Jedna oddana, dwie w realizacji. W powiecie kluczborskim budują ścieżki dla rowerzystów Blisko 5 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych zostanie jeszcze w tym roku oddane do użytku w powiecie kluczborskim. Złożą się na nie trzy od ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:15 "Specgrupa" rusza w teren. OCRG wychodzi do przedsiębiorców Będą pomagać przedsiębiorcom korzystać z przygotowanych dla nich ofert. Grupa pracowników OCRG ruszy w teren, żeby spotykać się z przedstawicielami firm i zac ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »