Radio Opole » Gospodarka
2018-07-12, 07:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Politechnika Opolska pomoże Airbusowi w produkcji lżejszych i wytrzymalszych samolotów?

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska i firma Airbus myślą o współpracy. Pomysł polega na tym, że naukowcy opolskiej uczelni wraz z kolegami z innych ośrodków w kraju i w Niemczech mają badać wytrzymałość i modelowanie materiałów wykorzystywanych w lotnictwie.
Zdaniem rektora politechniki Marka Tukiendorfa współpraca z jedną największych firm lotniczych na świecie jest możliwa dzięki temu, że przy Politechnice Opolskiej powstanie w tym roku Instytut Fraunhofera. - To jednostka, która będzie wspomagać prowadzenie badań naukowych, ukierunkowanych na wdrożenia i innowacje. Instytut jest niezwykle rozpoznawalny na świecie a legitymizowanie się nim to duże wyróżnienie, podparte również potencjałem naukowym - zaznacza rektor Politechniki Opolskiej.

Profesor Axel Herrmann, który w firmie Airbus odpowiada za wdrażanie nowych technologi, mówi Radiu Opole, że przyszłością lotnictwa będą technologie kompozytowe. Stąd pomysł zaangażowania w nowe rozwiązania również naukowców z Polski. - Musimy dokonać ważnych zmian w lotnictwie. Po pierwsze części aluminiowe muszą zostać zastąpione kompozytowymi, dlatego potrzebujemy badań w tym zakresie i rozmawiamy na temat przyszłej współpracy z przedstawicielami uczelni technicznych w Polsce - podkreśla Axel Herrmann.

Profesor Lothar Kroll wykładowca Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz przyznaje, że przyszłością lotnictwa są produkty lżejsze i wytrzymalsze od aluminium, dlatego nauka i biznes mogą na tym zarobić. - Oni tu przyjechali i powiedzieli, że mają nową technologię kompozytową i poszukują także kto w Polsce może im pomóc w produkcji takich części - zaznaczył Lothar Kroll, który dodał, że współpraca ma polegać na tym, że naukowcy otrzymają granty na badania nowych rozwiązań. Natomiast samoloty Airbusa dzięki tym rozwiązaniom będą w przyszłości lżejsze i wytrzymalsze.

Na spotkaniu byli również przedstawiciele biznesu, wykładowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz politechnik z Wrocławia i Poznania. Wykłady na temat działalności naukowej prezentowali także naukowcy z Instytutu Lotnictwa, Wojskowej Akademii Technicznej, czy Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Było to pierwsze spotkanie na którym obie strony mogły porozmawiać o przyszłej współpracy.

Dodajmy, że od października na Politechnice Opolskiej studenci będą się kształcić na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
Marek Tukiendorf
Axel Herrmann
Lothar Kroll

Gospodarka

2018-07-21, godz. 12:00 Bezrobocie w powiecie głubczyckim spada, ale nadal jest dwucyfrowe W czerwcu spadła stopa bezrobocia w powiecie głubczyckim i wynosi nieco ponad 10 proc. W zeszłym miesiącu zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy było po ... » więcej 2018-07-20, godz. 19:30 Krapkowice: Dni Żeglugi i Przemysłu, czyli z czego słynęła kiedyś Opolszczyzna Wyścig smoczych łodzi, rejsy Odrą czy warsztaty dla dzieci w małej stoczni. To część atrakcji, jakie przygotowano podczas Dni Żeglugi i Przemysłu. W ten weeke ... » więcej 2018-07-20, godz. 10:15 Dentysto, lekarzu i murarzu zgłoś się do rejestru Bazy Danych Odpadowych, bo będziesz miał problemy! Do 24 lipca przedsiębiorcy, którzy zajmują się transportem i wytwarzaniem odpadów muszą postarać się stosowne o pozwolenie. Jeżeli nie otrzymają decyzji o nad ... » więcej 2018-07-20, godz. 07:00 Ruszyły prace projektowe modernizacji linii kolejowej Wrocław - Kluczbork Rozpoczęły się prace projektowe dot. modernizacji linii kolejowej nr 143 z Wrocławia, przez Namysłów do Kluczborka. Dzięki tej inwestycji pociągi osobowe będą ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:35 Prudnik: zwolnienia grupowe w firmie z zagranicznym kapitałem 150 osób zwolni prudnicka firma Artech Polska. Powodem są przyczyny ekonomiczne, organizacyjne i produkcyjne. Mają one związek z obniżaniem cen przez konkuren ... » więcej 2018-07-19, godz. 14:37 Wciąż nie ma wykonawcy. Ruszył trzeci przetarg na "Arkadię" w Opolu Dwa przetargi nie przyniosły skutku, władze miasta ogłosiły więc trzeci. Opole chce budować kompleks dla seniorów „Arkadia”, ale wykonawcy wciąż nie wyłoniono ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:15 Opole: pieniądze na wymianę pieców. Można otrzymać 80 procent dofinansowania W sierpniu mieszkańcy Opola będą mogli ubiegać się o dopłaty do montażu ekologicznych pieców. Według założeń osoby, które zainstalują w domu piec węglowy piąt ... » więcej 2018-07-18, godz. 21:15 Komisje szacują skutki suszy. Straty mamy poznać na przełomie lipca i sierpnia Od kwietnia do czerwca susza dotknęła 69 gmin na Opolszczyźnie, czyli niemal wszystkie. Według danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach bra ... » więcej 2018-07-18, godz. 20:00 Baborów wyremontuje cztery gminne drogi Remonty, przebudowy i wymiana nawierzchni. W tym roku Baborów zdecydował o inwestycjach na czterech drogach gminnych. Lepiej będzie jeździło się przez Czerwon ... » więcej 2018-07-18, godz. 18:00 Dwunasty rok z rzędu pracownicy DPS w Klisinie otrzymali podwyżki Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Klisinie w gminie Głubczyce otrzymali podwyżki. Dotyczy to każdego zatrudnionego w ośrodku, a wartość wzrostu wynagrodzeni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »