Radio Opole » Gospodarka
2017-05-23, 18:08 Autor: Ewelina Laxy

Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu. Samochody mają być lżejsze

Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w kraju Instytut Fraunhofera powstanie na Politechnice Opolskiej. Uczelnia, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz rozpocznie prace nad innowacyjnymi projektami. Pierwsze przedsięwzięcie będzie dotyczyło branży motoryzacyjnej.
Pierwszy w kraju Instytut Fraunhofera powstanie na Politechnice Opolskiej. Uczelnia, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz rozpocznie prace nad innowacyjnymi projektami. Pierwsze przedsięwzięcie będzie dotyczyło branży motoryzacyjnej.

- Przed nami dużo pracy i duże wyzwania - mówi rektor Politechniki Opolskiej, profesor Marek Tukiendorf. - W Opolu powstanie centrum badawcze, aplikacyjne, którego zadaniem będzie przekładanie nauki na zastosowanie. To jest duży projekt, który musi jednoczyć jednostki w tym występujące. W pojedynkę niewiele można zdziałać. Trzeba mieć partnerów przemysłowych, trzeba się łączyć w konsorcja. W przyszłości myślimy o bardzo intensywnym rozwoju tego projektu, nie będziemy się ograniczać do jednej dziedziny.

Instytut Fraunhofera zajmuje się prowadzeniem badań naukowych, które znacząco wpływają na przyszłe życie ludzi. Wśród najważniejszych dziedzin, w jakich specjalizuje się instytut są: komunikacja, zdrowie i ochrona środowiska.

- To bardzo duża szansa dla obu uczelni - mówi profesor Lothar Kroll z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz. - Tutaj akurat Fraunhofer znalazł, na politechnice, ale też dookoła pozytywne efekty, żeby to wykorzystać w przeprowadzeniu wyników badań podstawowych do przemysłu. Musimy zacząć jakimś tematem specjalnym tematem, są to konstrukcje lekkie do aplikacji w samochodach. Samochody mają być lżejsze, zaoszczędzamy potem benzynę, redukujemy dwutlenek węgla. To są technologie przyszłościowe.

Projekt będzie realizowany w Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie powstaną pierwsze biura i zakłady badawcze.

- Miasto bardzo mocno wspiera takie inicjatywy. Obydwie uczelnie mogą liczyć na naszą pomoc - dodaje prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski. - Parę lat temu mówiliśmy o tym, że będziemy mocno stawiać na innowacje, będziemy stawiać na współpracę biznesu z nauką. Krok po kroku realizujemy tę strategię. Opole ma być jednym z 70, w tej chwili, ośrodków, w których ten instytut będzie prowadził swoje badania. To dla nas ogromne wyróżnienie.

Instytut Fraunhofera powstał w 1949 roku w Monachium. Obecnie skupia w swoich strukturach ponad 24 tysiące naukowców.
Marek Tukiendorf
Lothar Kroll
Arkadiusz Wiśniewski

Gospodarka

2018-11-21, godz. 07:30 Nyski pośredniak doceniony w Warszawie. "W przyszłym roku będziemy na pierwszym miejscu" Powiatowy Urząd Pracy w Nysie wiceliderem w rankingu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Instytucja została doceniona między innymi za aktywiza ... » więcej 2018-11-20, godz. 21:00 Modernizacja oczyszczalni droższa niż zakładano Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja mają problem z przetargiem na modernizację oczyszczalni ścieków. Cztery złożone oferty okazały się droższe niż planowano, ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Rozmawiali o ulgach podatkowych dla inwestorów. Teraz cała Polska jest traktowana jak strefa ekonomiczna Nowe zasady dotyczące współpracy samorządów, inwestorów i stref ekonomicznych były tematem spotkania w urzędzie marszałkowskim. Chodzi o ulgi podatkowe. » więcej 2018-11-20, godz. 16:15 Rekordowe 7 procent. Bezrobocie w Namysłowie ciągle spada Tylko 980 osób nie ma zatrudnienia w powiecie namysłowskim. To najniższy wynik w historii regionu. Dziś stopa bezrobocia w powiecie namysłowskim wynosi 7,1%. ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:32 Polska Strefa Inwestycji - nowe ułatwienia dla przedsiębiorców - Jest sporo samorządów, które nie współpracują z nami w procesie zabiegania o inwestora - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Regeńczuk z Op ... » więcej 2018-11-20, godz. 07:30 Ulica Sportowa w Gogolinie po remoncie. Jest szersza, lepiej oświetlona i bezpieczniejsza Dobiega końca przebudowa ulicy Sportowej w Gogolinie. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu, a teraz trwają ostatnie prace kosmetyczne. » więcej 2018-11-19, godz. 07:00 Elektrownia Opole rozpoczęła gorący rozruch jednego z dwóch budowanych bloków energetycznych Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole - w finalnej fazie realizacji. Inwestycja jest już wykonana w 95 procentach. Kilka dni temu - w czwartek (15.11) - sukc ... » więcej 2018-11-18, godz. 18:30 NFZ ma dodatkowe pieniądze na doposażanie związane z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi 1,35 miliona złotych ma do rozdysponowania opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na podnoszenie kompetencji w zakresie elektronicznych zwolnień lekarski ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:00 Promują karpia, bo chcą zachęcić do jedzenia tej ryby nie tylko w Wigilię Na promocję karpia stawia Rybacka Lokalna Grupa Działania 'Opolszczyzna' i gmina Niemodlin. Statystyki mówią jasno: 85 procent ogólnej sprzedaży tej ryby doty ... » więcej 2018-11-17, godz. 08:30 Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' w niemodlińskim ośrodku kultury. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »