Radio Opole » Gospodarka
2017-05-23, 18:08 Autor: Ewelina Laxy

Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu. Samochody mają być lżejsze

Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w Polsce Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Pierwszy w kraju Instytut Fraunhofera powstanie na Politechnice Opolskiej. Uczelnia, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz rozpocznie prace nad innowacyjnymi projektami. Pierwsze przedsięwzięcie będzie dotyczyło branży motoryzacyjnej.
Pierwszy w kraju Instytut Fraunhofera powstanie na Politechnice Opolskiej. Uczelnia, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz rozpocznie prace nad innowacyjnymi projektami. Pierwsze przedsięwzięcie będzie dotyczyło branży motoryzacyjnej.

- Przed nami dużo pracy i duże wyzwania - mówi rektor Politechniki Opolskiej, profesor Marek Tukiendorf. - W Opolu powstanie centrum badawcze, aplikacyjne, którego zadaniem będzie przekładanie nauki na zastosowanie. To jest duży projekt, który musi jednoczyć jednostki w tym występujące. W pojedynkę niewiele można zdziałać. Trzeba mieć partnerów przemysłowych, trzeba się łączyć w konsorcja. W przyszłości myślimy o bardzo intensywnym rozwoju tego projektu, nie będziemy się ograniczać do jednej dziedziny.

Instytut Fraunhofera zajmuje się prowadzeniem badań naukowych, które znacząco wpływają na przyszłe życie ludzi. Wśród najważniejszych dziedzin, w jakich specjalizuje się instytut są: komunikacja, zdrowie i ochrona środowiska.

- To bardzo duża szansa dla obu uczelni - mówi profesor Lothar Kroll z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz. - Tutaj akurat Fraunhofer znalazł, na politechnice, ale też dookoła pozytywne efekty, żeby to wykorzystać w przeprowadzeniu wyników badań podstawowych do przemysłu. Musimy zacząć jakimś tematem specjalnym tematem, są to konstrukcje lekkie do aplikacji w samochodach. Samochody mają być lżejsze, zaoszczędzamy potem benzynę, redukujemy dwutlenek węgla. To są technologie przyszłościowe.

Projekt będzie realizowany w Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie powstaną pierwsze biura i zakłady badawcze.

- Miasto bardzo mocno wspiera takie inicjatywy. Obydwie uczelnie mogą liczyć na naszą pomoc - dodaje prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski. - Parę lat temu mówiliśmy o tym, że będziemy mocno stawiać na innowacje, będziemy stawiać na współpracę biznesu z nauką. Krok po kroku realizujemy tę strategię. Opole ma być jednym z 70, w tej chwili, ośrodków, w których ten instytut będzie prowadził swoje badania. To dla nas ogromne wyróżnienie.

Instytut Fraunhofera powstał w 1949 roku w Monachium. Obecnie skupia w swoich strukturach ponad 24 tysiące naukowców.
Marek Tukiendorf
Lothar Kroll
Arkadiusz Wiśniewski

Gospodarka

2019-01-17, godz. 21:00 Stan środowiska na Opolszczyźnie jest coraz lepszy - wynika z raportu 2016 - 2017 Przemysł emituje coraz mniej szkodliwych gazów, a woda jest bardziej czysta. Stan środowiska w województwie opolskim był jednym z tematów posiedzenia Komisji ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:15 Ponad 4 miliardy złotych ulokowali w ubiegłym roku inwestorzy na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z pozostałymi 14 strefami w Polsce - powiedział w 'Loży Radiowej' Krzyszto ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:45 Doradcy do spraw pieców - to pomysł samorządu województwa na walkę ze smogiem W gminach na Opolszczyźnie dzięki pieniądzom Komisji Europejskiej mają pojawić się doradcy do spraw czystego powietrza. Porozumienie w tej sprawie podpisało 2 ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:45 Budżet Kolonowskiego skromny, ale i tak sporo przeznaczono na remonty dróg Najwięcej pieniędzy inwestycyjnych gmina Kolonowskie przeznaczy na drogi. Tegoroczny budżet jest skromny, ale mimo to, sporo się będzie w gminie budować i rem ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:30 Co się stało ze ściekami z Otmuchowa? Sprawdza to WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu sprawdza, co stało się ze ściekami z Otmuchowa. Gmina ta nie posiada własnej oczyszczalni, dlatego nieczysto ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 Skromny budżet gminy Walce. Wśród inwestycji: budowa kanalizacji oraz remont przedszkola Tegoroczny budżet gminy Walce nie jest rekordowy - wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. W planach inwestycyjnych znalazło się wiele pozycji, w tym te naj ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Wyasfaltują drogę polną, żeby zachęcić do budowy domów Tu na razie jest ściernisko… a dokładniej droga polna. Władze gminy Ujazd przygotowują się do przebudowy ulicy Zapłotnej w Olszowej. Zlokalizowano tam działki ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:48 Zima nie wstrzymała prac na rynku w Paczkowie. Rewitalizacja centrum miasta ma się zakończyć za pół roku Zima, przynajmniej na razie, nie wstrzymała prac budowlanych na paczkowskim rynku. Według zapewnień władz miasta, roboty idą zgodnie z planem, a termin zakońc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »