Radio Opole » Gospodarka
2018-06-07, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Rozkopują DW 416 w Rzepczach. Odcinek jest w fatalnym stanie, ma być bezpieczniej

DW 416 w miejscowości Rzepcze [fot. Witold Wośtak]
DW 416 w miejscowości Rzepcze [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczęcie remontu DW 416 w miejscowości Rzepcze [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczęcie remontu DW 416 w miejscowości Rzepcze [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczęcie remontu DW 416 w miejscowości Rzepcze [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczęcie remontu DW 416 w miejscowości Rzepcze [fot. Witold Wośtak]
Ruszyła rozbudowa 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 416 w miejscowości Rzepcze (gmina Głogówek). Dwuetapowa inwestycja potrwa nie dłużej niż do końca przyszłego roku.
Ruch będzie prowadzony, mimo utrudnień, ale w momencie wymiany nawierzchni drogę trzeba będzie zamknąć.

Jak mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu, droga tylko pozornie wygląda dobrze. - Prace były prowadzone tutaj na bieżąco, natomiast droga jest niestety w fatalnym stanie. Jej konstrukcja pozostaje już naruszona trwale. Poza tym są koleiny, których nie da się naprawić w inny sposób, niż budując drogę od nowa. Technicznie droga jest więc wyeksploatowana i zużyta na tyle, że zapadła decyzja o przebudowie całości.

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, dodaje, że bardzo ważna jest poprawa bezpieczeństwa na remontowanym odcinku. - Szczerze mówiąc, z autopsji wiem, że mieszkańcy często narzekają na przebudowy, bo lepszy stan drogi skłania kierowców do większej fantazji, czyli jazdy przez miejscowość z większą prędkością. Właśnie dlatego oprócz doświetlonych przejść dla pieszych, oprócz zatok autobusowych, ciągu pieszo-rowerowego oraz chodnika, będzie również wyspa spowalniająca.

Z kolei Andrzej Kałamarz, burmistrz Głogówka, przyznaje, że mieszkańcy od lat mówili o niewystarczającym poziomie bezpieczeństwa. - Zwracali uwagę, że ta droga jest ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców, bo na przykład nie było chodnika. Od wielu lat staraliśmy się o tę inwestycję, ale zdajemy sobie sprawę, ile jest podobnych punktów i miejscowości na Opolszczyźnie. Czekaliśmy cierpliwie, aż urząd marszałkowski pozyska odpowiednio dużo pieniędzy i zrealizuje to zadanie.

Mieszkanki cieszą się przede wszystkim z budowy 700 metrów chodnika i ścieżki rowerowej. Ich zdaniem, dotychczas brakowało bezpiecznych pasów i ich oświetlenia, aby zapewnić pieszym spokojne przejście. Uważają, że remont przyniesie korzyść dla coraz bardziej aktywnych seniorów, którzy będą mogli bezpiecznie chodzić i jeździć na rowerach.

Koszt tej inwestycji przekracza 7 milionów 250 tysięcy złotych.
Bartłomiej Horaczuk
Szymon Ogłaza
Andrzej Kałamarz
Mieszkanki

Gospodarka

2019-11-18, godz. 20:00 Ministerstwo Finansów pożyczy zadłużonemu powiatowi kluczborskiemu 62 miliony złotych Ponad 62 miliony złotych pożyczki od Ministerstwa Finansów otrzyma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Zadłużony samorząd spłaci w ten sposób 45 milionów złotych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:00 Biała: gmina wniesie opłatę legalizacyjną, albo będzie musiała rozebrać nielegalnie wybudowany most Samowolę budowlaną w gminie Biała stwierdził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. Podejrzenie 47 takich przypadków zgłosiła policja z Opola. Po… » więcej 2019-11-18, godz. 09:04 Wyremontowali 3 drogi, doświetlili przejścia dla pieszych. Wszystko dla bezpieczeństwa Trzy duże inwestycje drogowe realizowała w tym roku gmina Zdzieszowice. Dodatkowo, na wniosek mieszkańców i policji, doświetlano przejścia dla pieszych w rejonie… » więcej 2019-11-17, godz. 12:44 Drogowa passa w Wołczynie. Burmistrz: takie są oczekiwania mieszkańców Niektóre remonty zaplanowane na ten rok zakończyły się, inne jeszcze trwają. Jak co roku, gmina Wołczyn stawia na przebudowę dróg w złym stanie. » więcej 2019-11-16, godz. 14:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-16, godz. 08:11 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Remiza OSP Komorzno i świetlica w Ligocie Wołczyńskiej jak nowe. Magistrat wydał na remonty niemal 700 tysięcy złotych Zakończył się remont remizy strażackiej w Komorznie i kompleksowa modernizacja świetlicy wiejskiej w Ligocie Wołczyńskiej. » więcej 2019-11-15, godz. 14:00 Studenci z Politechniki Opolskiej i Śląskiej zaczynają maraton programowania Młodzi projektanci od dzisiaj (15.11) do jutra będą szukać rozwiązania konkretnego problemu dla Przemysłu 4.0 w ramach trwającego w Opolu Hackathonu. To maraton… » więcej 2019-11-15, godz. 07:15 Kolejne podwyżki w Opolu: od stycznia wzrośnie podatek od nieruchomości Po raz pierwszy od pięciu lat w Opolu wzrosną stawki podatku od nieruchomości. Projekt uchwały zakłada średnią podwyżkę o 4,2 procent. Dzięki podwyżce wpływy do… » więcej 2019-11-14, godz. 20:45 Władze Kluczborka zastanawiają się, na czym oszczędzać w 2020 roku. "Subwencja - to tylko połowa wydatków na oświatę" Urząd Miejski w Kluczborku szuka oszczędności by spiąć przyszłoroczny budżet. Na razie projekt mówi o dochodach na poziomie 175 milionów złotych i wydatkach wyższych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »