Radio Opole » Gospodarka
2018-05-28, 16:48 Autor: Katarzyna Doros

Młodzi, kreatywni, zdolni. Potrafią łączyć naukę, biznes i innowacyjne rozwiązanie

Zwycięzcy konkursu "Design Thinking" [fot. Katarzyna Doros]
Zwycięzcy konkursu "Design Thinking" [fot. Katarzyna Doros]
Zespół, który zajął III miejsce w konkursie "Design Thinking" [fot. Katarzyna Doros]
Zespół, który zajął III miejsce w konkursie "Design Thinking" [fot. Katarzyna Doros]
Konkurs na najlepszy uczniowski projekt zespołu kreatywnego myślenia Design Thinking rozstrzygnięty. Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu wiedzą jak połączyć naukę i biznes. Teraz pojadą na kilkudniowy wyjazd do nowoczesnego parku technologicznego, patrzeć jak pracują fabryki mercedesa, czy porsche.
- Sytuacje do rozwiązania w danym przedsiębiorstwie były bardzo ambitne. Cieszymy się, że niektóre z propozycji będą wdrożone przez menadżerów - mówi Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju i Gospodarki. - Bardzo nam na tym zależało, żeby szkoły i uczestnicy mogli poznać firmy z naszego regionu, ponieważ wielokrotnie ich zaawansowanie jest na europejskim poziomie. Chcieliśmy to pokazać, że w naszym regionie również są takie firmy, z którymi należy współpracować.

Zwyciężył projekt, polegający na modernizację wentylatorów rozprowadzających ciepło w piecu utwardzającym lakier. - Nie traktowaliśmy zawodów w kategorii konkursu, że trzeba być po prostu najlepszym. Chcieliśmy zadanie wykonać dokładnie i dobrze - mówi Maksymilian Miler lider grupy z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. - Ostateczne rozwiązanie zostało bardzo ciepło przyjęte w firmie. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w montażu elementów. Było to rozwiązanie wykorzystujące specjalne sprzęgło Rotex. Bardzo nas cieszy wiadomość, że system działa i że jest znaczne polepszenie. Wiadomo, że my teraz wchodzimy na rynek pracy i możliwe, że będziemy w Polarisie pracowali, dlatego pierwsze wrażenie powinno być dobre i wydaje mi się, że nam się udało, bo jak ze strony Polarisa otrzymujemy opinię, że pomysł był dobry i jego realizacja osiągnęła oczekiwany skutek, to jest to dla nas bardzo zadowalające.

Konkurs jest częścią projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy", który ma pomóc nawiązywać i podtrzymywać relacje firm i szkół.
Roland Wrzeciono
Maksymilian Miler

Gospodarka

2019-02-19, godz. 14:04 Olszanka stawia na drogi. Szykują się większe i mniejsze inwestycje Po wielu latach starań mieszkańcy Janowa doczekają się gruntownej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 462. Władze Olszanki współfinansują te inwestycje. Ponadto ... » więcej 2019-02-18, godz. 16:15 Nieskanalizowane wioski stanowią problem gminy Prudnik Po kilku latach dyskusji i szukania pieniędzy ruszy budowa kanalizacji wsi Szybowice w gminie Prudnik. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 13 mln złoty ... » więcej 2019-02-18, godz. 13:00 W pierwszym półroczu gotowa będzie obwodnica Malni i Choruli Prace przy budowie obwodnicy Malni i Choruli są już bardzo zaawansowane. Mieszkańcy Gogolina dopingują drogowców, bo liczą na jak najszybsze otwarcie tej drog ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:07 Rusza budowa sieci gazowej w gminie Ujazd Rozpoczyna się proces gazyfikacji miejscowości gminy Ujazd. Najpierw sieć pojawi się w miejscowościach położonych niedaleko dróg krajowych i wojewódzkich, w n ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:25 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca ZUS wypłaci wyższe świadczenia Od marca najniższe emerytury wzrosną o 70 złotych i wyniosą 1100 złotych brutto. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wskaźnik waloryzac ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:30 Gmina Wołczyn stara się o koncesję na eksploatację złóż solankowych Gruby segregator dokumentów musi przygotować gmina Wołczyn, zanim wybuduje tężnię. Do przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej przystąpiły trzy firmy i ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:56 Deklaracje podatkowe wypełnione przez skarbówkę już dostępne w internecie. Ruszyła platforma "Twój e-PIT" Od piątku (15.02) działa platforma 'Twój e-PIT' uruchomiona przez fiskus na portalu podatki.gov.pl. Dzięki niej podatnicy mogą w internecie sprawdzić swoje ze ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:34 Opolski Park Naukowo-Technologiczny ma jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu otrzymało certyfikat Rated 3. Oznacza to, że może być ono poddawane naprawom i konserwacji ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:09 Dokumentacja polderu Żelazna przekazana. Teraz czas na formalności finansowe i przetargowe Dokumentacja modernizacji polderu Żelazna w rękach Wód Polskich. Ważące blisko dwie tony akta zostały przekazane instytucji odpowiedzialnej za tę inwestycję - ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:28 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach. Coraz trudniej o pracowników Po raz 9. przedsiębiorcy związani z gminą Krapkowice spotkali się na Forum Gospodarczym. Tegoroczne spotkanie zdominowały tematy: ulgi na działalność badawczo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »