Radio Opole » Gospodarka
2018-04-12, 10:01 Autor: Mariusz Chałupnik

Tężnia solankowa może powstać w Wołczynie. Gmina czeka na pozytywną ocenę wniosku

Plan ogrodu solankowego w Wołczynie [fot. wolczyn.pl]
Plan ogrodu solankowego w Wołczynie [fot. wolczyn.pl]
Wołczyn chce wybudować tężnie solankową wraz z ogrodem roślin słonolubnych. Władze gminy wystąpiły już z wnioskiem o dofinansowanie unijne tej inwestycji, z zakresu bioróżnorodności.
Tężnia ma mieć 300 metrów kwadratowych powierzchni solankowej. Obok ma powstać pawilon edukacyjno-szkoleniowy. Cały kompleks ma zostać wybudowany przy ulicy Sienkiewicza, na terenie Koziego Parku.

- Będziemy mogli wykorzystać zasoby źródeł termalnych, które są na terenie naszej gminy - tłumaczy Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna. - Gmina Wołczyn nie musi szukać, kupować, czy wozić żadnych wód solankowych. Mamy je na głębokości 1000 metrów, które przed laty zostały odkryte, dokładnie zanalizowane. Specjalistyczne badania laboratoryjne potwierdzają ich skład. To jest 37 stopni, no i chemiczny skład solanek.

Przy tężni ma powstać ogród halofitów, czyli roślin słonolubnych, których obecność w Europie zanika.

- Tendencje i kierunki w Unii idą w stronę powrotu do takiej bioróżnorodności - mówi Wiącek. - Wspieraliśmy się tu również opinią specjalistów, biologów, którzy podpowiadali nam, jak to zrobić. Da się to zrobić. Mamy zaprojektowaną tężnię solankową, mamy zaprojektowany ogród halofitów, który będzie zasilany z tej tężni solankowej.

Szacowany koszt inwestycji, to 1,1 miliona złotych. Jeżeli projekt przejdzie pozytywną ocenę, to w tym roku zostanie ogłoszony i przeprowadzony przetarg, a w przyszłym rozpoczną się pracę budowlane.
Leszek Wiącek
Leszek Wiącek

Gospodarka

2020-03-30, godz. 08:35 Monosol szybciej niż planował zaczął budowę nowej fabryki 300 milionów złotych ma kosztować budowa zakładu produkującego folie biodegradowalne, która właśnie ruszyła w strefie gospodarczej gminy Ujazd. Amerykańska firma… » więcej 2020-03-29, godz. 17:00 Targowisko w Namysłowie wznawia działalność. "Bezpieczniej kupować na świeżym powietrzu, niż w zamkniętych sklepach" Od jutra (30.03) będzie można ponownie robić zakupy na targowisku w Namysłowie. Miasto zdecydowało o oddaniu do dyspozycji sprzedawców 10 stanowisk ustawionych… » więcej 2020-03-29, godz. 12:30 Opolscy przedsiębiorcy złożyli już pierwsze wnioski do ZUS o odroczenie składek Przedsiębiorcy i samozatrudnieni z całej Polski złożyli już ponad 18,4 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek w związku z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-03-29, godz. 09:45 ZUS priorytetowo potraktuje wnioski przedsiębiorców o przyznanie ulg w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej Przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty, mogą już korzystać z rządowych rozwiązań proponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-03-28, godz. 15:00 OCRG oferuje kolejne dotacje dla opolskich przedsiębiorców Firmy z pogranicza polsko - czeskiego stawiające na innowacje i planujące budowę domów seniora mogą sięgać po unijne dotacje. Od 11 do 18 maja Opolskie Centrum… » więcej 2020-03-28, godz. 10:00 Pomoc dla przedsiębiorców z Kędzierzyna-Koźla Pandemia koronawirusa poważnie zagroziła nie tylko naszemu zdrowiu, życiu społecznemu, ale również gospodarce. Wpływ wirusa na rynek widać nie tylko na światowych… » więcej 2020-03-27, godz. 20:00 Również mieszkańcy przygranicznych powiatów tracą pracę w Czechach Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla dojeżdżających do pracy w Czechach oznacza dla nich utratę zatrudnienia. Związane z tym restrykcje to problem dla przedsiębiorstw… » więcej 2020-03-27, godz. 15:00 Rynek w Ujeździe nie będzie remontowany w tym roku. Pieniądze są potrzebne na wsparcie mieszkańców Całkowita przebudowa rynku w Ujeździe miała się rozpocząć w tym roku. Władze gminy uznały, że inwestycja poczeka. Powód? Nie wiadomo jak pandemia wpłynie na finanse… » więcej 2020-03-27, godz. 10:00 W związku z pandemią Tułowice odstępują od kar za opóźnienia w opłatach Tułowice nie będą karać za opóźnienia w płatnościach podatków, opłat komunalnych oraz opłat za gospodarowanie odpadami. Taką decyzję podjął burmistrz Andrzej … » więcej 2020-03-27, godz. 09:30 Zła sytuacja w rolnictwie. Przez koronawirusa są duże problemy na rynku wieprzowiny, wołowiny oraz mleka - Nasz pomysł to Rolnicza Mapa Drogowa, czyli wykaz 29 postulatów - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Tomasz Ognisty, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »