Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 12:15 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Tarnów Opolski przygotowuje się do budowy tężni solankowej. To kolejny taki pomysł w regionie

Grupapark Tężnia [Fot.Andreas Lischka/flickr.com]
Grupapark Tężnia [Fot.Andreas Lischka/flickr.com]
Krzysztof Mutz [fot. Paula Hołubowicz]
Krzysztof Mutz [fot. Paula Hołubowicz]
- Chcemy mocniej zadbać o zdrowie naszych mieszkańców - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wójt Tarnowa Opolskiego Krzysztof Mutz pytany o tężnię solankową, do której budowy gmina się przygotowuje.
- Wyjechanie z dzieckiem na inhalacje np. do Ciechocinka to ogromne koszty dla rodziny. My to chcemy zrobić na miejscu. Tym bardziej, że gmina Tarnów Opolski otoczona jest zakładami przemysłowymi, które emitują do środowiska dużo szkodliwych substancji.

- Inhalowanie solanki - roztworu soli i minerałów - ma bardzo duże korzyści dla zdrowia - dodał wójt Tarnowa Opolskiego. Pytaliśmy na czym polega korzystanie z takiego ogólnodostępnego dla mieszkańców miejsca? - Urządzenie jest całkiem proste, są tam gałązki tarniny, po których przez jakąś malutką pompę jest dozowana solanka. Są tam specjalne solanki lecznicze, nie jest to sól mieszana z wodą.

Solanka będzie przywożona do Tarnowa Opolskiego z uzdrowiska w Ciechocinku i według obliczeń będzie zużywana w wymiarze około 5 litrów na 1 m2 tężni dziennie. Koszt przygotowania tężni w Tarnowie Opolskim razem z infrastrukturą to około 350 tys. złotych. Jest szansa, że uda się ją otworzyć w czerwcu.

Także w maju, najdalej w czerwcu, zostanie udostępniona tężnia w Głuchołazach. Wybudował ją architekt z Nysy dr Piotr Opałka. W "Poglądach i osądach" tłumaczył, dlaczego ma ona kształt wieży. - Formę tej tężni wymusiły warunki lokalizacyjne, dość ograniczona powierzchnia. Tężnia tymczasem powinna mieć odpowiednią ilość tarniny, żeby działała musi mieć 5 metrów wysokości.

Na budowę tężni zdecydował się także m.in. Wołczyn, a w jej sąsiedztwie ma powstać pawilon edukacyjno-szkoleniowy. Cały kompleks ma zostać wybudowany przy ulicy Sienkiewicza, na terenie Koziego Parku. Szacowany koszt inwestycji to 1,1 mln złotych. Jeżeli projekt przejdzie pozytywną ocenę, to w tym roku zostanie ogłoszony i przeprowadzony przetarg, a w przyszłym rozpoczną się pracę budowlane.
Krzysztof Mutz cz. 1
Krzysztof Mutz cz. 2
Piotr Opałka

Wiadomości z regionu

2020-11-25, godz. 17:15 Zmiany w przepisach o ruchu drogowym. "Zwiększy się bezpieczeństwo pieszych" Zakaz korzystania z telefonów komórkowych przy przechodzeniu przez jezdnię i torowisko, pierwszeństwo pieszych przed wejściem na pasy czy niedozwolona jazda… » więcej 2020-11-25, godz. 17:00 Drogę wskaże ci... robot. Nowatorskie rozwiązanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Zaśpiewa, zatańczy, opowie żart, ale przede wszystkim podpowie, doradzi i wskaże drogę. W holu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu stanął nietypowy… » więcej 2020-11-25, godz. 17:00 21-letni mężczyzna odpowie za posiadanie marihuany. Wpadł przez brak maseczki w przestrzeni publicznej Do 3 lat więzienia grozi 21-latkowi, który został zatrzymany przez policjantów z Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna zwrócił uwagę mundurowych, ponieważ nie… » więcej 2020-11-25, godz. 16:00 Posłowie Lewicy w KWP w Opolu. Żądają wyjaśnień w sprawie traktowania nyskich funkcjonariuszy Posłowie Lewicy rozpoczęli interwencję w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu w sprawie domniemanego mobbingu w Komendzie Powiatowej Policji w Nysie. Według… » więcej 2020-11-25, godz. 15:30 Obcował płciowo z psem? Oskarżony twierdzi, że nie. Przed sądem w Opolu ruszył proces Według prokuratury, 36-letni mieszkaniec Opola Jarosław G. ze szczególnym okrucieństwem znęcał się na swoim psem i obcował z nim płciowo. Dzisiaj (25.11)… » więcej 2020-11-25, godz. 15:30 Odbił się od wysepki i jechał wężykiem, bo miał 2,5 promila. Na szczęście zareagowali inni kierowcy Obywatelskie zatrzymanie kompletnie pijanego kierowcy w Oleśnie. Doszło do niego poniedziałkowej (23.11) nocy. Okazało się, że młody mężczyzna miał w… » więcej 2020-11-25, godz. 14:15 15 tysięcy opolskich nauczycieli otrzyma laptopy do prowadzenia lekcji on-line 28 mln złotych na zakup laptopów dla wszystkich nauczycieli w regionu. To unijna pomoc dla kilkunastu tysięcy pedagogów, którzy z powodu pandemii prowadzą… » więcej 2020-11-25, godz. 14:00 Duży wzrost zakażeń w powiecie głubczyckim. Wszystko przez ognisko wykryte w Domu Pomocy Społecznej 250 pensjonariuszy i 64 pracowników Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez starostwo jest zakażonych koronawirusem. To jedna z większych tego typu placówek… » więcej 2020-11-25, godz. 13:00 Policjanci pomogli seniorce wydostać się z zawalonego budynku Brzescy policjanci jako pierwsi dotarli do Łukowic Brzeskich, gdzie dziś (25.11) rano doszło do eksplozji gazu. To właśnie starsi posterunkowi Robert Biliński… » więcej 2020-11-25, godz. 13:00 Na opolskich chodnikach i jezdniach widać już pierwsze oznaki zimy Zima coraz bliżej. Potwierdzają to pierwsze przymrozki. Dziś rano (25.11) temperatura w regionie była poniżej zera. W niektórych miejscach - na chodnikach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***