Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 12:15 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Tarnów Opolski przygotowuje się do budowy tężni solankowej. To kolejny taki pomysł w regionie

Grupapark Tężnia [Fot.Andreas Lischka/flickr.com]
Grupapark Tężnia [Fot.Andreas Lischka/flickr.com]
Krzysztof Mutz [fot. Paula Hołubowicz]
Krzysztof Mutz [fot. Paula Hołubowicz]
- Chcemy mocniej zadbać o zdrowie naszych mieszkańców - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wójt Tarnowa Opolskiego Krzysztof Mutz pytany o tężnię solankową, do której budowy gmina się przygotowuje.
- Wyjechanie z dzieckiem na inhalacje np. do Ciechocinka to ogromne koszty dla rodziny. My to chcemy zrobić na miejscu. Tym bardziej, że gmina Tarnów Opolski otoczona jest zakładami przemysłowymi, które emitują do środowiska dużo szkodliwych substancji.

- Inhalowanie solanki - roztworu soli i minerałów - ma bardzo duże korzyści dla zdrowia - dodał wójt Tarnowa Opolskiego. Pytaliśmy na czym polega korzystanie z takiego ogólnodostępnego dla mieszkańców miejsca? - Urządzenie jest całkiem proste, są tam gałązki tarniny, po których przez jakąś malutką pompę jest dozowana solanka. Są tam specjalne solanki lecznicze, nie jest to sól mieszana z wodą.

Solanka będzie przywożona do Tarnowa Opolskiego z uzdrowiska w Ciechocinku i według obliczeń będzie zużywana w wymiarze około 5 litrów na 1 m2 tężni dziennie. Koszt przygotowania tężni w Tarnowie Opolskim razem z infrastrukturą to około 350 tys. złotych. Jest szansa, że uda się ją otworzyć w czerwcu.

Także w maju, najdalej w czerwcu, zostanie udostępniona tężnia w Głuchołazach. Wybudował ją architekt z Nysy dr Piotr Opałka. W "Poglądach i osądach" tłumaczył, dlaczego ma ona kształt wieży. - Formę tej tężni wymusiły warunki lokalizacyjne, dość ograniczona powierzchnia. Tężnia tymczasem powinna mieć odpowiednią ilość tarniny, żeby działała musi mieć 5 metrów wysokości.

Na budowę tężni zdecydował się także m.in. Wołczyn, a w jej sąsiedztwie ma powstać pawilon edukacyjno-szkoleniowy. Cały kompleks ma zostać wybudowany przy ulicy Sienkiewicza, na terenie Koziego Parku. Szacowany koszt inwestycji to 1,1 mln złotych. Jeżeli projekt przejdzie pozytywną ocenę, to w tym roku zostanie ogłoszony i przeprowadzony przetarg, a w przyszłym rozpoczną się pracę budowlane.
Krzysztof Mutz cz. 1
Krzysztof Mutz cz. 2
Piotr Opałka

Wiadomości z regionu

2020-02-22, godz. 21:15 Opole: po raz pierwszy nagrodzono kobiety sukcesu. "One się gdzieś ukrywają, ale my te perełki wyciągniemy" Po raz pierwszy w stolicy naszego regionu rozdano statuetki Opolskim Kobietom Sukcesu. Podczas gali wręczone zostały nagrody w czterech kategoriach: biznes w skali… » więcej 2020-02-22, godz. 20:46 "Pomagamy rodzinom przez cały rok". Szlachetna Paczka podsumowuje XIX edycję na Opolszczyźnie Do 388 rodzin w tym roku dotarła pomoc ze strony opolskich wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Wsparcie otrzymały osoby starsze, samotne i samotni rodzice. Dzisiaj… » więcej 2020-02-22, godz. 20:40 Tryton Nyski przyznany po raz 22. W tym roku nagroda trafiła do Mariusza Drożdżala Mariusz Drożdżal został laureatem tegorocznej, 22. edycji Trytona Nyskiego. Dyrygent chóru Hosanna i wykładowca miejscowej PWSZ zwyciężył w głosowaniu jurorów… » więcej 2020-02-22, godz. 19:58 Potrącenie pieszego w Prudniku. Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Opolu Do potrącenia mężczyzny przez samochód osobowy doszło po godz. 19 na przejściu dla pieszych na ul. Skowrońskiego w Prudniku. » więcej 2020-02-22, godz. 18:20 "Siła nasza jest również w młodzieży". PiS rozpoczyna kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto dzisiaj (22.02) oficjalnie kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Członkowie partii chcą, aby była ona otwarta i bezpośrednia… » więcej 2020-02-22, godz. 18:15 Opolscy "terytorialsi" złożyli przysięgę. "Jesteśmy dumni, że daliśmy radę pokonać nasze słabości" 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (22.02) po raz pierwszy na Opolszczyźnie przysięgę wojskową. Uroczystość zorganizowana na dziedzińcu Zamku… » więcej 2020-02-22, godz. 16:00 W Babicach koło Baborowa uczczono pamięć pomordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się dziś (22.02) uroczystości ku czci ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2020-02-22, godz. 13:35 Czołowe zderzenie w Bogdanowicach. Konieczna była interwencja LPR [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe czołowo zderzyły się w Bogdanowicach w powiecie głubczyckim. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2020-02-22, godz. 13:30 Gmina Izbicko inwestuje w tym roku w remonty dwóch świetlic wiejskich – w Otmicach i Boryczy Prace w Otmicach są już na ukończeniu. Wyremontowano dwa pomieszczenia i klatkę schodową. W jednym z pomieszczeń mieści się świetlica sołecka i mniejszości niemieckiej… » więcej 2020-02-22, godz. 12:10 Zderzenie dwóch aut w Opolu. W powiecie brzeskim bus wypadł z drogi W Opolu na ulicy Ozimskiej w doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Ford. Jedna osoba wymagała hospitalizacji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »