Radio Opole » Gospodarka
2018-04-05, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Powstanie elektrowni na słomę w Prudniku pod znakiem zapytania

Dawna elektrociepłownia „Froteksu” znajduje się blisko zabudowy mieszkaniowej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia „Froteksu” znajduje się blisko zabudowy mieszkaniowej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konflikt z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeszkodą dla prudnickiej inwestycji szacowanej na blisko sto milionów złotych. Chodzi m.in. o wysokość kominów elektrowni, dla której paliwem ma być słoma. Powstać ma ona na bazie nieczynnej od wielu lat elektrociepłowni dawnego zakładu Frotex.
Burmistrz wdrożył postępowanie dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Wnioskodawców wezwano do uzupełnienia informacji o planowanym przedsięwzięciu.

- Nie otrzymaliśmy odpowiedzi – informował podczas ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. – Plan miejscowy nie przewiduje budowy nowych budynków, urządzeń i obiektów związanych z podstawową funkcją terenu, wyższych niż trzy metry. Planowana jest jednakże budowa dwóch emitorów. Jeden o wysokości 40 metrów do odprowadzania spalin i drugi 10-metrowy do odprowadzania pyłów. Parametry tych emitorów przekraczają ustalenia planu miejscowego.

Paradoksalnie, zgodna z tym planem jest funkcja tej energetycznej inwestycji. Natomiast uciążliwość urządzeń i obiektów nie może wykraczać poza granice terenu przyszłej elektrowni. Lokalizacja i wysokość kominów nie spełniają tego warunku. Protesty przeciw uruchomieniu tej inwestycji zapowiedzieli już mieszkańcy Prudnika.
Franciszek Fejdych

Gospodarka

2018-05-19, godz. 10:28 Brak uregulowań krzyżuje plany dzielnicy. Świerkle czekają na remont głównej drogi - Jesteśmy w Dużym Opolu, ale infrastruktura wciąż nie należy do miasta i to skutecznie krzyżuje nam wszystkie plany - mówi Jan Chmiel, członek rady dzielnicy ... » więcej 2018-05-18, godz. 16:10 Skupią się na wymianie pokrycia dachowego. Kluczborskie drewniane kościółki z pieniędzmi na remont Pięć drewnianych kościołów, które znajdują się w Rożnowie, Kostowie, Wędryni, Wierzbicy Dolnej i Krzywiźnie, miejscowościach na terenie powiatu kluczborskiego ... » więcej 2018-05-18, godz. 13:30 Pakosławice i Olszanka dostały z PROW-u pieniądze na kulturę i sport Promocja lokalnej kultury i kuchni oraz rozwój i popularyzacja sportu. Dwie opolskie gminy, Pakosławice i Olszanka, otrzymają wsparcie z Programu Rozwoju Obsz ... » więcej 2018-05-18, godz. 11:45 Nysa: do końca maja można składać wnioski o wymianę źródeł ciepła Jeszcze do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców, a także podłączenie do sieci miejskiej, czy gazowej, a także instalację paneli ... » więcej 2018-05-17, godz. 18:30 Omawiali zasady i możliwości korzystania z funduszy europejskich. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim 'Bliżej Funduszy Europejskich' to tytuł spotkania zorganizowanego dziś (17.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim między innymi samorządowcy ... » więcej 2018-05-17, godz. 15:37 Startuje budowa hali przy Parku Naukowo Technologicznym w Opolu Kamień węgielny wkopany - inwestycja może ruszać. Przy Parku Naukowo Technologicznym w Opolu powstanie hala o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych, która b ... » więcej 2018-05-16, godz. 19:00 Droga łącznikowa rozwiąże problem zjazdu do firm w Gorzowie Śląskim po wybudowaniu obwodnicy Jest porozumienie dotyczące zjazdu z planowanej obwodnicy Gorzowa Śląskiego i Praszki. Przy ulicy Byczyńskiej w Gorzowie Śląskim ma powstać duże rondo, a prob ... » więcej 2018-05-16, godz. 17:00 Trwa remont śluz na Kanale Gliwickim. Prace prowadzone są przy utrzymaniu żeglowności Kończą się prace przygotowawcze i już niedługo rozpocznie się właściwa część remontu pierwszej komory śluzy Nowa Wieś. Śluza znajduje się na Kanale Gliwickim ... » więcej 2018-05-16, godz. 16:30 W Olszance stawiają na drogi. Przede wszystkim DW 401, ale nie tylko Przebudowa wojewódzkiej „401”, a także kilka mniejszych ciągów komunikacyjnych - do końca roku w niemal każdej miejscowości powstanie nowa droga lub któraś zo ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:30 5 złotych za litr paliwa na opolskich stacjach. Będzie jeszcze drożej Paliwa na stacjach benzynowych coraz droższe. Zarówno benzyna, jak i olej napędowy na wielu stacjach przekroczyły pułap 5 złotych za litr. Opolszczyzna znów w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »