Radio Opole » Gospodarka
2017-12-07, 07:15 Autor: Klaudia Pokładek

10 milionów na termomodernizację. Umowa w Nysie podpisana

Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzy powiaty (nyski, prudnicki i głubczycki) oraz dwanaście gmin subregionu południowego otrzymało ponad 10,5 mln zł unijnej dotacji na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Za te pieniądze wyremontowanych i ocieplonych zostanie 21 budynków, w tym szpitale, szkoły żłobki i urzędy gmin. Efektem będzie zmniejszenie zużycia energii we wszystkich tych obiektach.
Andrzej Buła, marszałek Opolszczyzny, który w Nysie podpisał w tej sprawie umowę mówi, że to duży i odważny, pod względem organizacyjnym, projekt.

- Zakłada zmiany użyteczności tych obiektów pod względem energetyki, oczywiście do tego dochodzą też elementy elewacji. Dajemy możliwość, by gminy i powiaty mogły coś zrobić we własnym zakresie, ale z naszą pomocą. By mogły wyremontować przedszkole, szpital, świetlicę wiejską czy bazę Ochotniczej Straży Pożarnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi mieszkańcy dołożą jeszcze do tego mnóstwo swojego zaangażowania, a samorządy pieniędzy - dodaje Andrzej Buła.

Barbara Dybczak, wójt gminy Skoroszyce twierdzi, że pieniądze będą spożytkowane dobrze.

- Przeznaczymy je na termomodernizację szkoły w Chróścinie. W ramach prac wymienimy stolarkę okienną, drzwiową, ocieplimy budynek. Szkoła od dawna wymaga takiego remontu. Oczywiście do całej tej termomodernizacji dołożymy też z własnego budżetu. Chcemy zrobić to należycie i tak, by dzieci były jak najlepiej zaopiekowane - mówi Barbara Dybczak.

Dotacja pochodzi z funduszy unijnych, a subregion otrzymał ją w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Wartość całego projektu opiewa na ponad 20 mln zł.

Projekt obejmuje m.in. termomodernizację nyskiego szpitala (oddział zakaźny, oddział fizykoterapii i kuchnia główna), Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, hali sportowej wraz z budynkiem łącznika Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, byłego przedszkola w Lewicach w gminie Branice z przeznaczeniem na Zakład Aktywności Zawodowej, Przedszkola nr 1 w Głubczycach, nowej siedziby OPS w Prudniku, szkoły w Białej, szkoły nr 3 w Paczkowie i gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, Urzędu Gminy w Pakosławicach i OSP w Prusinowicach, Żłobka nr 1 w Nysie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie, Urzędu Miejskiego w Korfantowie, przedszkola w Ścinawie Nyskiej, szkoły podstawowej w Otmuchowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chróścinie, świetlicy wiejskiej w Goli Grodkowskiej i remizy OSP Gałązczyce.

Termomodernizacja wspomnianych 21 budynków pozwoli zaoszczędzić 187 megawatogodzin rocznie.
Andrzej Buła, Barbara Dybczak

Gospodarka

2018-11-16, godz. 09:29 Niebieskie pojemniki na makulaturę pojawią się za kilka miesięcy w Opolu Szykują się zmiany w segregacji odpadów w Opolu. W kwietniu przyszłego roku obok żółtych, brązowych, czy czarnych pojemników na śmieci, staną także niebieskie ... » więcej 2018-11-15, godz. 16:35 Mieszkańcy Głuchołaz korzystają z dotacji na usuwanie azbestu. "Niektórzy liczą, że gmina sfinansuje też nowy dach" Właściciele prawie 140 obiektów znajdujących się na terenie gminy Głuchołazy skorzystali jak dotąd z gminnego programu dofinansowania utylizacji azbestu. » więcej 2018-11-15, godz. 10:30 Kędzierzyn-Koźle gości przedsiębiorców i inwestorów na specjalnej konferencji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, to cykl spotkań, szkoleń i prelekcji skierowanych do przedsiębiorców i inwestorów. Zorganizowane przez Kędzierzyńsko-Kozi ... » więcej 2018-11-15, godz. 07:00 Włodarze Krapkowic chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Na początek jeden lub dwa budynki Gmina Krapkowice szykuje się do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. We wrześniu tego roku zmieniły się zasady i teraz można korzystać z programu jed ... » więcej 2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej 2018-11-14, godz. 06:00 Kamiennik sięgnie kredyt, choć nie wiadomo jeszcze czy skorzysta z całej wnioskowanej kwoty Ponad 104 tysiące złotych może kosztować gminę Kamiennik obsługa tegorocznego deficytu, na którego pokrycie władze gminy zdecydowały się zaciągnąć kredyt. » więcej 2018-11-13, godz. 16:29 W Nysie ruszył Tydzień Branży Produkcyjnej. "Zauważamy, że firmy naprawdę zaczynają podnosić zarobki" Firmy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska zachęcają mieszkańców powiatu nyskiego do pracy w swoich zakładach. W nyskim pośredniaku ruszył Tydzień Branży Produkcyj ... » więcej 2018-11-13, godz. 10:00 W Branicach brakuje mieszkań. Władze gminy chcą to zmienić Branice chcą postawić na rozwój mieszkalnictwa. Władze gminy liczą, że na przygotowywanych działkach powstaną nie tylko bloki ale i domy jednorodzinne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »