Radio Opole » Gospodarka
2017-12-07, 07:15 Autor: Klaudia Pokładek

10 milionów na termomodernizację. Umowa w Nysie podpisana

Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzy powiaty (nyski, prudnicki i głubczycki) oraz dwanaście gmin subregionu południowego otrzymało ponad 10,5 mln zł unijnej dotacji na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Za te pieniądze wyremontowanych i ocieplonych zostanie 21 budynków, w tym szpitale, szkoły żłobki i urzędy gmin. Efektem będzie zmniejszenie zużycia energii we wszystkich tych obiektach.
Andrzej Buła, marszałek Opolszczyzny, który w Nysie podpisał w tej sprawie umowę mówi, że to duży i odważny, pod względem organizacyjnym, projekt.

- Zakłada zmiany użyteczności tych obiektów pod względem energetyki, oczywiście do tego dochodzą też elementy elewacji. Dajemy możliwość, by gminy i powiaty mogły coś zrobić we własnym zakresie, ale z naszą pomocą. By mogły wyremontować przedszkole, szpital, świetlicę wiejską czy bazę Ochotniczej Straży Pożarnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi mieszkańcy dołożą jeszcze do tego mnóstwo swojego zaangażowania, a samorządy pieniędzy - dodaje Andrzej Buła.

Barbara Dybczak, wójt gminy Skoroszyce twierdzi, że pieniądze będą spożytkowane dobrze.

- Przeznaczymy je na termomodernizację szkoły w Chróścinie. W ramach prac wymienimy stolarkę okienną, drzwiową, ocieplimy budynek. Szkoła od dawna wymaga takiego remontu. Oczywiście do całej tej termomodernizacji dołożymy też z własnego budżetu. Chcemy zrobić to należycie i tak, by dzieci były jak najlepiej zaopiekowane - mówi Barbara Dybczak.

Dotacja pochodzi z funduszy unijnych, a subregion otrzymał ją w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Wartość całego projektu opiewa na ponad 20 mln zł.

Projekt obejmuje m.in. termomodernizację nyskiego szpitala (oddział zakaźny, oddział fizykoterapii i kuchnia główna), Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, hali sportowej wraz z budynkiem łącznika Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, byłego przedszkola w Lewicach w gminie Branice z przeznaczeniem na Zakład Aktywności Zawodowej, Przedszkola nr 1 w Głubczycach, nowej siedziby OPS w Prudniku, szkoły w Białej, szkoły nr 3 w Paczkowie i gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, Urzędu Gminy w Pakosławicach i OSP w Prusinowicach, Żłobka nr 1 w Nysie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie, Urzędu Miejskiego w Korfantowie, przedszkola w Ścinawie Nyskiej, szkoły podstawowej w Otmuchowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chróścinie, świetlicy wiejskiej w Goli Grodkowskiej i remizy OSP Gałązczyce.

Termomodernizacja wspomnianych 21 budynków pozwoli zaoszczędzić 187 megawatogodzin rocznie.
Andrzej Buła, Barbara Dybczak

Gospodarka

2017-12-17, godz. 12:30 Darmowy odbiór odpadów komunalnych zlikwiduje dzikie wysypiska? W miejscu dzikiego wysypiska w Racławicach Śląskich powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na peryferiach tej wioski inwestycję tę zrealizuj ... » więcej 2017-12-17, godz. 08:00 Opole inwestuje w strefy ekonomiczne. Będą nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i dodatkowe zasilanie Rok 2018 w opolskich strefach ekonomicznych upłynie pod znakiem nie tylko ciągłego poszukiwania inwestorów ale i inwestycji w poprawę infrastruktury. Zgodnie ... » więcej 2017-12-16, godz. 10:40 Brzeg z wysokim budżetem, ale też z planowanym sporym długiem Remont amfiteatru i Brzeskiego Centrum Kultury, realizacja strategii niskoemisyjnej a także rozwój terenów zielonych w mieście - to najważniejsze inwestycje p ... » więcej 2017-12-15, godz. 21:08 Przodownik Pracy i Inwestycja Roku - OCRG podsumowało rok Nowe inwestycje, miejsca pracy, a także wyzwania z jakimi przyszło się mierzyć w 2017 roku - Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało rok z perspektywy ... » więcej 2017-12-15, godz. 21:00 Mamy coraz mniej stanowisk pracy przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych Niepełnosprawni mężczyźni mają na Opolszczyźnie większe problemy ze znalezieniem pracy niż kobiety z dysfunkcjami. Urząd Statystyczny w Opolu sprawdził, jak z ... » więcej 2017-12-15, godz. 19:30 Bezrobotni i przedsiębiorcy nie narzekają na brak pieniędzy z pośredniaka Bezrobocie jest najniższe od ponad dekady, firmy zwiększają zatrudnienie. Kończący się rok jest pomyślny dla rynku pracy w powiecie prudnickim. Nie zabrakło p ... » więcej 2017-12-15, godz. 15:00 Więcej upraw, mniej lasów. Raport urzędu statystycznego Lasów w regionie nam ubywa, za to gruntów rolnych mamy coraz więcej - tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Opolu. » więcej 2017-12-15, godz. 12:30 Przesunięcie terminu otwarcia ofert na budowę obwodnic Myśliny i Niemodlina Termin otwarcia ofert w przetargu na budowę obwodnicy Myśliny został przesunięty na piątek 22 grudnia. Przetarg dotyczy ponad 3-kilometrowego odcinka, który b ... » więcej 2017-12-14, godz. 17:00 Dobrodzień będzie zachęcać do jazdy autobusami. "Mieszkańcy zgłaszają zapotrzebowanie" Dobrodzień stawia na promocję transportu publicznego. Gmina kupiła dwa niskoemisyjne autobusy za ponad półtora miliona złotych, pozyskując 85 procent unijnego ... » więcej 2017-12-14, godz. 14:30 Lewin Brzeski zagospodaruje dworzec kolejowy. Powstanie centrum przesiadkowe W czerwcu tego roku gmina przejęła od PKP budynek dworca wraz z przyległym placem. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć modernizacja tego miejsca. S ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »