Radio Opole » Gospodarka
2017-12-07, 07:15 Autor: Klaudia Pokładek

10 milionów na termomodernizację. Umowa w Nysie podpisana

Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzy powiaty (nyski, prudnicki i głubczycki) oraz dwanaście gmin subregionu południowego otrzymało ponad 10,5 mln zł unijnej dotacji na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Za te pieniądze wyremontowanych i ocieplonych zostanie 21 budynków, w tym szpitale, szkoły żłobki i urzędy gmin. Efektem będzie zmniejszenie zużycia energii we wszystkich tych obiektach.
Andrzej Buła, marszałek Opolszczyzny, który w Nysie podpisał w tej sprawie umowę mówi, że to duży i odważny, pod względem organizacyjnym, projekt.

- Zakłada zmiany użyteczności tych obiektów pod względem energetyki, oczywiście do tego dochodzą też elementy elewacji. Dajemy możliwość, by gminy i powiaty mogły coś zrobić we własnym zakresie, ale z naszą pomocą. By mogły wyremontować przedszkole, szpital, świetlicę wiejską czy bazę Ochotniczej Straży Pożarnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi mieszkańcy dołożą jeszcze do tego mnóstwo swojego zaangażowania, a samorządy pieniędzy - dodaje Andrzej Buła.

Barbara Dybczak, wójt gminy Skoroszyce twierdzi, że pieniądze będą spożytkowane dobrze.

- Przeznaczymy je na termomodernizację szkoły w Chróścinie. W ramach prac wymienimy stolarkę okienną, drzwiową, ocieplimy budynek. Szkoła od dawna wymaga takiego remontu. Oczywiście do całej tej termomodernizacji dołożymy też z własnego budżetu. Chcemy zrobić to należycie i tak, by dzieci były jak najlepiej zaopiekowane - mówi Barbara Dybczak.

Dotacja pochodzi z funduszy unijnych, a subregion otrzymał ją w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Wartość całego projektu opiewa na ponad 20 mln zł.

Projekt obejmuje m.in. termomodernizację nyskiego szpitala (oddział zakaźny, oddział fizykoterapii i kuchnia główna), Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, hali sportowej wraz z budynkiem łącznika Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, byłego przedszkola w Lewicach w gminie Branice z przeznaczeniem na Zakład Aktywności Zawodowej, Przedszkola nr 1 w Głubczycach, nowej siedziby OPS w Prudniku, szkoły w Białej, szkoły nr 3 w Paczkowie i gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, Urzędu Gminy w Pakosławicach i OSP w Prusinowicach, Żłobka nr 1 w Nysie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie, Urzędu Miejskiego w Korfantowie, przedszkola w Ścinawie Nyskiej, szkoły podstawowej w Otmuchowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chróścinie, świetlicy wiejskiej w Goli Grodkowskiej i remizy OSP Gałązczyce.

Termomodernizacja wspomnianych 21 budynków pozwoli zaoszczędzić 187 megawatogodzin rocznie.
Andrzej Buła, Barbara Dybczak

Gospodarka

2018-02-21, godz. 17:26 W tym roku kluczborska pływalnia nie zostanie rozbudowana. Inwestor dał cenę dwukrotnie większą od planowanej Zamiast gruntownej przebudowy, będzie niezbędny remont. Mieszkańcy Kluczborka na zapowiadaną modernizację pływalni będą musieli poczekać około dwóch lat. Inwe ... » więcej 2018-02-21, godz. 15:50 Uczniowie, nauczyciele i praktycy o ekonomii Po raz pierwszy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zorganizowano konferencję ekonomiczną. Wzięli w niej udział uczniowie szkół średnich, nauczyciele, ale rów ... » więcej 2018-02-21, godz. 07:45 Gmina Głuchołazy dofinansuje wymianę pieca. Trzeba się jednak spieszyć Głuchołazianie mają jeszcze niespełna tydzień, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany starego węglowego pieca na ogrzewanie ekologiczne. » więcej 2018-02-20, godz. 17:40 ZUS wysyła listy do zadłużonych płatników Do ponad 50 tys. opolskich przedsiębiorców trafią wkrótce listy z informacją o wysokości ich zadłużenia w ZUS. Będzie to rozliczenie styczniowej, pierwszej wp ... » więcej 2018-02-20, godz. 14:00 W tym roku kolejny etap przebudowy drogi 408 przez gminę Bierawa Lada moment ogłoszony ma być przetarg na przebudowę kolejnego fragmentu drogi wojewódzkiej 408. Tym razem wyremontowany będzie odcinek od Bierawy do osiedla K ... » więcej 2018-02-20, godz. 10:15 Porowska: Potrzebna jest racjonalizacja szpitalnych łóżek. Kolek: Potrzebna jest zmiana algorytmu stosowanego przez NFZ - Pożar w służbie zdrowia mamy ugaszony, ale na terenie województwa opolskiego nie można tego definiować jako pożary - tak do sytuacji w służbie zdrowia odnio ... » więcej 2018-02-20, godz. 07:00 Prudnik: pracy nie brakuje, PUP mobilizuje długotrwale bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia Aktywizacja długotrwale bezrobotnych to nadal największy problem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Osoby takie nie zawsze chcą podjąć zatrudnienie mimo, że ... » więcej 2018-02-19, godz. 19:20 Opolska policja szuka chętnych do pracy. Jutro spotkanie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu 178 nowych policjantów może przyjąć w tym roku opolski garnizon. Powiatowy Urząd Pracy w Opolu w porozumieniu z komendą wojewódzką organizuje spotkanie inform ... » więcej 2018-02-19, godz. 17:20 W Opolu będą badać drób i produkować specjalistyczne pasze Specjalistyczne laboratorium badania drobiu powstało w Opolu. Na terenie Specjalnej Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej będą prowadzone badania mikrobiologiczne ... » więcej 2018-02-19, godz. 11:32 Uczniowie opolskiej budowlanki będą uczyć bezrobotnych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wraz z Zespołem Szkół Budowlanych w Opolu niebawem rusza z nowym projektem pod hasłem 'Centrum RE-start'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »