Radio Opole » Gospodarka
2017-12-07, 07:15 Autor: Klaudia Pokładek

10 milionów na termomodernizację. Umowa w Nysie podpisana

Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Podpisanie umowy na realizację 20-milionowego projektu miało miejsce w nyskim muzeum [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzy powiaty (nyski, prudnicki i głubczycki) oraz dwanaście gmin subregionu południowego otrzymało ponad 10,5 mln zł unijnej dotacji na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Za te pieniądze wyremontowanych i ocieplonych zostanie 21 budynków, w tym szpitale, szkoły żłobki i urzędy gmin. Efektem będzie zmniejszenie zużycia energii we wszystkich tych obiektach.
Andrzej Buła, marszałek Opolszczyzny, który w Nysie podpisał w tej sprawie umowę mówi, że to duży i odważny, pod względem organizacyjnym, projekt.

- Zakłada zmiany użyteczności tych obiektów pod względem energetyki, oczywiście do tego dochodzą też elementy elewacji. Dajemy możliwość, by gminy i powiaty mogły coś zrobić we własnym zakresie, ale z naszą pomocą. By mogły wyremontować przedszkole, szpital, świetlicę wiejską czy bazę Ochotniczej Straży Pożarnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi mieszkańcy dołożą jeszcze do tego mnóstwo swojego zaangażowania, a samorządy pieniędzy - dodaje Andrzej Buła.

Barbara Dybczak, wójt gminy Skoroszyce twierdzi, że pieniądze będą spożytkowane dobrze.

- Przeznaczymy je na termomodernizację szkoły w Chróścinie. W ramach prac wymienimy stolarkę okienną, drzwiową, ocieplimy budynek. Szkoła od dawna wymaga takiego remontu. Oczywiście do całej tej termomodernizacji dołożymy też z własnego budżetu. Chcemy zrobić to należycie i tak, by dzieci były jak najlepiej zaopiekowane - mówi Barbara Dybczak.

Dotacja pochodzi z funduszy unijnych, a subregion otrzymał ją w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Wartość całego projektu opiewa na ponad 20 mln zł.

Projekt obejmuje m.in. termomodernizację nyskiego szpitala (oddział zakaźny, oddział fizykoterapii i kuchnia główna), Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, hali sportowej wraz z budynkiem łącznika Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, byłego przedszkola w Lewicach w gminie Branice z przeznaczeniem na Zakład Aktywności Zawodowej, Przedszkola nr 1 w Głubczycach, nowej siedziby OPS w Prudniku, szkoły w Białej, szkoły nr 3 w Paczkowie i gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, Urzędu Gminy w Pakosławicach i OSP w Prusinowicach, Żłobka nr 1 w Nysie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie, Urzędu Miejskiego w Korfantowie, przedszkola w Ścinawie Nyskiej, szkoły podstawowej w Otmuchowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chróścinie, świetlicy wiejskiej w Goli Grodkowskiej i remizy OSP Gałązczyce.

Termomodernizacja wspomnianych 21 budynków pozwoli zaoszczędzić 187 megawatogodzin rocznie.
Andrzej Buła, Barbara Dybczak

Gospodarka

2018-08-17, godz. 16:45 Ubóstwo dotyka coraz mniejszej części społeczeństwa opolskiego Coraz mniej mieszkańców Opolszczyzny zmaga się z ubóstwem ekonomicznym. Taki wniosek płynie z badań Urzędu Statystycznego w Opolu, ale tendencja dotyczy całej ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:30 Porozumienie Rolników Opolszczyzny prosi ministra o pomoc Opolscy rolnicy apelują do ministra rolnictwa o pomoc. W związku z suszą, która obniżyła zbiory proponują, aby rząd do końca października w formie 70-procento ... » więcej 2018-08-17, godz. 09:00 Podstawowy Rachunek Płatniczy - czyli konto za darmo Darmowe konto czy bezpłatna obsługa karty płatniczej dla tych, którzy nie posiadają jeszcze rachunku w banku czy SKOK-u - to założenia znowelizowanej ustawy o ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:30 Pomologia będzie współpracowała z Zakładami Azotowymi Trwa finalizacja podpisania umowy Międzynarodowego Centrum Badawczo Rozwojowego z zakładem z Kędzierzyna-Koźla. Współpraca będzie dotyczyła polowych badań naw ... » więcej 2018-08-15, godz. 10:00 Lubrza: biogazownia stała się magnesem dla nowego inwestora Trwają prace ziemne związane z budową biogazowni w Prężynce, w gminie Lubrza. Inwestycja przyciągnęła firmę z branży budowlanej. Biogazownia kosztować ma blis ... » więcej 2018-08-15, godz. 06:00 Brzeg weźmie kredyt na sfinansowanie inwestycji Władze Brzegu zaciągną do 17 milionów złotych kredytu, który przeznaczą na pokrycie wkładu własnego do realizacji inwestycji na terenie miasta. » więcej 2018-08-14, godz. 18:00 Kluczbork wyróżniony za działania proekologiczne Gmina Kluczbork z nagrodą EkoJanosik. To wyróżnienie, które przyznawane jest za obniżanie poziomu niskiej emisji, działania na rzecz edukacji ekologicznej ora ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:00 Droga nie dla wszystkich, ale bardzo ważna Zakończyła się budowa drogi pomiędzy miejscowością Wysoka w gminie Leśnica a Niwkami w gminie Strzelce Opolskie. » więcej 2018-08-14, godz. 12:00 Opolski urząd statystyczny przeprowadza spis rolniczy dotyczący tegorocznych zbiorów zbóż i rzepaku Urząd Statystyczny w Opolu pyta rolników o zbiory zbóż i rzepaku w tym roku. Listy z prośbą o takie informacje trafiły do około tysiąca wylosowanych rolników ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:25 Stacja wodociągowa w gminie Zębowice będzie energooszczędna i mniej awaryjna. Trwa przebudowa Trwa gruntowna modernizacja stacji wodociągowej i budowa niemal 170 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Zębowice. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »