Radio Opole » Gospodarka
2017-08-08, 16:02 Autor: Aleksander Petryszyn

Nowe przepisy spowodują wzrost cen węgla. Tak twierdzi Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla

Węgiel [fot. AFRO]
Węgiel [fot. AFRO]
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla uważa, że wprowadzane w Polsce samorządowe uchwały antysmogowe spowodują znaczny wzrost wydatków dla mieszkańców. Zgodnie z nowymi przepisami mieszkania będą mogły być ogrzewane wyłącznie piecami piątej generacji, a jedynym dopuszczalnym rodzajem paliw miałby być wyselekcjonowany ekogroszek. Według Izby Gospodarczej może to oznaczać wzrost kosztu węgla o 30-50%. W województwie opolskim nowe prawo chroniące środowisko ma wejść w życie jeszcze w tym roku.
Opolscy dostawcy czarnego kruszcu również mają wątpliwości co do wprowadzanych przepisów antysmogowych.

- My też obawiamy się, że ceny mogą wzrosnąć i nie chodzi nawet o marżę, którą firmy mogłyby zwiększyć. Myślę, że zwiększenie marży się nie przydarzy, producenci nie będą działać w ten sposób. Raczej trzeba będzie pomyśleć o minimalizowaniu marży, by węgiel był dostępny dla każdego. - mówi Adrian Piechota, wiceprezes spółki IMEX-Piechota, firmy działającej w branży węglowej.

Regionalni sprzedawcy węgla uważają, że samorząd wprowadza normy antysmogowe zbyt pochopnie.

- Według nas decyzje są podejmowane bez konsultacji z branżą producentów kotłów i przemysłu węglowego. Jednocześnie powinniśmy mocniej postawić na edukację, w jaki sposób spalać paliwa stałe. Wprawdzie spalanie ekologiczne nie jest do końca możliwe, jednak można to zrobić z mniejszym negatywnym skutkiem dla środowiska. Chodzi o to, by nie spalać śmieci, ani żadnych odpadów - dodaje Adrian Piechota.

Z kolei ruch społeczny Polski Alarm Smogowy uznaje rozwiązania wprowadzane przez samorządy za konieczne, by uchronić mieszkańców miast przed zanieczyszczeniem. Organizacje ekologiczne uważają, że w Polsce każdego roku 45 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu smogu. 
Adrian Piechota
Adrian Piechota

Gospodarka

2018-02-25, godz. 18:00 Głogówek: młodzi wracają z emigracji zarobkowej Negatywne zjawiska demograficzne i gospodarcze omijają Głogówek. Nie ubywa tam gwałtownie mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu rodzimego kapitału rozwijają się m ... » więcej 2018-02-25, godz. 15:00 Nowe zasady bioasekuracji dla hodowców świń. Wirus ASF wciąż groźny W ostatni dzień lutego wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa, zaostrzające zasady bioasekuracji, które mają ograniczyć ryzyko przeniesienia w ... » więcej 2018-02-25, godz. 09:00 Niskie bezrobocie nie idzie w parze ze spadkiem liczby wypadków przy pracy Dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym i trzy ciężkie zgłoszono od początku roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Jednak liczba ofiar śmiertelnych wypad ... » więcej 2018-02-24, godz. 18:01 Pracodawcy mogą szykować wnioski o szkolenia pracowników. 700 tysięcy w puli Pracodawcy znów będą mogli starać się o pieniądze na dodatkowe szkolenia pracowników. Powiatowy Urząd Pracy w Opolu poinformował, że tegoroczny nabór w ramach ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 120 zadań do 2022 roku. Taki plan pracy ma opolski WiK Blisko 120 zadań związanych z budową i renowacją sieci wodnej i kanalizacyjnej zrealizuje do 2022 roku opolski WIK. Część w ramach obliczonego na około 150 mi ... » więcej 2018-02-24, godz. 10:07 Spada bezrobocie wśród osadzonych - rosną wpływy m.in. na fundusz alimentacyjny Już ponad połowa osadzonych w Areszcie Śledczym w Opolu oraz podległych mu jednostkach przy Partyzanckiej w Opolu i w Turawie pracuje zawodowo. Bezrobocie wśr ... » więcej 2018-02-23, godz. 16:24 Lepsza praca dla Opolan. Konferencja RdO Samorząd, biznes i uczelnie - na tych trzech filarach oparto dziś (23.03) konferencję pt. Lepsza praca dla Opolan. Wydarzenie zorganizował klub radnych Razem ... » więcej 2018-02-23, godz. 11:53 Oszczędności w kranach opolan. W Opolu i okolicach spada zużycie wody Opolanie zużywają coraz mniej wody - wynika z danych spółki Wodociągi i Kanalizacja. Sprzedaż wody dla gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 7 lat zmalała o ... » więcej 2018-02-22, godz. 18:45 Opolscy samorządowcy rozmawiali o strategii rozwoju regionu pod kątem finansowania z Unii Europejskiej Opracowanie strategii, analiza tego, co zostało wykonane i z czym jeszcze trzeba się zmierzyć. Opolscy samorządowcy dyskutowali o realizacji z funduszy europe ... » więcej 2018-02-22, godz. 15:00 Jest chętny na kupno starego dworca w Kolonowskiem Są spore szanse, że niszczejący dworzec kolejowy w Kolonowskiem odzyska dawny blask. Jest chętny na kupno tego obiektu. Budynek od lat stoi pusty, jedyne prac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »