Radio Opole » Gospodarka
2017-08-08, 16:02 Autor: Aleksander Petryszyn

Nowe przepisy spowodują wzrost cen węgla. Tak twierdzi Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla

Węgiel [fot. AFRO]
Węgiel [fot. AFRO]
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla uważa, że wprowadzane w Polsce samorządowe uchwały antysmogowe spowodują znaczny wzrost wydatków dla mieszkańców. Zgodnie z nowymi przepisami mieszkania będą mogły być ogrzewane wyłącznie piecami piątej generacji, a jedynym dopuszczalnym rodzajem paliw miałby być wyselekcjonowany ekogroszek. Według Izby Gospodarczej może to oznaczać wzrost kosztu węgla o 30-50%. W województwie opolskim nowe prawo chroniące środowisko ma wejść w życie jeszcze w tym roku.
Opolscy dostawcy czarnego kruszcu również mają wątpliwości co do wprowadzanych przepisów antysmogowych.

- My też obawiamy się, że ceny mogą wzrosnąć i nie chodzi nawet o marżę, którą firmy mogłyby zwiększyć. Myślę, że zwiększenie marży się nie przydarzy, producenci nie będą działać w ten sposób. Raczej trzeba będzie pomyśleć o minimalizowaniu marży, by węgiel był dostępny dla każdego. - mówi Adrian Piechota, wiceprezes spółki IMEX-Piechota, firmy działającej w branży węglowej.

Regionalni sprzedawcy węgla uważają, że samorząd wprowadza normy antysmogowe zbyt pochopnie.

- Według nas decyzje są podejmowane bez konsultacji z branżą producentów kotłów i przemysłu węglowego. Jednocześnie powinniśmy mocniej postawić na edukację, w jaki sposób spalać paliwa stałe. Wprawdzie spalanie ekologiczne nie jest do końca możliwe, jednak można to zrobić z mniejszym negatywnym skutkiem dla środowiska. Chodzi o to, by nie spalać śmieci, ani żadnych odpadów - dodaje Adrian Piechota.

Z kolei ruch społeczny Polski Alarm Smogowy uznaje rozwiązania wprowadzane przez samorządy za konieczne, by uchronić mieszkańców miast przed zanieczyszczeniem. Organizacje ekologiczne uważają, że w Polsce każdego roku 45 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu smogu. 
Adrian Piechota
Adrian Piechota

Gospodarka

2017-11-21, godz. 12:00 Z unijnych pieniędzy powstaną nowe żłobki na Opolszczyźnie 200 nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych powstanie w województwie opolskim. Dotacje unijne na ten cel przyznano w ramach konkursu, który przeprowadz ... » więcej 2017-11-20, godz. 19:36 Kto w Nysie zgarnie 600 tysięcy złotych? Jedna trzecia wniosków do poprawki 15, z 22 złożonych do budżetu obywatelskiego Nysy wniosków, przeszło pomyślnie weryfikację i znalazło się na wstępnej liście pomysłów zakwalifikowanych do gło ... » więcej 2017-11-20, godz. 17:00 Drugi przetarg na budowę bloku. Będzie taniej? Po raz drugi gmina Strzelce Opolskie szuka budowniczych, którzy postawią blok. Inwestycję będą finansować jego przyszli mieszkańcy. Samorząd daje projekt i uz ... » więcej 2017-11-20, godz. 14:05 Nieprawidłowości przy budowie nowej elektrociepłowni w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu Grupa Azoty przeprowadziła audyt budowy nowej elektrociepłowni w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Wykazał on szereg nieprawidłowości, których miał dopuścić się ... » więcej 2017-11-20, godz. 12:29 Zatrudniają 250 osób w Opolu i planują kolejne nabory. Właśnie otworzyli nową siedzibę Uroczyście otwarto nową siedzibę Ista Shared Services Polska przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. Firma doradza w zarządzaniu danymi o zużyciu energii i rozliczan ... » więcej 2017-11-20, godz. 08:00 Inwestycja za 150 milionów złotych ruszyła. Opolskie Wodociągi mają już inżyniera kontraktu - Wszystko idzie zgodnie z planem, ale na awarie musimy być przygotowani - tak Ireneusz Jaki, prezes WiK Opole odpowiada na pytanie o postęp prac przy moderni ... » więcej 2017-11-19, godz. 21:34 Główny Inspektor Pracy o zmianach w kodeksie pracy - Końca 'śmieciówek' nie przewiduję, bo, to wymaga zmiany kodeksu cywilnego, ale w kodeksie pracy można wprowadzić ułatwienia dla osób pracujących na umowy cy ... » więcej 2017-11-19, godz. 06:00 W jakich sprawach trzeba zwrócić się do oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa? Wszystkie kompetencje Agencji Nieruchomości Rolnych i część obowiązków Agencji Rynku Rolnego skupia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. » więcej 2017-11-18, godz. 20:55 Do OCRG puka coraz więcej inwestorów. Przoduje branża spożywcza i automotiv Zwiększyło się zainteresowanie inwestorów Opolszczyzną. Do połowy listopada liczba ofert dotyczących możliwości zainwestowania w województwie jest większa niż ... » więcej 2017-11-18, godz. 16:30 PIP sprawdza kto nie płaci pracownikom minimalnych stawek 12,5 tysiąca kontroli przeprowadziła inspekcja pracy w pierwszych trzech kwartałach tego roku sprawdzając czy pracodawcy stosują się do nowych przepisów dotyc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »