Radio Opole » Gospodarka
2017-08-08, 16:02 Autor: Aleksander Petryszyn

Nowe przepisy spowodują wzrost cen węgla. Tak twierdzi Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla

Węgiel [fot. AFRO]
Węgiel [fot. AFRO]
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla uważa, że wprowadzane w Polsce samorządowe uchwały antysmogowe spowodują znaczny wzrost wydatków dla mieszkańców. Zgodnie z nowymi przepisami mieszkania będą mogły być ogrzewane wyłącznie piecami piątej generacji, a jedynym dopuszczalnym rodzajem paliw miałby być wyselekcjonowany ekogroszek. Według Izby Gospodarczej może to oznaczać wzrost kosztu węgla o 30-50%. W województwie opolskim nowe prawo chroniące środowisko ma wejść w życie jeszcze w tym roku.
Opolscy dostawcy czarnego kruszcu również mają wątpliwości co do wprowadzanych przepisów antysmogowych.

- My też obawiamy się, że ceny mogą wzrosnąć i nie chodzi nawet o marżę, którą firmy mogłyby zwiększyć. Myślę, że zwiększenie marży się nie przydarzy, producenci nie będą działać w ten sposób. Raczej trzeba będzie pomyśleć o minimalizowaniu marży, by węgiel był dostępny dla każdego. - mówi Adrian Piechota, wiceprezes spółki IMEX-Piechota, firmy działającej w branży węglowej.

Regionalni sprzedawcy węgla uważają, że samorząd wprowadza normy antysmogowe zbyt pochopnie.

- Według nas decyzje są podejmowane bez konsultacji z branżą producentów kotłów i przemysłu węglowego. Jednocześnie powinniśmy mocniej postawić na edukację, w jaki sposób spalać paliwa stałe. Wprawdzie spalanie ekologiczne nie jest do końca możliwe, jednak można to zrobić z mniejszym negatywnym skutkiem dla środowiska. Chodzi o to, by nie spalać śmieci, ani żadnych odpadów - dodaje Adrian Piechota.

Z kolei ruch społeczny Polski Alarm Smogowy uznaje rozwiązania wprowadzane przez samorządy za konieczne, by uchronić mieszkańców miast przed zanieczyszczeniem. Organizacje ekologiczne uważają, że w Polsce każdego roku 45 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu smogu. 
Adrian Piechota
Adrian Piechota

Gospodarka

2018-06-18, godz. 17:00 Remontują drogi lokalne, bo mieszkańcy tego oczekują Cztery odcinki dróg lokalnych będą w tym roku remontowane, a sfinansuje to samorząd gminy Bierawa. Co roku urzędnicy szukają wykonawców remontów odcinków dróg ... » więcej 2018-06-18, godz. 11:00 Kędzierzyn-Koźle i spółka gazownicza razem dla lepszego powietrza Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny będą ze sobą współpracować na rzecz poprawy jakości powietrza w mi ... » więcej 2018-06-17, godz. 14:30 Remontują przedwojenny urząd. Będzie siedzibą policji i poczty Rozpoczął się długo wyczekiwany remont przedwojennego urzędu w Cisku. Budynek jest w fatalnym stanie. Od kilku lat parter nie był użytkowany. Działający tam p ... » więcej 2018-06-17, godz. 14:00 Oceniali wymiona, nogi i chód. Na Opolagrze zaprezentowały się dorodne krowy [ZDJĘCIA] Wystawa bydła hodowlanego to jedna z atrakcji trzeciego dnia Opolagry 2018 na lotnisku w Kamieniu Śląskim. Krowy podzielono na kilkanaście kategorii. » więcej 2018-06-17, godz. 08:00 Mieszkańcy Prószkowa mogą dostać dotację na wymianę pieców na ekologiczne 120 tysięcy złotych przeznaczyły władze Prószkowa na dotacje na zadania służące ochronie powietrza. Mieszkańcy gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie wym ... » więcej 2018-06-16, godz. 18:00 Gminy będą dochodzić swoich racji w sądzie Sąd rozstrzygnie śmieciowy spór kilkunastu gmin z nyskimi decydentami. Sprawa dotyczy opłat za składowanie odpadów komunalnych w Domaszkowicach. Zdaniem oście ... » więcej 2018-06-16, godz. 12:00 Wygaszanie baterii i redukcja emisji pyłów. Zakłady Koksownicze inwestują w ochronę środowiska Zdzieszowickie Zakłady Koksownicze zredukują produkcję koksu i wygaszą dwie baterie, eliminując w ten sposób negatywny wpływ na środowisko. Inwestycje, opiewa ... » więcej 2018-06-15, godz. 18:00 Najnowocześniejsze maszyny rolnicze prezentują się na Opolagrze w Kamieniu Śląskim [ZDJĘCIA] Ponad 400 wystawców z całej Europy prezentuje się na XV Opolagrze, największej w regionie wystawie maszyn i urządzeń rolniczych w Kamieniu Śląskim. Na płycie ... » więcej 2018-06-15, godz. 17:00 Dobrodzień: będzie remont rynku, parku i okolic Domu Kultury Dobrodzień wyremontuje rynek, tereny w okolicach Domu Kultury i park jordanowski. Miasto podpisało dzisiaj (15.06) umowę na rewitalizację w ramach Regionalneg ... » więcej 2018-06-15, godz. 15:00 Zakłady Koksownicze "Zdzieszowice" inwestują w ochronę środowiska Zakłady Koksownicze 'Zdzieszowice', oddział ArcelorMittal Poland, realizuje kolejne inicjatywy ograniczające negatywny wpływ na środowisko. Wartość inwestycji ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »