Radio Opole » Gospodarka
2017-08-08, 16:02 Autor: Aleksander Petryszyn

Nowe przepisy spowodują wzrost cen węgla. Tak twierdzi Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla

Węgiel [fot. AFRO]
Węgiel [fot. AFRO]
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla uważa, że wprowadzane w Polsce samorządowe uchwały antysmogowe spowodują znaczny wzrost wydatków dla mieszkańców. Zgodnie z nowymi przepisami mieszkania będą mogły być ogrzewane wyłącznie piecami piątej generacji, a jedynym dopuszczalnym rodzajem paliw miałby być wyselekcjonowany ekogroszek. Według Izby Gospodarczej może to oznaczać wzrost kosztu węgla o 30-50%. W województwie opolskim nowe prawo chroniące środowisko ma wejść w życie jeszcze w tym roku.
Opolscy dostawcy czarnego kruszcu również mają wątpliwości co do wprowadzanych przepisów antysmogowych.

- My też obawiamy się, że ceny mogą wzrosnąć i nie chodzi nawet o marżę, którą firmy mogłyby zwiększyć. Myślę, że zwiększenie marży się nie przydarzy, producenci nie będą działać w ten sposób. Raczej trzeba będzie pomyśleć o minimalizowaniu marży, by węgiel był dostępny dla każdego. - mówi Adrian Piechota, wiceprezes spółki IMEX-Piechota, firmy działającej w branży węglowej.

Regionalni sprzedawcy węgla uważają, że samorząd wprowadza normy antysmogowe zbyt pochopnie.

- Według nas decyzje są podejmowane bez konsultacji z branżą producentów kotłów i przemysłu węglowego. Jednocześnie powinniśmy mocniej postawić na edukację, w jaki sposób spalać paliwa stałe. Wprawdzie spalanie ekologiczne nie jest do końca możliwe, jednak można to zrobić z mniejszym negatywnym skutkiem dla środowiska. Chodzi o to, by nie spalać śmieci, ani żadnych odpadów - dodaje Adrian Piechota.

Z kolei ruch społeczny Polski Alarm Smogowy uznaje rozwiązania wprowadzane przez samorządy za konieczne, by uchronić mieszkańców miast przed zanieczyszczeniem. Organizacje ekologiczne uważają, że w Polsce każdego roku 45 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu smogu. 
Adrian Piechota
Adrian Piechota

Gospodarka

2017-09-23, godz. 06:00 Praszka chce zaciągnąć dwumilionowy kredyt inwestycyjny Praszka chce się zadłużyć. Radni miejscy wyrazili zgodne na zaciągnięcie jeszcze w tym roku kredytu o wartości prawie 2 milionów złotych. » więcej 2017-09-22, godz. 19:00 Przebudowują ulicę Słowackiego w Gogolinie. Prace potrwają do końca listopada Trwa remont ulicy Słowackiego w Gogolinie. Projekt zakłada wymianę betonowych bloczków i krawężników oraz budowę nowych chodników na długości około 500 metrów. » więcej 2017-09-22, godz. 17:30 Fragment DW 408 w Starym Koźlu jak nowy. Zakończyli remont Oddano do użytku wyremontowany odcinek drogi wojewódzkiej 408 w Starym Koźlu. Dzięki przebudowie trwającej prawie rok udało się zmodernizować ponad 2 kilometr ... » więcej 2017-09-22, godz. 15:30 W Brzegu dotacje dostaną nie tylko zabytki, ale również obiekty będące w ewidencji Samorząd po raz kolejny zachęca właścicieli wspólnot i właścicieli starych budynków i kamienic do składania wniosków na dotacje do remontów. W ciągu dwóch ost ... » więcej 2017-09-21, godz. 11:00 Na budowę wiaduktu nad torami w Gogolinie gmina potrzebuje kilkunastu milionów złotych 23 miliony złotych to wstępny koszt budowy gogolińskiego wiaduktu nad linią kolejową przecinającą drogę wojewódzką 409. Na ostatnim spotkaniu kolejarzy, przed ... » więcej 2017-09-21, godz. 08:46 "Emerycie! Nie daj się oszukać". Tylko ZUS zajmuje się prognozowaniem wysokości emerytury - Płatne oferty wyliczenia korzystnej emerytury to oszustwo - apeluje opolski ZUS. Na rynku pojawili się pseudospecjaliści, którzy oferują opolanom taką usług ... » więcej 2017-09-20, godz. 16:39 Pośpiechem tłumaczą brak konsultacji. Czy przy budowie drogi doszło do zaniedbania? Do zaniedbania doszło przy modernizacji drogi powiatowej Niemysłowice - Szybowice. Tak wskazuje jedna z firm telekomunikacyjnych. Inwestycję za dwa miliony zł ... » więcej 2017-09-20, godz. 15:53 Spadek bezrobocia w powiecie oleskim najszybszy w całym regionie Bezrobocie w powiecie oleskim spada najszybciej w całym województwie. W sierpniu w oleskim pośredniaku zarejestrowanych było 1280 bezrobotnych, to o 55 osób m ... » więcej 2017-09-20, godz. 13:30 Remont ul. Częstochowskiej w Oleśnie będzie bardzo kosztowny Ponad 10 milionów złotych ma kosztować remont ulicy Częstochowskiej w Oleśnie. Najbardziej kosztownym elementem remontu będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ul ... » więcej 2017-09-20, godz. 11:00 Dużo małych remontów dróg w gminie Bierawa Wiele małych, ale potrzebnych remontów dróg w gminie Bierawa. W kilku miejscowościach powstają chodniki i nowe odcinki asfaltowe, a niedługo ma ruszyć budowa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »