Radio Opole » Gospodarka
2017-08-07, 12:35 Autor: Daria Placek

Krawiec, dekarz czy kucharz - na Opolan czekają bezpłatne kursy zawodowe

Izba Rzemieślnicza w Opolu [fot. Daria Placek]
Izba Rzemieślnicza w Opolu [fot. Daria Placek]
Blisko 100 Opolan może wziąć udział w bezpłatnych kursach czeladniczych i mistrzowskich oraz kursie pedagogicznym dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, przygotowanych przez Izbę Rzemieślniczą w Opolu. Projekt skierowany jest do mieszkańców Aglomeracji Opolskiej, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje i tym samym umocnić swoją pozycję na rynku pracy.
- To kursy dla osób dorosłych, pracujących lub bezrobotnych. Może przyjść na przykład osoba, która kiedyś uczyła się w zawodzie fryzjera, ma do tego predyspozycje, potrafi to robić, ale nie ma dokumentu, który to potwierdza. Może przyjść osoba z wyższym wykształceniem lub z niższym - każdy kto chce - tłumaczy Agata Nowicka z wydziału oświaty Izby Rzemieślniczej.

Kursy dotyczą zawodów: dekarza, cieśli, montera sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, kucharza, fryzjera, krawca, blacharza izolacji przemysłowych oraz operatora obrabiarek skrawających. Mimo, że kursy są bezpłatne to zainteresowanie nimi jest niewielkie.

- Oprócz samych chęci to trzeba jeszcze mieć umiejętności w danym zawodzie, bo każdy kurs kończy się egzaminem czeladniczym. Aby przystąpić do kuru mistrzowskiego, trzeba już posiadać tytuł czeladnika i mieć ukończoną szkołę zawodową. Być może te kryteria wpływają na słabsze zainteresowanie - dodaje.

Kursy odbywają się w ramach projektu "Akademia opolskich kwalifikacji zawodowych", który będzie realizowany do końca sierpnia przyszłego roku. Zapisy trwają do zapełnienia miejsc - aby dołączyć, należy się zgłosić do Izby Rzemieślniczej przy ulicy Katowickiej w Opolu.
Agata Nowicka cz. 1.
Agata Nowicka cz. 2.

Gospodarka

2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »