Radio Opole » Sport i turystyka
2020-06-30, 09:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Urlop za granicą? Pamiętaj o karcie EKUZ. Można o nią wystąpić drogą elektroniczną lub osobiście

Karty EKUZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Karty EKUZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Karta EKUZ [fot. Cezary Puzyna]
Karta EKUZ [fot. Cezary Puzyna]
O 80 proc. względem lat ubiegłych spadło zainteresowanie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powód oczywisty - pandemia koronawirusa. Dla tych jednak, którzy zdecydują się spędzić urlop za granicą, opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przygotuje odpowiedni dokument.
- Kartę wydajemy maksymalnie w ciągu pięciu dni roboczych - mówi Paweł Fudala, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w opolskim NFZ. - Karta daje nam dostęp do świadczeń niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Oznacza to, że lekarz zdecyduje w danym kraj, czy dane świadczenie jest konieczne do udzielenia nam, biorąc pod uwagę czas, w którym zamierzamy przebywać w danym kraju. Oczywiście zachorowanie na COVID-19 jest również świadczeniem niezbędnym z medycznego punktu widzenia.

- Przede wszystkim zachęcamy, aby o kartę EKUZ starać się drogą elektroniczną, ale jeżeli nie będzie to możliwe, to można skorzystać z naszej Sali Obsługi Klienta - dodaje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - Na naszych stanowiskach można w tej chwili wyrobić profil zaufany, kartę EKUZ, uzyskać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jak i potwierdzić wniosek o wyroby medyczne. Sale obsługi działają trochę na zmienionych zasadach, o zwiększonym reżimie sanitarnym. Nasz klient powinien mieć ze sobą maseczkę, która zasłania nos i usta, jak i zdezynfekować ręce.

Karta EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.
Paweł Fudala
Barbara Pawlos

Sport i turystyka

2020-07-10, godz. 21:30 Jeden senior, jeden junior. Nowi żużlowcy w kadrze Kolejarza Opole Dwóch zawodników wzmocni kadrę Kolejarza Opole na sezon 2020. Opolski klub doszedł do porozumienia z Danielem Kaczmarkiem i Oskarem Roweckim. » więcej 2020-07-10, godz. 18:19 Zadanie wykonane. Odra pokonała Wigry Na otwarcie 31. kolejki Fortuna I ligi piłkarze Odry Opole zwyciężyli przed własną publicznością ostatnie w tabeli Wigry Suwałki 1:0. Wiele wskazuje na to, że… » więcej 2020-07-10, godz. 09:10 W grę wchodzi tylko komplet punktów. Odra zagra z Wigrami. Relacja w Radiu Opole! Strata punktów w tym spotkaniu może oznaczać duże kłopoty. W 31. kolejce Fortuna I ligi Odra Opole podejmie zdegradowane już do II ligi Wigry Suwałki. » więcej 2020-07-09, godz. 20:45 Przy Wschodniej znów warczały motocykle. Pierwszy po pandemicznej przerwie trening Kolejarza Opole Żużlowcy Kolejarza Opole wznowili treningi. Na ponowny wyjazd na tor opolanie czekali ponad 3,5 miesiąca. » więcej 2020-07-09, godz. 17:00 Siatkówka: Kompletne UNI na sezon 2020/2021. Kadra będzie liczyła 12 zawodniczek UNI Opole z kompletnym składem na sezon 2020/2021. Z klubu odeszło co prawda aż osiem siatkarek, ale tyle samo zasiliło skład akademiczek. Z opolskim I-ligowcem… » więcej 2020-07-09, godz. 14:30 Odra wypoczęta i gotowa na przyjęcie najsłabszej drużyny Fortuna I ligi. Do składu wracają ważne ogniwa Piłkarze Odry Opole kończą przygotowania do starcia z Wigrami Suwałki. Opolanie do meczu z najsłabszym zespołem Fortuna I ligi przystąpią podbudowani remisem na… » więcej 2020-07-08, godz. 15:45 Stare boisko, ale nowa nawierzchnia. Sportowe zmiany w Poborszowie Mieszkańcy Poborszowa w gminie Reńska Wieś mogą już korzystać z odnowionego boiska wielofunkcyjnego. W czasie pandemii budowlańcy bez przeszkód zajęli się usunięciem… » więcej 2020-07-08, godz. 13:39 Na Wschodnią wracają żużlowcy. Tor z licencją na sezon 2020 Żużlowcy Kolejarza Opole będą mogli wrócić do treningów. Zgodnie z obowiązującymi procedurami konieczny był do tego odbiór toru przy Wschodniej. » więcej 2020-07-08, godz. 07:57 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle skompletowała skład na nowy sezon. Jakub Kochanowski ostatnim nabytkiem trójkolorowych Niespełna 23-letni środkowy reprezentacji Polski przez ostatnie dwa sezony występował w barwach Skry Bełchatów, wcześniej grał w AZS Olsztyn. W drużynie z Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2020-07-07, godz. 22:07 Rozruch Stali przed wakacyjnymi zmaganiami Świeżo upieczony Plusligowiec Stal Nysa rozpoczął przygotowania do pierwszego po 15 latach sezonu w elicie. Zespół rozpocznie zmagania we wrześniu, choć jeszcze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »