Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-30, 09:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Urlop za granicą? Pamiętaj o karcie EKUZ. Można o nią wystąpić drogą elektroniczną lub osobiście

Karty EKUZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Karty EKUZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Karta EKUZ [fot. Cezary Puzyna]
Karta EKUZ [fot. Cezary Puzyna]
O 80 proc. względem lat ubiegłych spadło zainteresowanie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powód oczywisty - pandemia koronawirusa. Dla tych jednak, którzy zdecydują się spędzić urlop za granicą, opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przygotuje odpowiedni dokument.
- Kartę wydajemy maksymalnie w ciągu pięciu dni roboczych - mówi Paweł Fudala, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w opolskim NFZ. - Karta daje nam dostęp do świadczeń niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Oznacza to, że lekarz zdecyduje w danym kraj, czy dane świadczenie jest konieczne do udzielenia nam, biorąc pod uwagę czas, w którym zamierzamy przebywać w danym kraju. Oczywiście zachorowanie na COVID-19 jest również świadczeniem niezbędnym z medycznego punktu widzenia.

- Przede wszystkim zachęcamy, aby o kartę EKUZ starać się drogą elektroniczną, ale jeżeli nie będzie to możliwe, to można skorzystać z naszej Sali Obsługi Klienta - dodaje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - Na naszych stanowiskach można w tej chwili wyrobić profil zaufany, kartę EKUZ, uzyskać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jak i potwierdzić wniosek o wyroby medyczne. Sale obsługi działają trochę na zmienionych zasadach, o zwiększonym reżimie sanitarnym. Nasz klient powinien mieć ze sobą maseczkę, która zasłania nos i usta, jak i zdezynfekować ręce.

Karta EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.
Paweł Fudala
Barbara Pawlos

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 06:46 Śmiertelny wypadek w Sidzinie. Utrudnienia w ruchu na DK 46 Ruch wahadłowy wprowadzono na DK 46 na trasie Opole - Nysa. To skutki tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj (06.07) wieczorem. » więcej 2020-07-07, godz. 06:30 Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Mają zapewnić bezpieczeństwo przed koronawirusem i spokój od hałasu Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Ze względów bezpieczeństwa, zarządca obiektu postanowił ograniczyć liczbę miejsc na polu namiotowym, a także wprowadzić nocny… » więcej 2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »