Radio Opole » Sport i turystyka
2019-12-05, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: potrzebne są badania rynku turystycznego. "Nie wiemy kto i dlaczego do nas przyjeżdża"

Zamek w Mosznej [fot. Teodor Wilk]
Zamek w Mosznej [fot. Teodor Wilk]
Turystyka rowerowa foto: Bogusław Kalisz
Turystyka rowerowa foto: Bogusław Kalisz
Mimo, że na Opolszczyźnie słyszymy o planach rozwoju turystyki, to nadal nie wiadomo, ilu turystów odwiedza nasz region i z jakich krajów przyjeżdżają. Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej tłumaczy, że badania ruchu turystycznego urząd marszałkowski przeprowadził ostatni raz 7 lat temu. - Od tego czasu, promując opolskie atrakcje na targach w kraju i zagranicą, opieramy się na danych GUS, informacjach od właścicieli hoteli, czy restauracji. Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca potwierdza, ale uważa, że takie badania powinien prowadzić OROT.
- Sami przedsiębiorcy zgłaszają nam, że badania rynku są niezbędne do promocji i planów rozwoju ich firm. Chcą wiedzieć, w którą stronę powinni iść, ponieważ dzisiaj poruszają się po omacku. Należy prowadzić takie badania jakimi dysponuje chociażby małopolska, gdzie od 2003 roku gromadzą dane na temat rozwoju turystyki, natomiast my takich danych nie mamy - mówi dyrektor OROT.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, przyznaje, że region nie prowadzi takich badań, ale opierając się na wynikach finansowych zamku w Mosznej tłumaczy, że turystyka przynosi pieniądze. - Natomiast jeśli Pan mnie zapyta, czy mamy mapę, czy turysta zagląda do każdej wioski, to odpowiadam, że nie mamy. Czy jej przygotowanie załatwi suma pół miliona złotych, to uważam, że nie załatwi. Pojawia się tu pytanie, czy powinien to robić urząd marszałkowski, czy OROT.

Piotr Mielec tłumaczy, że ich organizacja dysponuje rocznym budżetem w wysokości 600 tysięcy złotych i nie są w stanie sfinansować badań, których koszt mógłby wynieść od 80 do 100 tysięcy złotych. Jego zdaniem, badania powinien sfinansować urząd marszałkowski, skoro przeznacza pieniądze na rozwój turystyki. - Mając wiedzę, czy odwiedzają nas turyści z Niemiec, czy Wielkiej Brytanii i gdzie przyjeżdżają, można lepiej rozwijać turystykę - usłyszeliśmy. Dyrektor OROT przytoczył tutaj dane z 2012 roku, z których wynika, że wówczas na wypoczynek do nas przyjechało 750 tyś. turystów.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu urząd marszałkowski przeznaczył pół miliona złotych na konkursy związane z promowaniem turystyki w regionie.
Piotr Mielec
Zbigniew Kubalańca

Sport i turystyka

2020-01-27, godz. 19:59 Lepiej sezonu nie mogli rozpocząć. Sparta Głubczyce wygrywa w Holandii Świetny początek sezonu w wykonaniu klubu taekwondo Sparty Głubczyce. Nasi zawodnicy okazali się najlepsi w Otwartych Mistrzostwach Holandii. » więcej 2020-01-27, godz. 18:09 Atmosfera ma być kluczem do sukcesu. Kolejarz Opole zakończył zgrupowanie w Prószkowie Żużlowcy Kolejarza Opole zakończyli zgrupowanie. Zawodnicy przez pięć dni przebywali w podopolskim Prószkowie. » więcej 2020-01-27, godz. 16:54 Brzeżanka Natalia Bajor wywalczyła "bilet" na igrzyska w Tokio Brzeska tenisistka stołowa Natalia Bajor zagra w tegorocznych, letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Olimpijską 'przepustkę' dało polskiej drużynie zawodniczek… » więcej 2020-01-27, godz. 15:46 Futsal: Nowy lider I ligi Berland Komprachcice został nowym liderem grupy południowej I ligi futsalu. To dzięki wygranej nad Sośnicą Gliwice. » więcej 2020-01-26, godz. 19:39 Uni przywozi ważne punkty ze Szczyrku Uni Opole pokonało na wyjeździe SMS PZPS Szczyrk w przedterminowym meczu 22. kolejki siatkarskiej 1. ligi kobiet. Choć było blisko zdobycia kompletu punktów, opolanki… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 "Trzeba mówić sobie, że się wygra". Kolarze z całej Polski zjechali do Falmirowic Ponad 100 zawodników stanęło na starcie Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym w Falmirowicach. Podczas 30. już edycji wyścigu odbywają się także Mistrzostwa… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 Ten mecz może zdecydować o podium W spotkaniu 22. kolejki I ligi siatkarki UNI Opole zagrają w Szczyrku z miejscowym SMS-em. Oba zespoły walczą o podium rundy zasadniczej. » więcej 2020-01-26, godz. 09:30 Porażka Pogoni, wygrana Weegree W I lidze koszykówki mężczyzn ze zmiennym szczęściem grały nasze drużyny. Radość zapanowała w Opolu, gorzki smak przegranej zagościł w Prudniku. » więcej 2020-01-26, godz. 08:19 Dwie wygrane i jedna porażka - to bilans naszych siatkarskich I-ligowców W 19. kolejce I ligi siatkarzy zapunktowały Stal Nysa i Mickiewicz Kluczbork. Swojego dorobku nie powiększyła ZAKSA Strzelce Opolskie. Dodajmy, że wszystkie nasze… » więcej 2020-01-25, godz. 19:00 Falmirowice ponownie staną się stolicą polskiego kolarstwa przełajowego Ta impreza na stałe wpisała się w kolarski kalendarz w Polsce. W niedzielę (26.01) po raz 30. w Falmirowicach odbędzie się Ogólnopolski Wyścig w Kolarstwie Przełajowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »